Merhaba sevgili Zovovo okuyucuları! Bu yazımızda, günlük yaşamımızdan iş dünyamıza kadar her alanda karşılaştığımız “Kapı Etkisi” olarak bilinen Doorway Effect konusunu ele alacağız. Kapı Etkisi nedir, nasıl ortaya çıkar ve onu yönetmenin yolları nelerdir? Doorway Effect hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

Doorway Effect Nedir?

Bir odadan diğerine geçiş yaptığımızda beynimizde meydana gelen bu duygusal durum, kapı etkisine atıfta bulunur. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir fenomen bu etkidir. Tıpkı bir konudan diğerine geçerken bilgilerimizi unutmamız gibi.

Doorway Effect ile Bellek ilişkisi

Belleğimiz, girdiğimiz her oda ve mekân ile ilişki içerisindedir. Kapıları açtıktan veya kapılardan geçtikten sonra beynimiz bu geçişleri yeni bir bölüm veya bilişsel “kutup” olarak algılar. Bu durum, belleğimizde bir tür filtreleme işlevi gören bir mekanizmaya benzer.

Bir kapıdan geçmek, beynin belirli bir bölümünün bir konuyu tamamen çözümlemesini ve ardından yeni bir konuya geçmesini tetikleyebilir. Bu durum, oda değişikliği ile ilgili olarak hafızamızda boşluklara neden olur.

doorway effect nedir

Kapılardan Geçerken Bildiğini Unutmak – Doorway Effect(Kapı Etkisi) Nedir?

Doorway Effect’in Günlük Yaşamımızdaki Yansımaları

Kişilerin İsimlerini Unutmak

Bir odadan ayrıldığınızda, orada konuştuğunuz kişinin ismini hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Kapı Etkisi‘nin günlük konuşma biçimimiz üzerindeki etkileri arasında bu sadece bir örnektir.

Alışverişte İken Ne Alacağını Unutmak

Pazarlarda veya marketlerde alışverişe gittiğinizde kapılardan geçiş yaptığınızda aklınızdaki alışveriş listenizde bazı ürünleri almayı unutabilirsiniz. Bu durum, beyninizin yeni bir ortamda odaklanamama eğiliminden kaynaklanmaktadır. “Söz uçar, yazı kalır” diye boşuna dememişler. Ne satın alacağınızı not almayı unutmayın!

doorway effect nedir 3

Not Almayı Ve Beyin Egzersizi Yapmayı Unutmayın – Söz Uçar Yazı Kalır – Doorway Effect Nedir?

Doorway Effect ile Başa Çıkma Yolları

Bir konudan diğer bir konuya geçerken belleğinizin “404 Not Found” hatası vermesini engelleyip bilgi kaybınızı en az düzeye indirebilmek için uygulayabileceğiniz çeşitli yollar bulunmaktadır.

Bunlardan biri, öğrendiğiniz bilgileri, basit bir alışveriş listesi olsa bile, tekrarlamak ile belleğinizi güçlendirerek Kapı Etkisi’nin üzerinizdeki olumsuz etkisini azaltmanıza yardımcı olabilir. Hâliyle öğrendiğiniz önemli bilgileri anımsayabilmek için bu yol oldukça etkili olabilmektedir.

Bir diğeri ise bir odadan diğerine geçerken belleğinizi canlandırmak için kullanacağınız görsel ipuçları: “mutfağa girdim ama salondaki sehpanın üzerinde ne vardı?” , “apartmana girmeden önce dışarıda gördüğüm kedinin rengi neydi” gibi düşünceler ile belleğinizi biraz zorlayıp çalıştırarak bu unutkanlık etkisini ve üzerimizdeki oluşacak olan olumsuzluğu da azaltabiliriz.

 

Sonuç

Kapı Etkisi, hayatımızın bir parçasıdır ve onu kendimize belirli hedefler koyarak kontrol altına alabiliriz. Bu yazımızda, bu ilgi çekici fenomenin ne olduğunu ve günlük hayatımızdaki etkilerini kısaca öğrendik. Bununla birlikte, Kapı Etkisi’nin etkilerini daha iyi anlamak için bilim insanlarıyla birlikte işbirliği yaparak bu konuda daha fazla araştırma yapılabilir.