Obezite ve Tüp Mide Ameliyatı


tup-mide-ameliyati

Değen yaşam biçimleri ve beslenme alışkanlıkları eşliğinde obezite, dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan, çocuklardan yetişkinlere kadar geniş nüfus grupları arasında yayılan önemli bir sağlık sorununa dönüşmüş durumda. Yirmi Birinci Yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri sayılan obezitenin yaygınlaşmasına paralel olarak, modern tıp ve diyetisyenlik gibi alanlarda obeziteye karşı mücadelede çeşitli tedavi teknikleri gelişmektedir. Bunlarla amaçlanan, en genel anlamda obez denen hastaların fazla kilolarından kurtulmalarına yardımcı olmaktır. Bariatrik cerrahi de denen obezite cerrahisi, gıda alımları ya da besin emilimlerini azaltmak amacıyla bu tip hastaların sindirim sistemlerine yapılan cerrahi müdahaleye verilen bir addır. Bugün, obezite cerrahisiyle hastaları obeziteden kaynaklı tansiyon, insülin direnci, solunum bozuklukları gibi rahatsızlıklardan kurtarmak mümkün hale gelmiştir. Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi alanında uygulanan cerrahi müdahalelerden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, kısaca, obez hastaların gıda alımlarını azaltmak amacıyla sindirim sistemlerine yapılan cerrahi bir müdahaledir. Mideyi küçültmek amacıyla yapılan bir mide ameliyatı ya da bir sleeve gastrektomi işlemidir. Tüp mide ameliyatı ile obez hastanın midesinin yüzde 75-80 kadar bir bölümü alınır; midenin kalan ve 150-200 ml arası bir hacimde uzun ve ince bir tüpe dönüşen kısmı ise doğrudan bağırsaklara bağlanır. Bu operasyonun ilk sonuçlarından biri, hastanın iştahının azalması ve daha az yemek yemeye başlamasıdır. Çünkü Tüp mide ameliyatı sayesinde ghrelin denen iştah artırıcı özelliğe sahip bir madde üreten mide dokusu büyük ölçüde çıkartılmış olur. Laparoskopik, yani kapalı yöntem ile yapılan bir ameliyat olduğu için, operasyon sonrasında acı, ağrı gibi komplikasyonlar en düşük düzeyde kalır. Hastanın ameliyat sonrasında iyileşmesi ve normal hayata dönme süreci oldukça hızlıdır.

Bu İçerik de İlginizi Çekecektir:  İzmit Bölgesine Özel Gider Açma Hizmetleri

Tüp mide ameliyatı mide hacmini küçülttüğü için dolaysız ilk etkisi, hastanın daha az gıda tüketmeye başlamasıdır. Ayrıca büyük bölümü alınan ve ince bir tüpe dönüşen mide, doygunluk duygusunun daha erken meydana gelmesine yol açar. Fakat gastrik bypass gibi diğer mide ameliyatlarına göre daha yeni bir cerrahi operasyon tekniği olduğu için, tüp mide ameliyatı ve etkileri üstüne yapılan araştırmalar sürmektedir.

Tüp mide ameliyatı geçiren obez hastalar, çok kısa sürede önemli bir değişim göstermektedir. Öyle ki, ameliyat sonrasındaki bir iki yıl gibi süreler içinde yüzde 50 gibi oranlarda kilo verebildikleri, obeziteye bağlı birçok rahatsızlıktan kurtulabildikleri gözlemlenmiştir.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

İnsan vücudundaki yağ miktarını gösteren tahmini bir değer olarak vücut kitle indeksi burada önemli bir ölçüttür. Tüp mide ameliyatı, vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan 18 ile 65 yaş aralığındaki tüm hastalara uygulanabilmektedir. Obezitenin en az üç yıldır sürüyor olması bir diğer şarttır. Vücut kitle indeksi 35’in altında kalan, önemli bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunan, genel anestezi almaya uygun olmayan veya tedavi edilmemiş reflü özofajit rahatsızlığına sahip kişiler ise bu operasyona uygun değildir.

Görece yeni bir ameliyat yöntemi olmasına rağmen, tüp mide ameliyatı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite tedavisinde giderek yaygın biçimde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Yapılan ameliyatlardan elde edilen olumlu sonuçlar, bu yöntemin daha da tanınmasını beraberinde getirmektedir. Ülkemizde özel hastanelerin yanı sıra devlet hastanelerinde de tüp mide ameliyatı yapılmaya başlanmıştır. Vücut kitle indeksi 40’ın üstüne bulunanlar, içinde endokrin uzmanının da olduğu bir heyet raporu aldıkları taktirde tüp mide ameliyatı olmak için SGK desteği alabiliyorlar. Tıp fakültelerinde ise bu ameliyat belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.


What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bilgilendirici Bilgilendirici
0
Bilgilendirici
Beğendim
0
Beğendim
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format