Dünyada insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da eşcinsellik çok sık görülmekte. Herhangi bir hayvanın eşcinsel olmasının ardında ne yatıyor merak konusu olsa da eşcinsel hayvanlar bu konuda insanlara göre pek farklı değil. Bugün için eşcinsel bir hayvanın doğuştan itibaren nasıl karşı cinse ilgi duymak yerine kendi cinsine ilgi duyduğu konusunda bazı söz konusu çalışmalar yapıldı ancak hiçbir zaman için kesin ve net sonuç tespit edilemedi.Eşcinsel Penguenler Yumurta Çaldı!

Penguenlerin özellikle eşcinsel olsun, olmasın rakiplerinin yumurtalarını çaldıkları, onlara zarar verdikleri ve bu sebeple rakipleri ile kavga ettikleri bile bilinen bir gerçek. Dışarıdan sevimli görünen ancak içeriden pek olmayan bu hayvanlar birbirleri ile sık sık kavga etmiyor olsalar bile üreme dönemlerinde özellikle hırsızlık vakaları çok fazla görülebiliyor. Nesli tükenme tehdidi altında olan penguenlerin son yıllarda küresel ısınma ve diğer sebeplere bağlı olarak üreme isteklerinde azalma olduğu ve yeni doğum sayısında rekor bir düşüş olduğu biliniyor olsa da her yıl binlerce yeni penguen doğuyor.

Döllenmemiş olabilir

Hollanda’daki DierenPark Amersfoort hayvanat bahçesinde çalışan yetkililer ise 2 eşcinsel penguenin farklı bir penguen çifte ait olan yumurtayı çaldıklarını ve ebeveyn olma hayalleri olduğuna dikkat çekerek, çalınan yumurtanın döllenmemiş olabileceğini ve bu sebeple penguenlerin hayal kırıklığına uğramalarının mümkün olabileceğine dikkat çekti. Eşcinsel Penguenler Yumurta Çaldı!

Penguenlerin yumurtayı nasıl çaldıkları bilinmezken, özellikle gece saatlerinde veya diğer penguenlerin yumurtayı korumadığı bir zamanda planlayarak çalmış olabileceği tahmin edilmekte. Penguenler arasında yumurta hırsızlığı sırasında her iki tarafta oldukça çok kavga edebiliyor ve bu sebeple ölen penguenler olduğu biliniyor. Özellikle hayvanat bahçelerinde değil ancak Antarktika’da penguenlerin bu nedenle bembeyaz kar tabakasını kana buladıkları uzunca bir süredir bilinen bir gerçek.

Sadece penguenler değil 130’dan fazla kuş türü eşcinsel ilişki yaşayabilir

Yapılan araştırmalarda bugüne kadar 130’dan fazla kuş türünün eşcinsel olarak ilişki içerisine girdikleri ve bunun dışında bazı diğer hayvanlarda da eşcinsel ilişkilerin sık sık gözlemlendiği biliniyor. İnsanlar arasında eşcinsel ilişki geçmişte ‘hastalık’ olarak görülürken ve bu durumun ‘istekli olan’ bir tercih olduğu iddia edilirken bugün artık eşcinselliğin doğuştan gelen bir durum olduğu ve daha sonrasından gelen bir durum olmadığı biliniyor.

İnsanlarda zaman zaman erken yaşlardan itibaren, zaman zaman ise herhangi bir yaşta kişi cinsel yönelimininin aslında eşcinsel olduğunun farkına geç varabiliyor ancak bunun sebebi doğuştan ona o ‘özelliğin’ yüklenmemiş olması değil kişinin bunu fark etmesinden kaynaklanan bir durum. Eşcinsel Penguenler Yumurta Çaldı!

Kuş türlerinden, penguenlere ve insanlara kadar eşcinsellik sık görülen bir yönelim olsa da genel olarak hayvanlar arasında eşcinsel olanların diğerleri tarafından dışlanmadığı ve genelde hayvanların ortak olarak değil birbirlerinden ayrı olarak hareket ettikleri bilinmekte.

*İlgili içerikteki eşcinsel penguenler erkek cinsiyetteler.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.livescience.com/gay-penguins-steal-egg.html

Kategori: