Trilyonlarca canlının yaşamış olduğu bu büyük ancak sınırlı gezegende canlı yaşamının bir gün son bulup bulamayacağı konusu başlı başına büyük bir soru işareti iken, insanlar için aslında bu Dünya’nın bir hapis olup olmadığı konusu muamma.

Mars’a bile gitmek için çok fazla çalışmak gerekiyor ve bu konuda atılan adımlar bile her zaman başarılı olabilecek gibi görünmüyor. İnsanlar için Mars’ta mevcut bulunan su radyasyon dolayısı ile aktif bir su olsa bile içilebilecek bir su değil. Bu insanın intiharı demek.Aslında Dünya’da Hapis Miyiz? Uzay Ve Radyasyon

Dünya’dan Mars’a su götürmek son derece maliyetli ve riskli bir iş olacağı için ilk yaşam için neyse ancak sonradan Mars’ta su için bir çözüm bulunması gerekecek. Eğer çok hızlı uzay gemileri olsaydı Mars’ta ve diğer gezegenlerde koloniler inşa edilerek yaşamamız daha kolay olurdu. Saat 1 gün veya 10 gün içerisinde Mars’a gidebilecek uzay araçları olsaydı ve bu araçlar büyük kapasiteli olsaydı bugün Dünya’da yaşayan insana oranla diğer gezegenlerde de yaşayanların sayısı fazla olurdu.

Dünya’dan çıkmamız mümkün ama imkansıza yakın

Uzayın her tarafında radyasyon var ve bildiğimiz kadarıyla diğer gezegenlerin Dünya gibi koruyucu herhangi bir atmosferi yok. Bu insanlar için direkt olarak ölüm demek.

İnsanı radyasyona dayanıklı yapamaz mıyız? Yapabiliriz ama yapamıyoruz. Bundan belki binlerce sene sonra insanlar için radyasyondan etkilenmeyecekleri formüller ortaya çıkabilir ve bu sayede ‘hapishanemiz Dünya’dan’ kurtulabiliriz.

Dünya bugün içerisinde yaşayan tüm canlılar için bir hapis konumunda. Uzaya çıkmak mümkün değil, başka bir gezegende yaşamak mümkün değil, sadece Dünya kaynaklarından yararlanıp Dünya içerisinde yaşamak mümkün.Aslında Dünya’da Hapis Miyiz? Uzay Ve Radyasyon

Bu ‘hapis’ insanlar için yavaş yavaş çözülmeye başlayan çarklı bir kilit gibi ve gelecekte tamamen açılabilir.

Evrenin oluşması ile birlikte içerisinde radyasyonda oluştu ve bu radyasyon insanları sadece Dünya’da yaşamaya mahkum bıraktı. Etrafımızda olan binlerce gezegene gidemiyor olmamızın en büyük sebepleri ulaşım ve uzaklık değil, radyasyon. Eğer ki uzayda duruyor ve güç sağlayabiliyor olsaydık çok sayıda gezegene ulaşmak daha kolay bir şekilde (yine de imkansız ama denenebilirdi) mümkün olabilirdi.

Bu nedenle Dünya’yı korumalıyızAslında Dünya’da Hapis Miyiz? Uzay Ve Radyasyon

Dünya’dan başka gidecek yerimiz, gidecek herhangi bir merkez yok. Bu sebeple mevcut kaynakları, doğa ve diğer tüm Dünya’ya özgü ve insanların yaşamına devam etmesini sağlayabilecek olan özellikleri korumalı ve bunların zarar görmesini engellemeliyiz.

Aksi durumda eğer ki bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi Dünya’yı yok edersek geri dönüşü mümkün olmayacak bir gezegeni arkamızda bırakarak milyarlarca canlı ölebilir. Şakası yok, ya koruyacağız, ya kendi kendimizi ve diğer tüm canlıları ölüme mahkum edeceğiz…

Kategori: