Disleksi, öğrenmeyi ve düzgün konuşmayı olumsuz etkileyen zihinsel bir rahatsızlık. Beynin sol lobunun ön kısmını kullanamayan insanlarda görülür. Küçük yaşlarda hızlı konuşma, harf yutma gibi belirtileri olan bu rahatsızlık, özellikle okul çağlarındaki çocuklarda rahat gözlenmekte. Sözel derslerde başarı yakalayamayan disleksi hastaları, sayısal ve fizik derslerinde son derece başarılıdırlar.

Sizler için Dünya’da çoğu insanın tanıyıp hayranı olduğu, kimisi de tarihte önemli yere sahip 16 disleksi hastası ünlüyü araştırdık.

 

Patrick Dempsey

Patrick Dempsey Disleksi

Grey’s Anatomy dizisinde Dr. McDreamy karakterini canlandıran Patrick Dempsey, senaryoyu okuyup anlamakta çok zorlanıyor. Normal çekim süresi bir saat olan bazı sahneler, unutkanlığı ve odak sıkıntısından dolayı üç veya dört saat gibi süreyi alıyor. Henüz 12 yaşındayken disleksi teşhisi konulan oyuncu, bu rahatsızlığı ile genç yaşta yaşamayı öğrenmiş, arkadaşları ve birlikte çalıştığı ekibinden yüksek destek almış.

Özel bir röportajında “Sanıyorum kendimi en güvensiz bulduğum anım, hatırlamadığım an” şeklinde bir söylemi var. “Okuduğum bir şeyi anlamam mümkün değil. Ancak okuduğumu zihnimde yaşarsam anlayabiliyorum, bu da oyunculuğuma olumlu etki ediyor.”

 

Cher

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Öğretmenleri Cher’in derslere karşı isteksiz olduğunu, istemediği için öğrenemediğini zannedermiş. Sınıf arkadaşlarından geride kalması ve okuduğunu asla anlayamamasından dolayı 16 yaşındayken okuldan uzaklaştırılmış. 30 yaşına kadar disleksi hastası olduğunu bilmeden yaşayan şarkıcı, uzun yıllar boyunca bir şeyi anlamak için okumak yerine dinlemeyi tercih etmiş.

 

Albert Einstein

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Son derece basit şeyleri dahi kafasına sokamadığını tahmin eder miydiniz hiç? Bir yıl içerisinde hangi aylar var, en sevdiği romandaki karakterlerin isimleri neler… Hiç biri hakkında en ufak bir fikri yoktu Einstein’ın. Gel görelim ki yeryüzünün şahit olduğu en karmaşık matematik problemlerini çözmüş; günümüze ışık tutacak, bilim adamlarının hala devamını getirmeye çalıştığı birçok meseleye de fikir babalığı etmiştir.

 

Orlando Bloom

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Orlando Bloom’un kendisini çok uzun yıllar boyunca geri zekâlı zannettiğini biliyor muydunuz? Pirates of the Carribbean gibi bir çok baş yapıtta yer alan oyuncu, başardığı şeyleri en az üç defa denediğini dile getiriyor.

“Disleksi’nin bana hediyesi, her tecrübemi başa ve ileri sararak tekrar etmem. Sahne sırası bana geldiğinde kendimi herkesten daha hazır hissediyorum. Okuduğumu ezberlemek değil; öğrenmek zorundayım. Disleksi bana başlarda diyaloga giremeyeceğim diye korku verirdi. Küçük yaşlarda kendimi geliştirmem ile şu an önemli filmlerde ana karakteri oynayabiliyorum.”

 

Steven Spielberg

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Spielberg, disleksi hastalığını çok geç keşfeden ünlülerden. Çocukluk yıllarını arkadaşları tarafından alay edilerek geçirmiş. Ünlü yönetmen ve yapımcı olan Spielberg, The Goonies isimli yapımın kendi alay edilme deneyimlerinden yola çıkılarak yazıldığını dile getiriyor. Her iddiaya girerim ki Spielberg ile alay eden arkadaşları, Hollywood’un en başarılı yönetmeni ve yapımcısı olan bu adama yaptıklarından dolayı şu an çok pişmandır.

 

Keira Knightley

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Henüz daha 6 yaşındayken, Knightley göz kamaştıran bir oyuncuydu. Okuduğu hiçbir şeyi anlamamasına rağmen ailesini ve çevresindeki herkesi yıllarca kandırdığını dile getiriyor. Annesi, konuşmasındaki bozukluklardan dolayı Knightley’e okuma pratikleri yapmasını önerir. Tüm yaz boyunca her gün ona kitaplar verir, bitirmesini ister. Konuşma rahatsızlığını tedavi etmesi amacıyla da bir oyuncu koçu tutar. Bakın şimdi küçük kıza neler oldu!

 

Pablo Picasso

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Deneyler gösteriyor ki disleksi hastaları, uzayı daha rahat anlayabiliyor. Özellikle üç boyutlu ve ötesi görselleri. Bu önemli ressama da bir şeyler katmış olmalı bu hastalık.

 

John Lennon

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Rahatsızlığından dolayı çok kötü bir eğitim dönemi geçirdi. Ancak ortaya çıkardığı Beatles mucizesi, kendisini tüm dünyaya ispatlamasına yetti de arttı bile!

 

George Washington

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Diğerleri gibi Washington da son derece sıkıntılı bir okul dönemi geçirdi. Disleksi’ye şükürler olsun ki büyük başkan OIL kelimesini OYL diye telaffuz etmiş olmalı. Gene de Amerika’nın geleceğini engelleyemedi tabi…

 

Muhammed Ali

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu, rakipleri devirdiği gibi cümleleri de devirdi ömrü boyunca. Aynı zamanda okuduğunu anlamadığından olsa gerek kitapları hiç sevmezdi. Lise terk olmasının yegâne sebebi de budur.

 

Jennifer Aniston

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Öğrenmek, Aniston için hiç kolay olmadı. Hatta disleksi hastası olduğunu bile 20’li yaşlarında öğrendi J Hastalığı öğrenildiğinde okul hayatındaki başarısızlığına bir anlam koydu. Okulu geçememesiyle ailesi ve kendisi hırs yapmak yerine farklı alanlara ilgi yoğunlaştırmanın mantıklı olacağını düşündü. Ve o da nesi! Amerika’nın en çok izlenen dizisi Friends’in ana karakteri oldu!

 

Anderson Cooper

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

CNN International’ın anchormaninin okuduğunu anlamadığını düşünmek ne kadar garip. Çok açık bir şekilde kendisi de ifade ediyor; okuduğunu asla anlamıyor!

“Özel okuma eğitimlerine girdim bu yüzden. Kendime yeni kitaplar aldım. Nereden bilebilirdim ki bu uğraşım sonucunda bu mesleği yapacağımı?”

 

Andy Warhol

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

Kendisini her zaman rahatsızlığı nedeniyle olumsuz manada farklı hissetti çocukluğunda. Sosyal topluluklardan uzak durarak sanatsal ilgilerine yoğunlaştı. Görsel hafızası en yüksek sanatçılardan birisi Warhol.

 

Alexander Graham Bell

Şaka değil. Telefonun mucidi bile disleksi hastası! Belki de okumada yaşadığı zorluk onu dinlemeye ve konuşmaya itmiştir ha?

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

 

Henry Winkler

Öğrenme Bozukluğu (Disleksi) Olan Ünlüler

31 yaşına kadar tek bir kitap okuyamadı ‘The Fonz’. Sıra dışı ünlü bir aktör olan Winkler, ‘Disleksi ve Yaratıcılık Derneği’ adında bir organizasyona öncülük etmekte.
Kategori: