Bazı ülkeler 5G’ye adım adım geçerken, bazıları ise henüz 3G’ye bile geçebilmiş değil. Altyapısı kötü olan ülkeler arasında ilk sıralarda Afrika ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri geliyor. Türkiye ise günümüzde altyapısı yetersiz olan, internet hızı son derece düşük ülkeler arasında yer almakta. Bir süredir 4.5G çözümlerinden faydalanan Türkiye, 5G teknolojisine ne zaman tam anlamıyla geçecek henüz bilinmiyor.5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

ABD ve Hong Kong gibi ülkelerde insanların 5G teknolojisinden yararlanmaya başladıkları haberleri, bölgesel olarak her geçen gün artıyor. ABD’ye oranla Türkiye’de mobil internet hızı çok ama çok düşük iken, 5G ile beraber Türkiye’nin internet hızının diğer ülkelerle eşitlenmesi, en azından daha fazla artması bekleniyor.

İnternet Hızı Artacak5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

İnternetin 5G sayesinde mobil olarak çok daha hızlı hale gelecek olduğu kesin bilinen bir gerçek. Aynı zamanda mobil internet hızının artması demek hayatımızda bazı kolaylıklar anlamına gelecek.

Bu kolaylıklar arasında ilk sıralarda özellikle mobil kullanıcıların çok daha hızlı iletişim kurabilmesi geliyor olsa da, bunun dışında birçok farklı 5G faydaları bulunuyor.

Bağlantı Kesilmesi Sorunu Kalmayacak!5G Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

5G ile beraber hayatımızda görüntülü görüşürken bağlantı kesilmesi sorunu neredeyse %1 seviyelerine kadar düşecek. Bugün 4G olmasına rağmen bu sorun özellikle yetersiz çekim gücü dolayısı ile çok sık yaşanıyor.

5G santralleri daha güçlü olacağı için çekim gücünün etkisi ile beraber çok daha fazla sayıda insan görüntülü görüşmeler sırasında kesintiler ile karşı karşıya kalmaktan kurtulacak.

Uzaktan İşler Yapılabilir

Bugün corona virüsü dolayısı ile evden çalışmak zorunda kalan bazı milyonlarca insanın sorunu görüntülü görüşmeler. Bu görüntülü görüşmeler sırasında bağlantıların kesilmesi insanların kalıcı olarak evden çalışmalarını büyük oranda engelleyen bir durum.

5G sayesinde bunun önüne geçilebilecek. Aynı zamanda 5G ile beraber birçok ülkede internet fiyatlarının daha da fazla ucuzlaması, Türkiye’de ise fiyatlara daha fazla artış etkisi olabilecek olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de AKN’nin kaldırılmasından sonra fiyatlar rekor düzeyde yükselmiş, buna bağlı olarak tepkiler oluşmuştu.

Yönlendirme Yapılabilecek

5G sayesinde robotların, ev cihazlarının kontrolü çok daha güçlü şekilde yapılabilecek. Özellikle geleceğin üstün özellikli robotlarını kontrol etmek için güçlü internet hızına sahip olmak gerek.