Yıllardır insanların her doktorun ağzından farklı kelimeler duyması artık kafa karışıklığına ve insanların bu tür ifadelere itibar etmemesine neden oldu. Çok çekirdek tüketmek gerçekten sivilce yapar mı?

Çekirdek ve benzer kuruyemişler insan sağlığı adına hem faydalı, hem zararlı. Az az tüketildiği zaman sağlık açısından hiçbir zararı olmadığı tahmin edilen bu kuruyemişlerin arasında çekirdeğin fazla tüketilmesi ise özellikle her yaştan insanda sivilceye sebep olabileceği gerekçesi ile hep suçlanır. Yağlı olması, yapısı ve çok tüketilmesi nedeniyle sivilce yaptığı iddiası ortaya atılır.

Çok tüketilirse sivilce yapabilirÇok Çekirdek Yemek Gerçekten Sivilce Yapar Mı?

Çekirdeğin çok fazla tüketilmesi durumunda sivilceye sebep olabileceği bilinmektedir. Ancak çok fazla çekirdek tüketiminden doğan sivilce sorunu daha çok kişinin kendi bünyesi ile ilgili ortaya çıkar. Sivilceye yatkın ve karaciğer yağlanması yaşayan insanlar az biraz sivilce tüketmesi durumunda bile hemen sivilcelerle savaşmak zorunda kalabilir. Cilt üzerinde sebum dengesini sağlayan faktörleri iyi çalışmayan, özellikle kıl kökü iltihabı gibi sorunlar yaşayan insanlar yağlı gıdalar tükettiklerinde sorunlarının daha fazla arttığını zaman zaman bildirmektedirler.

Her gün olmasa bile haftada 1 kez 1 avuçtan biraz daha fazla çekirdek tüketmek genel olarak sağlıklı insanlarda herhangi bir sivilce sorununa sebep olmayacağı gibi, eğer aşırı sivilce sorunu mevcutsa bu durumun ilaçlar ile kontrol altına alınması mümkündür.

Karaciğer yağlanması ve diğer sağlık sorunlarınız her yağlı yemek yediğinizde sivilceye sebep oluyorsa bu durumda en kısa süre içerisinde uzman bir cilt hastalıkları uzmanı yeni adıyla dermatoloji bölümüne başvurmanızda yarar var.
Kategori: