Eğer bir reflü hastası iseniz dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bu konular arasında reflü sorununuzu azdırabilecek kadar gıda tüketmemek ve bazı gıda ve içeceklerden uzak durmak dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında yerini almış durumda. Eğer ki reflü hastası iseniz bunu doktora gitmeden bile anlamak mümkün olabilir. Ancak yine de bir doktora gitmekte her zaman erken teşhis ve erken tedavi nedeniyle yarar vardır. Teknoloji giderek gelişirken, reflü ameliyatlarına olan talepte giderek artıyor. Reflü ameliyatları toplumda 10 milyonun üzerinde reflü hastası varken sadece belirli kişiler tarafından doktor onayı ile yapılıyor ve en ufak reflü sorunu olan ameliyat olmuyor.

Reflünün ameliyat ile kalıcı bir tedavisi yok ve 10 yıl sonra tekrar başlayabiliyor. Bazen daha erken başladığı bile olabiliyor.

Baharatlı Gıdalardan Uzak Durun

Reflü Hastalığı Yaşayanlara 4 Gıda Uyarısı

Baharatlı cips, kuruyemiş, yemek ve benzer çok baharatlı gıdaların tüketilmesinden hemen sonra reflü sorunu boy gösterebilir ve aşırı bir mide yanması, ağza acı su gelmesi ve göğüs kafesine ve yemek borusuna vuran ağrılar hastaları birkaç saat boyunca rahatsız edebilir. Bu tür baharatlı gıdalar midede daha fazla soruna sebep olabilir ve reflü sorununda bazı hastalar değil, tüm hastalara dokunan gıdalar arasında yer alır.

Eğer baharatlı gıdalar cips veya benzer ürünler tüketmek istiyorsanız gece yatmaya yakın değil, yatmadan birkaç saat önce tüketmek ve ardından reflü ilacınızı düzenli olarak kullanmak reflünüzün azmasını engellemekte yararlı olacak bir karar olur.

Domates, Soyulmamış Meyveler

Reflü Hastalığı Yaşayanlara 4 Gıda Uyarısı

Domates ve salatalar, salata sosları midenizde kramplara sebep olabilir, sebebi: Reflü. Reflü hastaları domates gibi sebzelerden uzak durması mümkün değil ama en azından tüketmeden önce iyi yıkamak ve mutlaka kabuğunu soymak gerekir. Aksi durumda ise reflü sorunu sizi birkaç dakika ile birkaç saat zorlayabilir.

Portakal Suyu, Asitli İçecekler ve Çay!

Reflü Hastalığı Yaşayanlara 4 Gıda Uyarısı

Portakal suyu, asitli tüm içecekler ve çay (soğuk çay daha kötü yapıyor) içmek reflünün azmasına sebep olarak kritik düzeyde bir sorun yaşatmasa da saatler boyunca midenizde yanma sorunlarına sebep olabilir. Reflü hastası olanların bu tür içeceklerden mümkün olduğunca uzak durması ve bu ür içecekleri tüketecekler ise yatmadan birkaç saat önce ve az miktarda tüketmesi öneriliyor. Su içmenin reflü üzerinde olumlu veya olumsuz herhangi bir etkisi olmasa da su reflünün azmasına sebep olmuyor. Eğer su içiyorsanız ve aşırı ise bu da yemek borusuna geri kaçabiliyor ve bazı hastalarda su tüketiminin aralıklarla olması ve bir anda 1 litrenin içilmemesi önerilmekte.

Bonus: Kaçamayız, Bu Gıdaları Tüketmeden Duramayız!

Reflü Hastalığı Yaşayanlara 4 Gıda Uyarısı

Evet buraya kadar okuduysanız ”ne yiyeceğiz biz?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bir reflü hastası olarak hepimizin bu gıdaları tükettiği günler oluyor, olmak zorunda. Reflü ilacınızı yanınızdan eksik etmezseniz bu gıdaları da tüketebilirsiniz. İnsan vücudu bir tarafta düzelirken, diğer tarafta ise bozulabiliyor.

Bugün mesela kırmızı et reflünüzü azdırıyor diye hiç kırmızı et tüketmezseniz yarın bir gün protein eksikliğine bağlı hastalıklar yaşanabilir, kırmızı eti tüketseniz reflü azabilir (örnek). Bu sebeple de reflü hastaları yeterince aralıklarla istediklerini normal miktarlarda birçok doktor tarafından açıklandığı üzere tüketebilirler. Eğer çok dokunan bir gıda veya içecek varsa onu daha az tüketmek ve en önemlisi doktor kontrollerine gitmekte fayda var.

*Bu içerik sağlık içeriği yaşam sınıfındadır. Sağlık önerisi yerine geçmemektedir.

Kategori: