GPU ölçeklendirme olayı istenilen görseli grafik kartı desteğiyle yatay ya da dikey olarak yansıtma durumu olarak bilinmektedir. Ölçeklendirme işleminin gerçekleştirdiği olay yansıtmadır. Birçok GPU ölçekleme seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanları 16:9 ve 4:3 oranında bulunan çeşitleridir. Modern ve eski tür oyun çeşitlerine göre bu oranlar kullanıcı tarafından en uygun olacak şekilde seçilmektedir. Genellikle oyun oynamayı seven kullanıcılar tarafından kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Kullanıcı istediği görseli ekranda daha kaliteli ve detaylı görmek istediğinde bu seçeneğe başvurmaktadır. Detaylıca görülmek istenen görsel tüm ekrana tam boyutlu olarak yansıtılabilmektedir. Bunun yanı sıra ekranda ayrı küçük bir pencere içinde de görülmesi mümkün kılınmaktadır. Ölçeklendirme işlemi yapıldıktan sonra kullanıcının gördüğü ayrıntılı görsel bir önceki hali ile farkı net bir şekilde ortaya koymaktadır.

GPU Ölçekleme Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

En İyi Oyun Bilgisayarı konusuna da mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

GPU Ölçeklendirme Türleri

GPU Ölçekleme Nedir? GPU Ölçeklendirme Türleri

GPU ölçeklendirme seçenekleri 3 başlıkta incelenebilir. Bunlar şu şekildedir:

  • En – boy oranının korunması
  • Tam panel haline getirme durumu
  • Ortalama durumuna getirme

En – boy oranın korunması seçeneğinde kullanıcının kullandığı cihaza yönelik en uygun oranlar belirlenmektedir. Bu oranlar cihaz uygulanıp görüntünün sağ ve sol çevresine siyah şeritler eklenip yansıtma tamamlanmaktadır.

Kullanıcı kullandığı cihazın ekranının tamamını kullanmak istediği takdirde tam panel haline getirme seçeneğini tercih etmektedir. Görsel tam ekran halinde verildiği için bazı aksaklıklar yaşanabilmektedir. Örneğin kullanıcının yansıttığı görüntü içerisinde bazı renkler veya harflerde oynama durumu söz konusu olmaktadır.

Görüntüyü yansıtmak için ortalama yöntemini tercih eden kullanıcının elde etmek istediği görselin ekranın ortasında bulunmasıdır. Görüntü ekrana ortalanmış olarak verilmektedir. Ortalanmış görüntü etrafındaki boşluklar ise siyah şeritler halinde kapatılmaktadır.

Kullanıcı isteğine ve işine en yarayacak yönteme göre bu 3 ölçeklendirme seçeneklerinden birini seçmektedir. Kullanıcının seçtiği yönteme göre yansıtılan görüntüde kaymalar ya da yanlış yansıtmalar görülebilme ihtimali var olmaktadır. Genellikle oynanan oyun bu tercihi kendisi yapmaktadır. Ancak bu tercihi yapmayan ve tercihi kullanıcıya bırakan oyunlar da vardır. Kullanıcı bu durumda bütün seçenekleri ayrı ayrı gözlemleyip kendisine en uygun olanı tercih etmektedir.

En İyi Oyuncu Kulaklığı konusuna mutlaka göz atın!.

GPU Ölçekleme İle İlgili Video Anlatımı

GPU Ölçekleme Nedir konusuyla ilgili izleyebileceğiniz bilgilendirici bir video.

GPU Etkinleştirme İşlemi

GPU etkin kılma adımları kullanıcı tarafından aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  • AMD Crimson (veya AMD Crimson üstü) yazılıma sahip ve buna uygun olan uyumlu bir AMD grafik kartı bulunan kullanıcı sisteminde önce AMD Radeon ayarları açılıp etkinleştirilmektedir.
  • AMD Radeon ayarlarının etkinleştirilmesi ardından görüntüleme seçeneğine tıklayıp sonraki adım tamamlanmaktadır.
  • Karşıya çıkan ekranda gpu ölçekleme seçeneği bulunup işaretlenmelidir.
  • GPU ölçeklendirme seçeneğini işaretleyip bu seçeneğin ardından ölçekleme durumu cihaza uygun olarak etkinleştirilmektedir.

AMD Crimson Yazılımı

AMD Crimson daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir yazılım türü olup kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yeni bir yazılım türüdür ve daha sade bir ara yüze sahiptir. Bu yeni yazılım türü ile birlikte 12 yeni özellik kullanıcı önüne serilmektedir. Ayrıca %20 oranında artış gösteren bir grafik hızı ile de dikkat çekmektedir. Yazılım enerji verimliliği olarak da testten geçmiş olup enerjide tasarruf sağlamaktadır.

Yazılımın 12 yeni özelliği içinde en dikkat çekici olanı Radeon kısmının diğer bölgelere oranla daha hızlı çalışması olmaktadır. Kullanıcının istediği oyunlara birer birer ayarlama yapılıp daha sonra bu yapılan ayarlamaların değiştirilip düzenlenmesi mümkün kılınmaktadır. Kullanıcının istediği oyunu cihaza indirme hızı %33 oranında bir artış göstermektedir.

GPU Ölçeklendirmesinin Giriş Gecikmesi Üzerine Etkisi

GPU Ölçekleme Nedir? GPU Ölçeklendirme Türleri

Giriş gecikmesi üzerine gösterdiği etki birden fazla girdi eklenmesi olarak bilinmektedir. Kullanıcı GPU ölçeklemesi ile yansıttığı videolarda bahsedilen gecikmenin farkına varmayabilir ancak tercih ettiği oyunlarda bu gecikmeyi çok net bir şekilde görülebilmektedir. Çevrim içi ve diğer kullanıcılarla rekabetin kıyasıya yaşandığı oyunlarda gecikmeler bazen bir saniyeden uzun sürebilmektedir. Bunun için oyun oynarken kullanılan monitörlerin gecikmeyi en aza indiren monitörler olması lazımdır. Eğer en aza indirme seçeneği söz konusu değilse kullanıcı GPU ölçekleme seçeneği kullanmaması daha iyi ihtimaller doğurması görülmektedir.

En İyi Strateji Oyunları ve En İyi Hikayeli Oyunlar konularımıza da mutlaka göz atmalısınız!

GPU Ölçekleme Nedir Konusuyla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcı GPU ölçeklendirme seçeneklerinden hangisini tercih etmelidir?

Bu tercih kullanıcının ne yapmak istediğine göre değişir. En – boy oranının korunması, tam ekran haline getirme ve ortalama yapma gibi 3 seçenek mevcuttur. Kullanıcı yapmak istediği eyleme göre bu seçeneklerden birini seçip uygulayabilmektedir.

Oyun için AMD Crimson yazılımı tercih edilmeli midir? Neden?

AMD Crimson yazılımı hız olarak artırılmış bir yazılım olup kullanıcılar tarafından oyun oynarken tercih edilen bir yazılım türüdür. Oyun indirme süresinin daha kısa ve hızlı oluşu, daha sade bir ara yüze sahip oluşu gibi etmenler dolayısıyla bu yazılım türü seçilmektedir.

GPU ölçekleme açılmalı mıdır?

Kullanıcı istediği görüntüyü grafik kartı aracılığı ile daha yakından ve ayrıntılı görmek istiyorsa GPU ölçekleme özelliğini açmalıdır. Bu özelliği 3 farklı şekilde kullanabilmektedir.

Nvidia ekran ölçeklendirmesi nasıl yapılmaktadır?

Nvidia denetim masasına ulaşılmalı ve ardından ekran kartları arasında geçiş yapılmalıdır. Kullanıcı bu geçişi yaptıktan sonra kendisine ait olan ayarları güncelleyip istenilen ekran ölçeklendirme seçeneğini aktif etmelidir.

GPU nasıl etkinleştirilmektedir?

Öncelikle yazılım bu özelliğe uygun olmalıdır. Yazılımın uygunluğu onaylandıktan sonra Radeon ayarları açılır ve ardından görüntüleme seçeneklerine tıklanır. Kullanıcının karşısına çıkan ekranda GPU ölçeklendirme seçeneği seçilir ve işaretlenen seçenek doğrultusunda cihaz kendi ölçülerine göre genişlemeyi yapmaktadır.

 

GPU Ölçekleme Nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.

Kategori: