Teknoloji giderek çok daha fazla insanı kontrol etmeye yararken, ardından hayvanların ne düşündüğünü de kontrol etmek artık mümkün olabilecek gibi görünüyor. Hayvanları geçmişten beri insanlar bir şekilde kontrol altına aldılar ve çok fazla sayıda insan köpeklerin kendilerini dinlemesi için onlara komutlar öğrettiler. ”Hayvandır, ne yapacağını bilemezsin” deyimi artık eskide kaldı, en azından bazı hayvanlar için böyle. Casus balina olduğu iddia edilen askılı bir balinanın Rus kuvvetlerince eğitilmiş olabileceği ve bu sayede aktif olarak casusluk faaliyetlerinde kullanılıyor olabilecek olduğu iddia edildi.

Casus balina Norveç karasularında görüldü ve gemilerin yanına yani insanlara karşı boş değildi. İnsanlar ile daha önce beraber oyunlar oynadığı ve insan ile fiziksel olarak iletişime geçtiği Norveçli yetkililerce açıklandı. Norveç kendilerine karşı Rusya yöneticilerinin casus balinalar kullanıp kullanmadıklarını araştırmaya devam ederken, casus balinalara geçmeden hemen önce Norveç ve Rusya hakkında bazı bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

Norveç bugün dünyada sayılı güvenilir ülkeler arasında. Cinsiyet eşitliği, ücretsiz yüksek standartlarda eğitim ve kaliteli bir yaşam sürmenin en iyi ülkeleri arasında. İnsan haklarının üst düzeyde olduğu ülkede insanlar birbirlerine çok güveniyor ve bu konuda ülkede terör eylemleri ve benzer eylemlere daha önce neredeyse hiçbir zaman rastlanmadı.

Terör eylemleri bir yana dursun, ülkede insanların kavga etme alışkanlıkları ve kötü alışkanlıkları da neredeyse yok denecek kadar az. Hapishaneler bile son modern tesisler olarak inşa ediliyor ve ülkede her bir insanın değerli olduğu, her bir Norveçlinin ülke adına faydalı olabileceğine inanılıyor. Devlet halkın isteklerine yanıt veriyor ve yöneticiler üst düzey eğitimli kişilerden seçilmelerinin ötesinde halkın isteklerine yanıt verebilecek kişilerden seçiliyorlar.

Rusya ile çok yakın konumlarda olan Norveç bir NATO üyesi olarak ve Rusya’nın tehditleri ve askeri politikaları nedeniyle sürekli olarak Rusya’yı uyarıyor. Nüfus olarak az nüfusa sahip olsa da askeri gücü bakımından ve coğrafya şartları açısından nükleer kullanılmadığı sürece Rusya ile savaşabilecek güce sahip olduğu biliniyor. Milyarlarca dolarlık ekonomisi Rusya’dan kat be kat üstün olduğu için ve üretimin ülkede rekorlar kırdığı için herhangi bir dışa bağımlılık ihtiyacı da bulunmuyor Norveç’in.

1949’dan beri NATO üyesi olan Norveç tüm dünyada birçok ülke ile iyi ilişkilere sahiptir ve komşuları ile de çok iyi ilişkileri bulunmaktadır.

Casus balina Rusya’nın mı?Casus Balina Efsanesi: Gerçekten Casus mu? Yoksa Gösteri Amaçlı Eğitilmiş Bir Balına mı?

“Saint Petersburg Malıdır” yazılı askı nedeniyle casus balinanın Rusya’ya ait olduğu iddia edilmekte. Rusya’nın casus balinayla nasıl iletişim kurduğu ve nasıl casusluk yaptırabildiği ve bu konuda başarılı olup olmadığı konusu soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Norveç Tromso Üniversitesi’den Profesör Rikardsen de Beluga ise yunuslar kadar balinaların eğitilmesinin de çok rahat ve kısa sürede gerçekleştirilebileceğine inanan isimlerden.

Casus balina hakkında bilim adamları da bazı açıklamalarda bulundular ve bu tür hayvanların özellikle bu tür amaçlar ile asla kullanılmaması gerektiğini, faydadan çok hayvanın zarar ve baskı nedeniyle problemler görebilecek olduğunu belirttiler.

Casus balinalar zarar görebilirCasus Balina Efsanesi: Gerçekten Casus mu? Yoksa Gösteri Amaçlı Eğitilmiş Bir Balına mı?

Uzmanlara göre balina ve yunusların aşırı derece baskıya tabii tutulması ve insanlar ile sık sık oynamaya veya fiziksel, psikolojik olarak zaman geçirmesini istemek onların psikolojik olarak etkilenmesine, ardından ise çevresinde olan insan ve oyuncaklara zarar vermelerine sebep olabiliyor. Zaman zaman medyada yer alan yunusların insanlara saldırdığı ile ilgili bilgilerin bu sebeple olduğunu, doğal ortamdan uzakta ve sürekli olarak baskı altında tutulmasının casus balinalar ve casus yunuslar için öldürücü boyutlara gelebildiği, bazı hayvanların bu sebeple kendilerini öldürecek hamleler bile yapabildikleri belirtiliyor.

Bugüne kadar sadece birkaç tane casus hayvana rastlansa da özellikle 1950’den sonraki yıllarda ABD ve Rusya bu konuda kendisini çok fazla geliştirdi. Rusya özellikle ABD’nin denizaltılarına karşı casus hayvanları kullanarak önceden bilgi almayı amaçlarken bu hayvanların belirli cihazlar ile nerede oldukları ve ne zaman nerede bulunduklarının takip edilebildiği biliniyordu.

Casusluk faaliyetleri için kullanılan balinaların özellikle yunuslara göre daha fazla eğitilebilecek ve daha uzun mesafelerde kullanılabilecek olduğunu belirten uzmanlar, bu hayvanların yunuslardan daha yavaş olabilecekleri gibi daha hızlı olabileceklerini belirtmekteler.

Rusya doğrulamadıCasus Balina Efsanesi: Gerçekten Casus mu? Yoksa Gösteri Amaçlı Eğitilmiş Bir Balına mı?

Rusya yönetimi konu hakkında herhangi bir basın açıklaması yapmazken, casus balinanın Norveç’in elinde olup olmadığı konusunda ise soru işaretleri oluştu. Norveçli yetkililer bu tür olayların olmasını istemezken, bazı Norveç vatandaşları ise casus balinanın denizlerden çıkmasına izin verilmeyerek Rusya’ya nota verilmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

Bugün itibari ile Rusya bu tür hayvanları casusluk faaliyetleri ve amacı için kullanıp kullanmadığına netlik getirmese de geçmişten gelen bilgiler nedeniyle bu konuda Norveç ile sık sık atışan Rusya Federasyonu’nun parmağının olduğu apaçık bir şekilde ortada.

1990’lı yıllarda Türkiye’nin de Karadeniz’de bu tür balinalar gördüğü biliniyor ve Norveç kayıtlarına göre Türkiye hükümetinin o dönemde bunun ne olup olmadığı ile ilgili ufak çaplı bir bilgi alma çalışması içerisine girdiği ancak Rusların daha sonradan balinaları Karadeniz’de Türkiye yakınlarından çekerek bu konuda hükümete herhangi bir bilgi vermediği biliniyor.

Balinalar, yunuslar gibi akıllıdır. 2012 yılında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre insan konuşmasının ritmini ve sıklığını bile taklit edebilen balinalar insanların hareketlerini yakından anlayabilir ve onlarla fiziksel olarak durumun ne olup olmadığı konusunda soru işaretlerine yanıt alabilir ve özellikle endişeli halleri olduğunda bir sorun olduğunu kendisini eğiten eğitmenlere bildirebilirler.

Bunun dışında yapılan araştırmalarda kesinlik kazanmamış olsa da balinaların eğitmenlerine daha fazla yakın olabildikleri ancak diğer insanlara daha mesafeli durabildikleri iddia edilmektedir. Bu nedenle de Rus hükümetince bu konuda eğitmenler ile balinalar için milyonlarca Rus Rublesi para tahsil edebiliyor olduğu tahmin edilmekte. 1.000 metreye kadar dalış yapabilen balinaların bu özellikleri ile de özellikle kendilerinin casus olmasını gizleyebilecekleri, bu konuda iyi eğitilirler ise düşmana kendilerini göstermeyebilecek oldukları bile tahmin edilmekte.

Baskıdan dolayı kaçmış olabilir

Bazı Norveçli uzmanlara göre bu balina bir Rus tesisinden baskı nedeniyle kendiliğinden kaçmış olabilir veya görev sırasında geri dönmemiş Norveç kıyılarına doğru uzaklaşmaya başlamış olabilir. Tüm bu konuda yapılan açıklamalarda uzmanlar Rusya’nın bir casus balina eğitmiş olması gerçeğini değiştirmediğini ve bunun ”utanç verici” bir olay olduğunu yazdılar.

Uzmanlara göre Rusya tarafından eğitilen balinaların üzerinde yer alan şerit casus balina göreve çıkarken değiştiriliyor veya çıkarılabiliyor olabilirdi. Ancak bu balinanın üzerinde kendisinin Rusya’ya ait olduğunu kesin ibareler ile gösteren şeritlere sahip olması ve bunun sadece bir insan gücü tarafından özel olarak balinaya zarar vermeden takılabileceği hesaba katılınca balinanın Rus eğitim birimlerine bağlı balina tesislerinden bir şekilde kaçmış ve Norveç’e ulaşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Denizlerde her zaman yer değiştirebilecek olan balinalar sürekli olarak belirli bir bölgede durmadıkları gibi, bazıları belirli bölgelerde uzunca yıllar yaşayabilir ve herhangi bir doğal sorun olmadığı sürece yaşadıkları bölgeyi hatırlayabiliyorlar. Yaşadığı bölgeyi unutan balinaların daha uzağa gitmelerinin mümkün olabileceğine yönelik araştırmalar olsa da bunlar net olarak bir sonuç vermiş değil.

Balinaların farklı sebepler ile Rus tesislerinden kaçabileceğini ve bunu engellemenin asla mümkün olamayabileceğini belirten uzmanlar, konu hakkında yaptıkları açıklamada balinanın eğer ki tesisten kaçarken üzerinde bir GPS olsaydı Rus donanması tarafından yakalanmasının mümkün olabileceğini ancak balinanın üzerinde kaçmış olma ihtimali dolayısı ile herhangi bir GPS cihazının bulunmadığı, ancak balinanın vücudunun içerisine bir GPS cihazı yerleştirilmiş olabileceğinden kaygı duyuyorlar.

Bu cihazın belirli bir süre çalışabilecek olduğu ve daha sonrasından bataryasının biteceğini öngören uzmanlara göre balinanın bu konuda GPS taşıyıp taşımadığını ancak ölüm durumunda bulabileceklerini aksi durumda hayvanın psikolojik ve fiziksel olarak acı çekebileceği ve saldırgan hale gelebileceği için bu konuda herhangi bir araştırmaya yeltenilmemesi gerektiğini düşünüyorlar.

Casus balinaları yıllarca eğitimden geçirmek gerekebilirCasus Balina Efsanesi: Gerçekten Casus mu? Yoksa Gösteri Amaçlı Eğitilmiş Bir Balına mı?

Casus balinaların yıllar boyu eğitim alsalar bile kesin olarak eğitilmelerinin mümkün olamayabilecek olduğu, bazı balinaların özelliklerinden dolayı casus balina olamayabilecek olduklarını belirtiyor Norveçli araştırmacı uzmanlar. Büyük balinaların özellikle casus balina olmasının mümkün olmadığını, bunları eğitmenin hem maliyet açısından, hem de tehlike açısından mümkün olamadığını belirterek sözlerini sürdüren denizcilik alanında uzman olan Norveçliler, küçük ve çok fazla büyümeyen balina türlerinin ise daha rahat ve daha az maliyet ile en erken 8 aydan başlayan süreler ile duruma ve verilecek eğitime göre komutları anlayabileceklerini dile getirmekteler.

Araştırmalar gösteriyor ki bu tür faaliyetler için gelecek yıllar ve aylarda Rusya ve ABD tarafının bu tür hayvanları eğitmeye devam edebileceği, ancak Rusya’nın bu konuda daha acımasız ve daha kontrolsüz bir şekilde casus balinalar üretme ve bunları eğitme düşüncesi içerisine girebilecek olduğunu göstermekte.

Doğumdan itibaren eğitmek daha iyi olabilir

Rusya’nın bu balinayı doğumdan itibaren eğitiyor olabileceğine değinen bazı araştırmacılarda var. Bu araştırmacılar casus balinalarının doğumdan hemen sonra eğitilmesinin çok daha kolay olabilecek olduğunu, denizlerde farklı balinalar ile karşı karşıya kalmayan bu türlerin özellikle daha fazla unsuru tehdit olarak algılayabilecek olduklarını düşünüyorlar. Kesin olmamakla birlikte bazı balinaların annesinden hemen ayrılmasının onların daha fazla eğitmenine bağımlı hale gelebileceği, ancak beslenme konusunda bazı bozukluklar yaşamasının mümkün olabileceği için yine deniz canlıları ile beslenmesi gerektiğini gösteriyor.

Balinaların onlarca kilo gıda tüketen türlerinin olduğunu ancak küçük balinaların daha az deniz canlısı tüketerek hayatta kalabileceklerini belirten araştırmacılar, küçük balinaların özellikle görünmezlik açısından daha fazla faydalı olabileceğini, bunun da beraberinde Rusya ve ABD gibi bu tür hayvanları eğiten ülkelerde en önemli konu olduğunu düşündüklerini beyan etmekteler.

Resmi olarak ABD tarafından da casus hayvanlar ile ilgili bugüne kadar hiçbir açıklama yapılmazken, casus hayvanların nasıl ve nerede eğitildikleri, kim veya kimler tarafından eğitildikleri konusu hala büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Çok küçük balinalar uygun olmayabilir

Fiziksel özelliklerin casus hayvanlar için önemli olduğunu değerlendiren araştırmacılar, çok küçük balinaların zeka açısından ve yüzebilme mesafesi ile derine iniş hızı konusunda başarısız olabileceklerini, bunun da arkasında bazı problemler getirebilecek olduğu için normal boyutlara ulaşana kadar bu balinaların kontrolsüz olarak denize salınmamış olabileceklerini düşünüyorlar.

Nasıl ki devasa büyüklükte olan çok büyük balinalar eğitilmek için uygun değilse, çok fazla küçük olan ve henüz yüzme kabiliyeti konusunda yeni yeni başarılı olmaya başlamış olan küçük balinalarında bu konuda eğitilmek için uygun olmayabilecek oldukları belirtilmekte.

  • Casus balinaların eğitilmesini hayvan hakları savunucuları kınadı
  • Bazı Norveç vatandaşları Rusya’nın bu sebeple özür dilemesi gerektiğini açıkladı
  • Uzmanlar casus balinaların kontrolsüz olarak denizlere salınması çağrısında bulundu
  • Norveç hükümeti yetkilileri konu ile ilgili uzmanlar ile beraber adım atmaya devam edeceklerini açıklarken, Rusya’yı ise bu davranıştan sorumlu olduğu için kınadı

 

https://www.instagram.com/p/B5LcBaClNH8/