Biseksüel Ne Demek?

Son zamanlarda biseksüellik üzerine birçok söz söylenmiş ve birçok tanım yapılmıştır. Birçok farklı şekilde tanımlanan biseksüellik ne demek? Sorusu için tam tanım hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda biseksüellik kavramı hakkında detaylı olarak bilgilendirme yapacağız.

Duygusal ve cinsel anlamda kendisiyle aynı cinsiyete sahip olan kişilere ilgi duymakta olan bireyler eşcinsel olarak tanımlanmakta, karşı cinsiyete ilgi duyan kişiler ise heteroseksüel olarak tanımlanmaktadır.

Ancak biseksüeller bu 2 gruba da dahil olmayarak yaşamları boyunca belirli dönemlerde her 2 cinse de aynı düzeyde duygusal ilgi duyan bireylerdir.  Yani hem kendi cinsine hem de karşı cinse karşı duygusal olarak ilgi duyabilen bu kişiler hayatları Belirli dönemlerinde kendi cinsiyetlerine belirli dönemlerinde ise karşı cinsiyettekilere duygusal anlamda ilgi duymaktadırlar.

Ancak biseksüeller her iki cinsiyete de aynı derecede ilgi duymayabilirler. Bazen aynı cinse karşı olan ilgi daha fazla görülürken bazen de karşı cinse karşı olan ilgi daha fazla görülebilmektedir.

Yani bu kişiler bir dönem eşcinsel bir dönem ise heteroseksüel olarak hayatlarını devam ettirebilmektedirler.

Biseksuel Ne Demek 1

Biseksüel Ne Demek?

Biseksüellik Nasıl Anlaşılır?

Biseksüellik doğrudan Anlaşılması mümkün olmayan bir durumdur. Çünkü bu kişiler kendi cinslerine karşı ilgi duydukları dönemde eşcinsel olarak algılanabilir iken bazıları karşı cinse karşı olan ilgilerini daha fazla belli ettiğinde ise neredeyse hiç anlaşılmayabilmektedir.

Biseksüellik Özellikleri Ve Nedenleri Nelerdir?

Biseksüel olan kişiler eşcinsel kişilerden veya heteroseksüel kişilerden ayrılacağı zaman birtakım biseksüelliğe özel olan birtakım durumlar bulunmaktadır. Biseksüellik özellikleri ve nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Biseksüel kadınlar erkeklere göre daha yaygındırlar.
  • Biseksüellik eşcinsellikten daha yaygın karşılaşılan bir durumdur.
  • Biseksüel olan kişiler hem kendi cinslerine hem de karşı cinse karşı ilgi duymakta. Ancak birine duyduğu ilgi diğerine duyduğu ilgiden daha fazla olmaktadır.
  • Kişiler eşcinsellikten sonra biseksüel diye veya biseksüellik ten sonra eşcinselliğe geçiş yapabilmektedirler.

Biseksüellik eşcinsellik üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu kişilerin dış görünüşte belli bir cinse sahip olduğu görülse de hormonlar veya duygular açısından önlenemez biçimde kendi cinslerine bilgi duyabilmektedirler.

Biseksuel Ne Demek

Biseksüel Ne Demek?

Biseksüellik Üzerine Yöneltilen Görüşler Nelerdir?

biseksüellik üzerine birçok araştırma yapılmış ve farklı yaklaşımlarda bulunulmuştur. İlk olarak eşcinselliğin biyolojik ve hormonal kökenli bir durum olduğunu savunan kişiler Eşcinselliğin veya biseksüelliğin hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığını Savunmaktadırlar.

İkinci bir görüşe göre ise cinsel kimlik tamamen insan seçimi olduğu için kişilerin cinsel kimlikleri üzerine tercih haklarını kendilerinin belirlediğini savunmaktadırlar. Ancak genel görüşe göre bu durum genetik yatkınlığın sebep olduğu bir rahatsızlık olmakta bu nedenle de bu kişileri dürtülerini önleyememesi oldukça normal olmaktadır.

Biseksüellik Tedavi Edilir Mi?

Biseksüellik veya eşcinsellik genel olarak cinsel yönelim olarak kabul edildiği için ve birçok kişi tarafından hastalık olarak kabul edilmediği için herhangi bir tedavisinin mümkün olmadığı söylenmektedir.

Aslında teoride dürtüsel tercihler olmaları nedeniyle her ne kadar hormonal kaynaklı olsalar da tedavi edilmeleri mümkün değildir.

Biseksuel Ne Demek 2

Biseksüel Ne Demek?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Kategori: