Halk arasında deve tabanı olarak bilinen ve salon bitkisi olarak adlandırılan monstera, sıklıkla karşılaştığımız bir bitki çeşididir. Monstera olarak da adlandırılan bu bitki, ismini canavar kelimesinden almıştır. Ancak deve tabanı isminin nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığına dair net bir sonuca da ulaşılabilmiş değil. Üstelik halk arasında tek ismi deve tabanı da değil. Aynı zamanda kabalak ismi ile de anılıyor. Peki, evleri süsleyen ve aynı zamanda bazı hastalıklara da iyi gelen deve tabanı nedir? Sizlere deve tabanı hakkında tüm detaylardan bahsetmeye çalışalım.

Kabalak (Deve Tabanı) Nedir?

Hemen hemen her yerde karşılaşılan bu bitki, suyu çok sever ve özellikle yaz aylarında mutlaka iki günde bir sulanmaya gereksinim duyar. Bununla beraber yapraklarının büyük olması ve bazı durumlarda bir şemsiye büyüklüğüne kadar ulaşabilmesi, bitkinin görünümünün dikkat çekici olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda kabalak bitkisinin pek çok farklı türü bulunduğu için, belirli durumlarda evimizde yetiştirdiğimiz veya bir tarlada gördüğümüz bu bitkinin, deve tabanı olup olmadığını bile anlayamayabiliriz. Peki, deve tabanı (kabalak) bitkisinin özellikleri nelerdir?

Deve Tabanı (Kabalak) Bitkisinin Özellikleri

Deve Tabanı (Kabalak) Bitkisinin Özellikleri

Görünümü şık ve yaprakları bünyesine göre çok büyük olan bu bitki, evlerin dekorasyonuna ahenk katan bitkilerden bir tanesidir. Bazı türlerinde yaprakları delikli olabildiği gibi, bazı türlerinde yapraklar büyüktür, ama delikli bir yapısı olmaz. Bunun gibi daha pek çok özelliği bulunan deve tabanı, pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Peki, kabalak (deve tabanı) bitkisinin özellikleri nelerdir?

 • Koyu yeşil renge sahip ve üstü ile altının dokusu birbirinden farklı olan bir bitkidir. Yaprağının üst kısmı daha pürüzsüz olurken, alt kısmı ise tüylü bir yapıya sahiptir.
 • Yaprakları parlaktır ve parlak olması sebebi ile de dekoratif anlamda sıklıkla kullanılan bir bitkidir.
 • Boyu 60 ila 75 cm civarına kadar uzayan bu bitkinin, yaprakları bazı durumlarda bir şemsiye kadar büyüyebilir.
 • Özellikle yaz aylarında suya fazlasıyla gereksinim duyan bitki, belirli periyotlarda yapraklarının ıslatılmasını da sever.
 • Kış aylarında, toprağının nemli olmasından hoşlanmaz. Bu nedenle kış aylarında daha çok 3-4 günde bir sulanması gerekir.
 • Çoğu durumda yapraklarının delikli ve büyük olması, onun ihtişamını göstermektedir. Bu nedenle de monstera olarak da adlandırılır. Yani canavar anlamına geliyor. Çünkü devasa boyutta yapraklara ulaşabiliyor.

Her daim öne çıkan ve dekoratif anlamda sıkça tercih edilen bu bitki, günümüzde daha sık tercih edilmeye başladı. Peki, evlerimizde de bakımını yapmaya ve yetiştirmeye başladığımız bu bitkinin bakımındaki püf noktalar nelerdir?

Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Deve Tabanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sulaması, toprağının bakımı ve en önemlisi de çoğaltılması ile pek çok püf noktaya sahip olan deve tabanı, hassas bir bakıma gereksinim duyar. Peki, deve tabanı bakımı nasıl yapılır? Size bu detaylardan bahsetmeye çalışalım.

 • Sulaması Nasıl Yapılır? Yaz aylarında hemen hemen her gün sulanabilen bu bitki, bu aylarda suya çok ihtiyaç duyar. Ancak kış aylarında bu gereksinim azalır. Daha çok toprağındaki nem düzeyine bakılarak su verilmesi gerekir. Ek olarak soğuk ve kireçli su, bitkinin büyümesini engelleyebilir. Bu nedenle ılık ve aynı zamanda bir süre dinlendirilmiş olan su ile bitkinizi sulamanız daha olumlu sonuçları ortaya çıkaracaktır.
 • Toprak Bakımı Nasıl Yapılır? Yapraklarının büyük olması sebebi ile dar bir saksıda yaşaması düşünülemez. En azından dar bir saksıda nitelikli bir büyümenin gerçekleşmeyeceği bilinmelidir. Ek olarak kumlu bir standart bahçe toprağı yeterli olacaktır. Bu toprak kullanılarak, ortalama 3 yılda bir saksısının ve torağının değiştirilmesi çok iyi sonuçları verecektir.
 • Nasıl Çoğaltılır? Pek çok bitkide dikkat çeken çoğaltma yöntemi, elbette ki farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Ancak en sık tercih edileni, yapraklarının uçtaki sürgünlerinden dikilmesidir. Aynı zamanda bu işlemi uygulamak için, ortam sıcaklığının 25 derece seviyesinde olması gerekir. Yani yaz aylarını tercih etmelisiniz. Kendi toprağına benzer bir toprak seçerek, bu toprağa, uç sürgünlerinden kestiğiniz yaprağı dikebilirsiniz. Diktikten sonra, ortalama 1 ay içerisinde bitkinizin köklenmesi yavaş yavaş başlar.

Yukarıdaki temel hususları değerlendirdiğinizde, deve tabanı bitkinizin bakımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde evinizin dekorasyonunu daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Peki, deve tabanı (kabalak) bitkisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Deve Tabanı (Kabalak) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Deve Tabanı (Kabalak) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Deve tabanı nedir? Kabalak ismi ile de anılan ve hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bir bitkidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. O da kabalak otunun pek çok hastalığa iyi geldiği. Peki, bu hastalıklar hangileridir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

 • Kış aylarında sıklıkla karşı karşıya kaldığımız soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarının tedavisinde,
 • Astım hastalığından mustarip olanlara,
 • Vücudun, gereksinim duyduğu gücü kazanmasında,
 • Saç beyazlaması ile karşı karşıya kalan kişilerde,
 • Öksürük problemi ile karşı karıya kalan kişilerde,
 • Ciğerde meydana gelen iltihaplanmalarda,
 • Vücutta oluşan şişiklerin tedavisinde ve
 • Mide ile bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde kabalak, yani deve tabanı otu kullanılmaktadır.

Yukarıda da gördüğünüz üzere pek çok hastalığın tedavisinde de bu ot kullanılmaktadır. Pek çok farklı türü olduğu için de, kullanım alanları farklıdır. Kimi durumlarda dekoratif olarak kullanılabilirken, kimi durumlarda hastalıkların tedavisinde kullanılır. Peki, hangi bitki neye iyi gelir? Detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Deve tabanı nedir? Özellikleri nelerdir? Bakımı nasıl yapılır? ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? gibi soruların cevaplarını sizlere vermeye gayret ettik. Aynı zamanda bakımı konusunda çok değerli bilgileri de size ileterek, dekoratif anlamda yaşadığınız alanı renklendirme fırsatı sunduk. Üstelik farklı isimler ile de adlandırılabildiği için, görüp de fark edemediğiniz bir bitki de olabilir. Bu nedenle günlük hayatta dikkat çeken bitkilerden bir tanesi. Umarız içeriğimizde verdiğimiz bilgiler de sizin için değerli olmuştur.