En iyi antivirüs programları… Hepimiz bilgisayarımızı korumak için bazı araştırmalar yaparız ve bilgisayarımıza indirdiğimiz bir dosyanın herhangi bir virüs içerip içermediğini zaman zaman merak ederiz. Ancak her zaman için olmasa bile zaman zaman bazı indirdiğimiz resim, müzik, dosya ve diğer her türlü içerik bilgisayarımıza ciddi zarar verebilir hatta öyle ki bazen onu kullanılamaz bir duruma bile sokabilir. Bir bilgisayar kullanıcısı ne kadar iyi sistemi kontrol edebiliyorsa etsin, isterse bilgisayar mühendisi olsun bilgisayarınıza virüs bulaşmasını asla %100 olarak net bir şekilde engellemesi mümkün olamaz. Bunun sebebi virüslü dosya bazen orijinal gibi görünen dosya ile birlikte bilgisayara girebilir ki bu istenmeyen bir sonuç olur her zaman için.

Peki bilgisayarımızı virüslerden nasıl koruruz? Sorusuna geçmeden önce virüs nedir? Bu sorunun yanıtını arayarak bir yanıt bulmaya çalışalım.

Virüs bir hacker veya bilgisayar saldırganı tarafından kodlanan bir dosya ile kullanıcıların bilgisayarlarına yayılan dosyadır. Virüsler bir bilgisayara girdikten hemen sonra oldukça fazla soruna sebep olup bilgisayarı kilitleyebilir, bununla da sınırlı kalmayarak bilgisayarın tüm dosyalarını şifreli hale getirip siber saldırılar yapılmasında bilgisayarınızın kullanılmasına sebep olabilirler. İnsanlar henüz pek fazla bu konuda bilinçli olamadığı için hackerlar sürekli olarak bilgisayar virüsleri geliştirip bununla birlikte binlerce doları her ay kazanabilmektedirler.

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Virüs Nasıl Bulaşır?

Bir bilgisayarı internete bağlar bağlamaz o bilgisayara virüs bulaşabilir. Bununla da sınırlı kalmayarak bilgisayar internete bağlı olmasa ve cd, usb disk ve benzer dışarıdan takılacak olan herhangi bir cihazla birlikte de bilgisayara virüs girebilir. İnternet üzerinden virüs girmesinin sebebi genelde bilinçli olamayan kullanıcıların internetten torrent ve benzer dosyalar indirmekle birlikte bilinmedik internet sitelerine girmeleri ve bu sitelerden otomatik olarak bilgisayarlarına virüslü dosyaların inmesini farketmeye zaman kalmadan virüsün bilgisayara girmesi sebep olmaktadır. Ancak bilinçli bir bilgisayar mühendisi veya bilgisayar kullanıcısı cihazın virüslere karşı nasıl korunacağını, hangi dosyada virüs olup olmayacağını en azından bilinçsiz bir kullanıcıya göre virüsü anlama konusunda erkenci davranabilir.

İnsanların bilgisayar virüslerinin bilgisayarlarına girmesine kendi kendilerine müsaade etmedikleri biliniyor olsa da aslında yapılan yanlışlar dolayısı ile cihazlara virüs bulaşması söz konusu olabilir ve bu da cihazların sorunlarla karşı karşıya neden olabilir.

Antivirüs Kullanmak Gerekir Mi?

Antivirüs tüm Windows işletim sistemine sahip masaüstü veya laptop kullanıcılarının mutlaka kullanmaları gereken önemli bir programdır. Aslında herkesin antivirüs kullanması tüm Windows işletim sistemine bağlı bilgisayarların bundan sonra asla virüs girmeyeceği anlamını da taşımamaktadır. En iyi antivirüs programı 2019 kullanılsa bile Windows işletim sistemi siber saldırganların hedefinde olan en açık işletim sistemlerinden birisidir ve bu da onu hackerların birincil hedefleri arasına eklemekte ve buna bağlı olarak problemlere sebep olmaktadır. Birçok insan bilgisayarlarına virüs girmesi ve çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırken antivirüs programları ise bilgisayara girecek olan olası virüsleri engellemek konusunda oldukça etkilidir.

Antivirüs kullanmak eğer ki bilgisayarınızı sık sık sıfırlıyor iseniz ve bilinmedik internet dosyalarını indirmiyorsanız %100 kullanmanız gereken bir programdır demek mümkün olmaz. Ancak bunun yerine insanların dikkatli olması ve mümkün olduğunca bilgisayarlarını otomatik olarak gelen Windows Sec. İle korumaları yeterli olabilir.

 

En İyi Antivirüs Programları 

 

Bitdefender Antivirus Plus

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Sadece ve sadece Windows işletim sistemine özel olarak sunulan Bitdefender Antivirus Plus 2020 isimli antivirüs programı 1 cihazın tamamen korunmasından sorumludur ve cihazın virüslere karşı savunmasında oldukça etkili olan virüs programları arasındadır. Kullanıcıların Windows işletim sistemli bilgisayarlarını aktif olarak 7 gün 24 saat boyunca koruması ile bilinen virüs programının diğer birçok virüs programı gibi Windows işletim sistemli bilgisayarları yavaşlatmadığı, sürekli aktif olarak virüsleri taradığı ve olası anlık dosya ve resim gibi formatlarda indirilen dosyaları da taradığı bilinmektedir.

Bitdefender Antivirus Plus  en güvenilir olan antivirüs programlarının en üst listesinde yer alan programdır ve ücretli premium sürümü 1 yılda 23.99 dolar ödenerek satın alınabilir ve 1 cihaz için 23.99 dolar ödeyerek 12 ay boyunca tam bir koruma sağlanabilir.

Bidefender, virüs tespitinde, kötü amaçlı sitelere erişimi engellemek için web filtrelemenin yanı sıra çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemlerinizi güvende tutan güvenli bir tarayıcıya sahip olma konusunda en güvenilir antivirüs programlarından bir tanesidir ve özellikle fishing saldırıları gibi kötü amaçlı siber saldırılara karşı cihazın virüsler ile ele geçirilmesini engellemektedir.

Bitdefender Antivirus Plus  aynı zamanda kredi kartı bilgileri gibi bilgileri otomatik olarak kayıt eden bir sisteme sahip olup istenirse bu sayede kredi kartı bilgilerini her sitede yeniden girmekle uğraşmanızı engellemekte ve kredi kartı numaranız ve tüm kredi kartı bilgilerinizin sağlam olarak korunmasına yardımcı bir özel antivirüs programıdır.

Ayrıca Bitdefender Antivirus Plus 2022 mobil sürümü de bulunmakta olup Windows işletim sistemine ek olarak mobil cihazlarınızı da korumak konusunda en etkili antivirüs programlarından bir tanesidir bu program.

Bazı programlarla çakışma sorunu olması ve bazen çok fazla güç harcama yapması nedeniyle bazı kullanıcılar tarafından beğenilmese de en güvenilir ve en hızlı virüs programları arasında listemizde ilk sıraya adını yazdırmaktadır.

Bitdefender Antivirus Plus 2022 satın almak için: bitdefender.com

 

Webroot SecureAnywhere AntiVirus

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

En güvenli virüs programlarından bir tanesi olan Webroot SecureAnywhere AntiVirus yine adından 2. sırada yer alabilecek olan en iyi antivirüs programı listeleri arasında yer alır. Windows ve Mac işletim sistemli cihazlar için özel olarak geliştirilmiş olan virüs programı çok sayıda aktif kullanıcıya sahip olmasının dışında her yıl 19.99 dolar gibi çok ucuz bir ücretle 1 cihazınızın çok iyi korunmasına yardımcı olmaktadır. Cihazlarınızın korunmasında yardımcı olmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanabilirsiniz. Gelin birazda programın artı ve eksilerine bakalım…

Webroot SecureAnywhere AntiVirus en iyi özelliklerden bir tanesi 2 MB kadar disk alanını aktif olarak kullanıp diski asla yormaması ve bu sayede Windows ve Mac model bilgisayarınızın asla yavaşlamasına sebep olmaması en önemli özelliklerinden bir tanesi olmaktadır. Bunun dışında Webroot SecureAnywhere AntiVirus en az RAM tüketen Windows için ve Mac için geliştirilmiş virüs programı olup bugün dünyanın en az tüketim yaparak en az bilgisayarı yoran virüs programları arasında ilk sıradan yerini alabilecek konumdadır. Bununla birlikte RAM ve disk tüketimi çok çok az olmasından dolayı çok fazla insan bu virüs programına daha çok ilgi ve alaka gösterip cihazında yer vermeye başlamıştır.

Akıllı davranışları ile bilinen program bilgisayarda çok aşırı güç harcamaması sayesinde antifishing koruması da sunması ile adından söz ettirebiliyor. Büyük bir şirketin ürünü olmasına bağlı olarak güvenilir ve sürekli güncel virüs veritaban listesi ile kullanıcılarının tüm bilgilerinin aktif olarak 7 gün 24 saat boyunca korunmasını sağlamaktadır.

Büyük test şirketleri tarafından şirketin programı genelde değerlendirilmiyor olsa da adından söz edebilecek bir antivirüs programı olarak bu program bizim tarafımızdan da önerilmekte olanlar arasındadır, 2. sırada bizim tarafımızca yer almaktadır.

70 gün içerisinde tam para iade garantisi sunan antivirüs programını webroot.com isimli orijinal adresi üzerinden satın alabilir ve güle güle kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Norton AntiVirus Plus

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Dünyanın en iyi antivirüs programı hangisi? Diye sorsalar ilk 3 arasında yer alması garanti olanlardan ve virüs veritabanı en geniş virüs programlarının arasında yer alan Norton AntiVirus Plus olur. Bu konuda diğer antivirüs şirketlerinden daha büyük olan ve milyarlarca dolarlık kazanç elde edebilen Norton, Türkiye’nin bankacılık sistemlerini de aktif olarak korumakta olan bir şirkettir ve bazı büyük Türk bankaları da aktif olarak sistemlerinde bu şirkete yer vermekte ve sistemlerinin olası virüs ve benzer saldırılara karşı korunması için Norton şirketine güvenerek sistemlerini emanet etmektedirler.

Gelişmiş güvenlik ve gizlilik dendiği zaman ilk sıralardan yer alabilecek olan en güzel antivirüs programları Norton AntiVirus Plus adıyla ilk 3 arasında yer alır…

Nisan 2019’da aktif olarak kullanıma açılarak eski programın yerini alan ve yeni tasarım, daha hızlı ve gelişmiş olması ile adından söz ettirebilecek olan Norton AntiVirus Plus, bu konuda rakip şirketlerin önünde olan bir güce sahiptir ve bu sayede virüs programları arasında en iyilerden bir tanesidir.

Norton, sizi kötü niyetli web sitelerinden uzak tutan kullanışlı bir URL engelleyici gibi özellikler ile birlikte birçok farklı konuda cihazın aktif olarak web ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir virüs tehdidine karşı aktif olarak korunmasını sağlar ve cihazlarda virüs taraması yapabilmek için çok büyük bir güç harcamasına da gerek duymaz. Eğer cihazınızı korumak istiyorsanız ancak çok fazla RAM tüketimi olmaması ve benzer konularda sorunlarla karşı karşıya kalmamak istiyorsanız seçebileceğiniz en güzel virüs programlarından bir tanesi Norton AntiVirus Plus adıyla listenizin ilk 3 sırasında yer alabilir.

Norton AntiVirus Plus pil gücünde aktif tarama çalışmasını durdurabilir ve bu sayede cihazın pil gücünde iken sadece yeni inen dosyalar ve cihaza yeni eklenen internet veya dışarıdan gelen dosyaları taraması ile pil tasarrufunuza büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Bunun dışında çok fazla sayıda insanın çakışma ve benzer hatalar yaşadıkları diğer antivirüs programlarına göre Norton AntiVirus Plus neredeyse hiç hata vermemekte ve cihazların 7 gün aralıksız olarak korunmasına yardımcı olabilmektedir.

2 GB güvenilir bulut depolama alanı veren Norton AntiVirus Plus sayesinde dosyalarınızı da şirketin bulut sunucularında güvenle depolayabilir ve bu sayede herhangi bir yerden dosyalarınıza ulaşmak istediğiniz için sunuculara anlık olarak ulaşım hakkı elde edebilirsiniz.

Chrome tarayıcı eklentisinin zaman zaman kendi kendine hata vermesi dışında Norton AntiVirus Plus herhangi bir problemi olmayan antivirüs programları arasında yer alır ve bu sayede adından çok fazla söz ettirebilecek yazılımlardan birisidir.

Bununla birlikte, Norton AntiVirus Plus’ın temel özellikleri tüm cephelerde sağlanır: kullanımı kolaydır, uzmanların ihtiyaç duyduğu yapılandırma seçeneklerine sahiptir, test laboratuarları tarafından yüksek oranlarda test edilmiş ve güvenilir bulunmuştur, ve sistem performansınız üzerinde olası en az etkiye sahip olacak şekilde titizlikle tasarlanmıştır.

Norton AntiVirus Plus yıllık olarak 39.99 dolara Norton.com adresinden satın alınabilir.

 

Yüksek fiyat: F-Secure Antivirus SAFE

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

F-Secure Antivirus SAFE en yüksek fiyatlı virüs programları arasında yer almakta olsa da sunduğu eklentiler ve özellik durumu hesaba katıldığında en güvenilir olanlar arasında yer almaktadır ve bu sayede adından daha fazla söz ettirmektedir.

F-Secure Antivirus SAFE güvenilir virüs programları arasında yer almasının dışında çok sayıda insanın tercihidir ve 60 doların üzerinde olan fiyatına rağmen virüs veritabanı en güçlü olan programlar arasında yer alır. Bu sayede adından söz ettirebilen güçlü virüs programıdır. Pahalı olmasının bir diğer sebebi ise program 1 yıl 3 cihaz için 69.99 dolar fiyata sahiptir ve bu sayede 3 cihaz için kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

F-Secure.com adresinden orijinal olarak ürünü satın alabilir ve güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bullguard

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

67 Euro fiyatı ile 3 cihaza kadar 1 yıl özgür kullanım hakkı sunan güvenli antivirüs uygulaması olan Bullguard, kullanıcılarının cihazlarının aktif olarak korunmasında mümkün oldukça en iyi desteği sunması ve farklı ürünlerle adından söz ettirmesi ile bilinmektedir. Antivirüs programları arasında güvenilir olarak kullanılabilecekler arasında yer almasının bir diğer sebebi ise yılların verdiği tecrübe ile programın şirket tarafından sürekli olarak güncelleniyor olması ve bugüne kadar milyonlarca dolarlık virüs saldırılarını bertaraf etmiş olması kullanmanız için bir sebep olarak sunulabilir.

Çok fazla insanın adına güvenerek satın aldığı ve aktif olarak sürekli güncellenen virüs veritabanına sahip olan Bullguard bu konuda rakiplerinden çok daha fazla güncel tutulmakta ve Norton kadar iyi olan virüs programları arasında yer almaktadır. Listemizin 4. sırasında yer almasının nedeni fiyatının diğerlerine göre çok daha yüksek olması olsa da 3 cihaz için düşünüldüğünde 3 kullanıcı için toplamda 20 Euro gibi yıllık fiyatla programı satın almak mümkündür. Avrupa’da bazı şirketlerin Bullguard programları ile sistemlerini korudukları, ABD’de de aktif olarak çok fazla tercih edildiği bilinmektedir.

Eksi yönü fiyatı olan ancak artı yönü çok iyi koruma sağlaması ile bilinen bu antivirüs programını bullguard.com internet sitesinden satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Ücretsiz: AVG

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

En güvenilir ücretsiz antivirüs programı olarak karşımıza ilk sıradan adını duyuran AVG ise kullanıcıların yıllardan beri aktif olarak hem mobil, hem bilgisayarlarında aktif olarak kullandıkları virüs programları arasında ilk sıradan yerini almakta ve bizim en iyi ücretsiz virüs programları 2019 listemizde ilk sırada bulunmaktadır.

Çok hızlı olması, ücretsiz olması ve aktif virüs veritabanı sayesinde kullanıcılarının tüm cihazlarını aynı anda koruyan, tarayıcı eklentisi sunan AVG’nin bu konuda Mac kullanıcılarını da yalnız bırakmadığı ve Windows, Android ve Mac için aktif olarak virüs programı sunduğu bilinmektedir. Herhangi bir reklam içermeyen virüs programının bilgisayar ve mobil cihazınızı aktif olarak ücretsiz koruyacağınıza şu sözlerinden emin olabilirsiniz: Sizin olan her şey yalnızca size aittir ve biz bunun böyle kalmasını sağlıyoruz. Yeni Web Kamerası Koruması ve Fidye Yazılımı Koruması özelliklerimizle kimse yerleşik kameranızı kullanamaz veya izniniz olmadan dosyalarınızı değiştiremez.

Avg.com adresinden cihazınıza indirebilirsiniz.

 

Ücretsiz: Avast

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Avast yılların aktif olarak kullanımda olan antivirüs programları arasında adını duyuran virüs programlarından birisi ve ücretsiz olarak bilgisayar ve mobil cihazlara herhangi bir reklam olmadan hizmet sunmaktadır. Tarayıcı eklentisi, bulut seçenekleri, turbo tarama gibi mevcut özellikleri olsa da zaman zaman cihazlarda çakışmaya sebep oluyor olması (eski modellerde) bazı kullanıcıların Avast’ı tercih etmeme sebebiydi. Son güncellemeler ile son yıllarda aktif olarak herhangi bir sorunu bulunmayan ve çok geniş aktif antivirüs güvenlik seçenekleri sunan program kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamaması için destek hizmetine de dikkat edenler arasındadır.

Yıllık ücretli olan sürümü 89.99 TL’ye Avast.com adresinden satın alınabilir.

 

Dünyanın tanıdığı güvenlik şirketi: Trend Micro

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Trend Micro dünyada güvenlik söz konusu olduğunda en çok akla gelenler ve ilk sırada yer alanlar arasındadır. Hükümet siteleri dahil tüm web sitelerinde onun izine rastlamak mümkün olabileceği gibi çok sayıda insan tarafından bilinir ve çok fazla aktif olarak kurumsal yatırımcısı ve kullanıcısı bulunmaktadır. Hızlı, güvenli ve gelişmiş hizmet sunuyor olması özellikle tercih edilebilir olmasının sebepleri arasında yer almakta ve yıllık 5 cihaz için 53 dolar gibi bir fiyatla satın alınabilmektedir.

Trend Micro tarayıcı eklentileri, özellikle fidye saldırıları gibi saldırıları engellemek konusunda etkilidir ve sadece virüs saldırıları değil, beraberinde hacker saldırılarına karşı da bilgisayarları aktif olarak korumaktadır. Mobil cihazlar için de mevcut olarak uygulamaları olan Trend Micro’nun kullanıcı sayısının çok fazla olması da güvenilir olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Bulut tabanlı AI yapay zeka teknolojisi sayesinde, sürekli gelişen kötü amaçlı yazılımlara karşı son derece etkili ve proaktif koruma sağlayan virüs programı aktif olarak yapay zeka sayesinde sürekli olası beklenmedik virüs tehditlerini bertaraf edebilmede en etkili olanlardan bir tanesi değil, en önce gelen program olmaktadır. Bilinen ve daha önce hiç görülmemiş saldırılara karşı savunmak için Trend Micro’ya güvenebilir ve sizi hızla değişen tehdit dolu güvensiz bir ortamda koruyabilecek en güvenilir antivirüs programı olarak listenin başına adını yazabilir ve cihazınız için aktif olarak kullanabilirsiniz.

Fidye, virüs, tehlikeli web siteleri ve kimlik hırsızlarına karşı tam çoklu cihaz korumasının keyfini çıkarabileceğiniz Trend Micro programında sadece bir antivirüs olarak değil, dijital bir güvenlik görevlisi olarak görmek bile mümkün olabilir. Zira çok sayıda insan tarafından kullanılan bu program özel bankalarında tercihidir ve Türkiye’de de aktif olarak bazı bankalar bu şirkete milyonlarca dolar ödeme yaparak sistemlerinin olası siber saldırılara ve virüs saldırısına karşı korunmasını sağlamaktadırlar.

Trendmicro.com adresinden satın alabilirsiniz.

 

Kaspersky

En İyi Ücretli ve ÜCRETSİZ Antivirüs Programları – 2019

Rusya merkezli 400 milyondan fazla insan tarafından aktif olarak kullanılmış olan Kaspersky adından listemizde ilk sıralarda yine yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda 700 milyon dolar kadar bir gelir elde etmiş olması ile servetine servet katmış olan Kaspersky hızlı olmasına rağmen bazı kullanıcılar kolay arayüzüne rağmen arayüzün biraz sade kaldığından rahatsız olduklarını belirtmektedirler. Bunun dışında Kaspersky dünyanın en güvenli ve en gelişmiş virüs programları arasında yer almasının dışında tüm cihazlar için aktif olarak sunduğu bir program mevcut olup 1 yıllığı en düşük paket için 99 TL’ye satın alınabilir. Aile ve tam koruma paketi olan 20 cihazı kapsayan paket ise 869 TL fiyatla satın alınabilir.

1 yıl tam koruma paketini satın alırsanız 1 cihaz için 219 TL ödeme yaparak cihazınızı internet ve diğer tüm virüs saldırılarından koruyabileceğiniz Kaspersky çok hızlıdır ve güvenlidir.

Kaspersky.com adresinden satın alabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Hangi antivirüs programını kullanmalıyım?

Aslına bakarsak hangi antivirüs programı bana uygun? Diye sorduğunuz zaman buna karar verebilecek olan kişi yine sizsiniz. Çünkü neden? Bütçenize uygun olan bir program tercih etmek her zaman daha doğru bir tercih olur ve cihazlarınızı en iyi koruyacak olan program ve sizin tasarımsal olarak isteklerinizin verilebileceği programı tercih edebilecek kişi sizsiniz. Dünyanın en güvenilir virüs ve güvenlik programı olan ve fiyatını hak eden Trend Micro bizim her zaman ilk önerimiz olmakla birlikte özellikle kurumsal bir şirket iseniz bu durumda cihazlarınızı fidye saldırılarına karşı korumakta en iyi ve en güvenilir virüs programı Trend Micro’dur. Japonya merkezli olan virüs programının her yıl milyonlarca doların üzerinde kat be kat gelir elde etmesi ve servetine servet katması da tercih edilebilirliğinin en önemli kanıtlarından bir tanesi olmaktadır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri her zaman bilgisayarlarına indirebilecek oldukları dosya sonrasında verilerinin şifrelenip şifrelenmeyeceği düşüncesinden büyük oranda uzak durabilirler.

Zararlı yazılım truva atı nedir?

Kısaca zararlı yazılım yükleyen bir programın adıdır Truva Atı. Herhangi bir programın bilgisayarınıza zararlı trojanlar yükleyerek cihazınızı yavaşlatması, cihazı kullanılmaz durumlara getirebilmesinden dolayı bu tür yazılımlara karşı virüs programının kullanılması önerilmektedir.

Truva atı virüsü ne demek?

Truva atı virüsü cihazlara zararlı kodlar barındıran bir programın yüklenmesi ile ortaya çıkar ve bu sayede virüs cihaza bir program dosyası veya herhangi bir resim, müzik, öyle ki 10 KB’lik bir yazıdan bile bulaşabilir. Bunu engellemek için kullanıcıların yapması gereken cihazlarını gelen yabancı ve spam mailleri açmayarak, bilmedik internet sitesi ve sayfalarından uzak tutarak ve cihazlarını herhangi bir sorunda sıfırlayarak korumaları önerilir. Cihazlarınızı her sorunda sıfırlamanız önerilmemektedir.

Virüs ve diğer zararlı yazılımlar nelerdir?

Virüs ve diğer zararlı yazılımlar çok sayıda insanın aktif olarak internette karşı karşıya kaldıkları yazılımlara verilen isimdir. Bugün bir internet sitesinden indirecek olduğunuz herhangi bir dosyanın virüslü olup olmadığını öncesinde eğer bir antivirüs programı kullanmıyorsanız bilmek mümkün değildir ki bu durumda cihazınıza zararlı yani virüslü yazılım bulaşabilir. Bilgisayarınıza bir zararlı yazılım bulaşırsa bunu farketmeniz hemen olmayabilir ve bu süre içerisinde zararlı yazılım yani virüs dosyası cihazınızda her bastığınız tuş hareketini kayıt altına alabilir, banka hesaplarınızı ele geçirebilir ve daha niceleri birçok konuda sorunlar yaratabilir. Bu konuda dikkatli bir virüs programı kullanımı ile zararlı yazılımlara karşı tüm cihazlarınızı korumak en önemli önlemler arasında ilk sıradan yer almaktadır. Zararlı yazılımlar sadece tek formatta da olmayabilir. Mesela zaman zaman gireceğiniz bir internet sitesinde zararlı yazılım cihazınıza otomatik bir resim kaydetme ile başlayarak bir süre sonra cihazınızı tamamen ele geçirebilir ve bu da cihazın bir daha açılmamasına, açılsa da aktif olarak tüm verilerinizin siber saldırganlar tarafından kaydedilmesine sebep olabilir. Tüm bunları engelleyebilecek olan yine sizin dikkatle cihazınızı kullanmanız ve gerekli gördüğünüz her durumda bilgisayarınızı aktif bir antivirüs programı ile korumanız sayesinde bilgisayarınızı bu tür zararlı yazılımlara karşı koruyabilirsiniz.

Malware virüsü ne yapar?

Malware zararlı yazılım virüsün diğer adıdır ve virüsler bilgisayarınıza zarar verebilir, veri kaydı yapabilir, fidye isteyebilirler.

Spyware nedir?

Casus yazılım anlamına gelen Spyware, geniş bant internet bağlantısına sahip bilgisayarların %90’ından fazlasında bulunabilir. Spyware bilgisayar kullanıcılarının belirli bilgilerini veya tüm bilgilerini kayıt altına alarak cihazda yapılan işlemleri siber saldırganlara veya resmi bir programın temsilcisine rapor edebilir. Bu da kullanıcı gizliliğini etkilediği için Spyware yazılımlarına karşı çok dikkatli olmak ve tedbir almak güvenlik ve kişisel güvenlikle beraber gizlilik için elzemdir.

Güvenlik Yazılımı Nedir?

Güvenlik yazılımı bir bilgisayarın siber saldırgan hackerlara karşı korunmasında yardımcı olunan yazılımlardır. Antivirüs programları ile sınırlı olmayabilir ve birçok farklı koruma yazılımı bulunuyor olabilir. Cihazların siber saldırılar, fishing saldırısı, fidye ve benzer saldırılara karşı korunmasında güvenlik yazılımlarının etki alanı oldukça fazla olup dünyada banka, devlet daireleri ve hükümetler tarafından aktif olarak kullanılan yazılımlar arasında yer almaktadır. Dev şirketler kendilerini ve sitelerini güvenlik yazılımları ile aktif ve pasif siber saldırı vaklarına karşı korumaktadır.

 

*Bazı antivirüs programlarının fiyatı ve özellikleri zaman içerisinde güncellemeler ve indirimler ile değişebilir. Bazen indirimler ile çok daha ucuz fiyata satın almak mümkün olabileceği gibi bazen ise fiyat artışları olabilir. İşbu içerik 7 Kasım 2019 tarihinde Zovovo.com’da yayınlanmış olup zaman içerisinde özellik ve fiyat güncellemeleri olabileceği için kullanıcıların seçimlerini yaparken antivirüs programının sitesini ziyaret ederek özelliklerini ve fiyatı incelemesi önerilmektedir.