Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) adı verilen bu sağlık problemini belki aranızda Stephan Hawking’den hatırlayan isimler olabilir. 40 yıl bu hastalık ile yaşayan ve tüm tıp dünyasını şoka uğratan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) bu hastalık ile uzun süreler boyunca başarısız da olsa mücadele etti. Belki ölmedi ama ölmekten beter olduğunu ve ölmek istediğini kendi makinesine bağlı olarak açıkladı ve geçtiğimiz yıl öldü. 2018 yılında gözlerini yumdu bu dünyaya Hawking, insanlar onu bilimsel çalışmaları ile tanıdı ve uzaya olan merakı, gezegenlere olan evrenbilimci bir kişi olarak tanıdı.

O Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) adı verilen bu lanetli hastalığa henüz daha baharında hayatının 21 yaşında yakalandı! 21 yaşında sinir sistemini zaman içerisinde %100 olarak felç eden ve insanların hiçbir fiziksel hareket etmesine, yemek ve su içmesine bile izin vermeyecek tamamen makinelere bağımlı bir hale getiren bir hastalık Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS).

Henüz bir gelişme yok!

Bir türlü tedavi edilemeyen hastalık: ALS

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) henüz hiçbir tedavisi olmayan, önleyici bir tedavinin bile olmadığı hastalık. Hastalar bazı ilaçları kullansalar bile bu hastalıkla mücadele edemiyorlar ve er ya da geç bir ölümle karşı karşıya kalıyorlar. Çoğu hasta 1-3 yıl, en geç 6 yıl içerisinde hayatını kaybediyor ancak Hawking 40 yıl bu hastalıkla yaşadı. Belki çok parasının olması, belki aşırı özel ilgi gösterilmesi denilse bile aslında bu kişisel bir durumdu ve Hawking 40 yıl kendi vücudunun izin vermesi sayesinde yaşayabildi.

Giderek daha fazla artan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastası sayısı olan insan olsa da bu hastalıkla ilgili tedavi yöntemleri giderek daha fazla paranın harcandığı bir yere doğru gidiyor. Hastalığın tedavisinin ne zaman bulunacak veya bulunup bulunamayacak olduğu hakkında soru işaretleri var ve bu soru işaretlerine 2019 yılında sağlık dünyası henüz yanıt veremiyor. Sağlık dünyasının bu konuda Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına bir tedavi bulup bulamayacak olduğu ise büyük bir soru işareti.

Bir türlü tedavi edilemeyen hastalık: ALS

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastaların kısa süre içerisinde vücut kontrolünü ele geçiriyor ve hastanın belki 1 yıl içerisinde bile hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Bu hastalık sağlık sorunu olarak insanların hayatını ele geçirirken, el, ayak, baş, vücut kontrolünü elinden alarak hastanın kendi solunumunu bile kullanmasını otomatik bir şekilde zamanla engelliyor. Hastalar bir süre sonra nefes almak için sürekli makinelere bağlı hale gelirken, bazıları ise o döneme daha geç sürede gelebiliyorlar.

ABD’de ve Türkiye’de Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastaları için gerekli tedaviler devlet tarafından sağlanıyor ve herhangi bir sağlık sigortası olmasa bile devlet bu ölümcül hastalık için hastalara gerekli imkanları sağlayabiliyor.

Ama halk arasında bir söz vardır ya ‘isterseniz dünyaları verin ne fayda eder ki?’ işte bu hastalıkta hastaların öleceklerini bile bile yaşadıkları bir hastalık ve doktorlar belki hastalara her zaman öleceklerini söylemese bile gerçekleri değiştirmek mümkün olmuyor.
Kategori: