Tarihte bundan 100 yıl önce bile insanlar elektriğe ihtiyaç duyuyordu. O dönemde internet ve televizyon yoktu ancak enerjiye ihtiyaç hissediliyordu. Biraz daha eskiye gidelim. İnsanlar 1600 ve 1700’lü yıllarda elektriğe ihtiyaçları olduğunu bilmiyordu, ama elektriğin olmasının neleri kolaylaştırabilecek olduğunu düşünüyorlardı.

Benjamin Franklin 1700’lü yıllarda elektrik üzerine bazı çalışmalar yaptı ve ilk enerjiyi (elektriği) bulan isim olarak olmasa bile elektriğe ilgi duyan ilk isimler arasında yer almıştı. O dönemde statik elektrik konusunda çalışan bazı akıllı insanlar vardı ama elektrik henüz kesin olarak bulunmamış ve aktif olarak kullanılmıyordu. Yapılan çalışmalar neticesinde elektrik bulundu.

Elektrik olmadan önce insanlar nasıl yaşıyorlardı?

İnsanlar 1700’lü yıllarda bugün olduğu gibi modern yapılara sahip değillerdi. Evler daha büyüktü ve insanların büyük bir bölümü evlerinde gece saatlerinde gaz lambası ile aydınlanıyor, elektrikli bir alet olmadığı için elektriğe ihtiyaç duymuyorlardı. Isınmak için kömür ve benzer yakıtları kullanıyorlardı ve bugüne oranla çok az daha gelişmişlerdi.İnsanlık Ve Elektrik Üretiminin Temelleri Nereye Dayanıyor?

Bugün kısa birkaç yüzyılda insanlar çok fazla gelişti ve bu gelişimde her zaman için Batı dünyası özellikle ABD ve Avrupa etkili oldu.

Elektrik olmadan önce insanların elektriğe ihtiyaç duymasa bile o dönemde özellikle bu durumdan dolayı zorluklar olduğu biliniyor. O yıllarda insanlar gece geç saatlerde sokağa çıkmazlardı, dışarısı karanlık olduğu için tehlikeli olarak görülürdü.

Thomas Edison sayesinde…İnsanlık Ve Elektrik Üretiminin Temelleri Nereye Dayanıyor?

Elektriği ilk bulan isim olmasa da dünyamızı değiştiren isim Thomas Edison’dur. Edison, ampulü bularak Dünya’mızı daha aydınlık bir yer haline getirmiştir. Bugün bu yazıyı okurken kullandığınız LED ekranlar veya üstünüzde duran aydınlatma Thomas Edison sayesindedir.

İngiliz bilim adamı William Gilbert, elektrik üzerine ilk çalışma yapan ve elektriği bulan kişi olarak gösterilmektedir. Bu isimlerin her biri insanlık için en büyük buluşa imza atmışlar ve en büyük adımları gerçekleştirmişlerdir.

Bilimadamları en eski pillerin 2.000 yıl öncesine dayandığını gösteriyor

Bilimadamları tarafından yapılan çalışmalarda en eski pillerin 2.000 yıl öncesinden kaldığı ve bu pillerin ne veya nasıl amaçlarla kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olunmadığı belirtiliyor. İnsanlar 2.000 yıl önce pile neden ihtiyaç duyuyordu? Bu bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

İnsanlık tarihi boyunca her zaman ateşten güç almadı ama ateş insanlar için elektrik öncesinde en iyi yardımcı ve en iyi araçtı. Yemek pişirme, su ısıtma, aydınlatma, tehditleri uzak tutmak için aktif olarak kullanılırdı. İnsanlık Ve Elektrik Üretiminin Temelleri Nereye Dayanıyor?

İnsanların çok eski yıllarda gece saatlerinde aydınlatma için başka kullanacak herhangi bir alternatifleri yoktu. Dünya son 200 yıl içerisinde çok değişti ve belki bizden 200 yıl sonraki insanlar bizim durumumuzu bu durumla aynı görecek. Biz bugün nasıl 200 yıl önce insanların karanlıkta olduğunu söylüyor ve ateş ile ısındıklarını ve aydınlandıklarını söylüyorsak 200 yıl sonra elektrikten farklı bir buluşun ortaya çıkıp elektriğin yetersiz görülmesi mümkün.
Kategori: