Birçok vatandaş kısa süre içerisinde açılması beklenen şehirlerarası yolculuklarda HES (HAYAT EVE SIĞAR) kodunun nasıl alınacak olduğunu merak ediyor. Sorunun yanıtını veren T.C. Sağlık Bakanlığı ise kodun herhangi bir kuruma başvurmadan alınacak olduğunu, vatandaşların kod almak için asla bir kuruma başvurmasına gerek olmadığını açıkladı.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) kodu almak isteyen kişilerin önünde 2 farklı seçenek bulunuyor. Bu 2 seçenekten bir tanesi mobil internet kullanmayan, sadece telefon kullananlar için SMS yoluyla iken, diğeri ise HES (HAYAT EVE SIĞAR) mobil uygulamaları üzerinden alınabiliyor.

Bu kodu almadan şehirlerarası yolculuklara izin verilmeyecek olduğu, mutlaka kodun alınması gerektiği belirtiliyor. Bakanlık, bu sayede vatandaşların ve diğer tüm herkesin güvenli bir şekilde seyahat edebilecek olduğunu, nereden nereye gidildiği gibi bilgilerin sistemde kayıtlı tutularak corona virüsü ile mücadelede oldukça önemli adımlar atılacak olduğunu dile getiriyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulaması T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsünün Türkiye’ye geldiği ilk dönemde geliştirilmiş, vaka sayısının artmasına bağlı olarak oluşturulan veri tabanı sayesinde vatandaşların bölgelerinde veya diğer yerlerde ne kadar vaka olduğunu harita üzerinden sembolik olarak görmelerini sağlayan, aynı zamanda corona virüsü ile ilgili bilgi sahibi olabilecekleri bir ücretsiz akıllı telefon uygulaması olarak tasarlanıp kullanıma sunulmuştur.

Uygulama sayesinde özellikle vatandaşlar başta yakın çevreleri olmak üzere bölgelerinde ne kadar vaka yoğunluğu olduğu gibi konularda soru işaretlerine yanıt bulabiliyor, aynı zamanda vaka sayısının fazla olduğu bölgelerden kendilerini uzak tutabiliyorlar.

Bunu yaparken aynı zamanda sadece corona virüsü verilerine değil, maske kodu talep etmek gibi diğer bir takım işlemlerde uygulama üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşların HES (HAYAT EVE SIĞAR) uygulaması üzerinden çok kısa süre içerisinde maske kodu talep edebildikleri, bu sayede eczanelerden 10 gün içerisinde 5 adet ücretsiz maske alabildikleri belirtilmekte.

Uygulama tamamen ücretsiz olduğu gibi hem Android, hem iOS mobil işletim sistemli cihaz kullanıcıları tarafından her an indirilebiliyor.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Uygulaması Nasıl İndirilir?

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN (Android)

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN (iOS)

Uygulamayı bu linklere tıklayarak mobil cihazlarınıza hemen ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bazı cihazlar özellikle eski model akıllı cep telefonları HES uygulamasını desteklemiyor olabilir. Bu sebeple eğer ki cihazınızda destek bulunmuyor ise açtığınız linkte bir uyarı alırsınız. Özellikle HES uygulamasını indirmek ve cihazınızda bulundurmak, aynı zamanda diğer aile bireylerinin uygulamayı indirmesini sağlamak hem sizin, hem toplum sağlığı için bilgi düzeyini ve korunmasını büyük oranda arttırabilecektir.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır Uygulama Üzerinden

İlk olarak HES (HAYAT EVE SIĞAR) uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra sizden giriş aşamasında T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız ile kayıt olmanız istenecektir. Bu adımdan sonra özellikle cep telefonunuza hemen kod gelmeyebilir, 1 dakika kadar ekranı kapatmadan beklemeniz gerekebilir. Bu adımdan sonra uygulama size belirli bir tanıtım ekranı çıkaracak, bu ekrandan sonra ise HES (HAYAT EVE SIĞAR) uygulamasının anasayfası 1. görselde olduğu gibi açılacaktır. (Android cihazlarda farklı görünüm olabilir)

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır?

Bu ekrana geldikten sonra hangi işlemi yapacak olduğunuz konusunda seçim yapmanız istenecektir. Bunlara madde madde açıklamalarına bakalım;

Karekod Okut: Karekodları bu ekran üzerinden kameranız ile okutabilirsiniz. Örneğin otel girişlerinde vs bu kodların yer alacağı düşünülmektedir. Bu kodları okutarak tesisin nasıl önlemler aldığı gibi konularda bilgi edinerek tesise giriş yapabilirsiniz. Corona virüse karşı bazı restoranların kapısında da bu kodların yer alabileceği düşünülüyor ve bu tesiste nasıl önlemler alındığı bilgisinin bu ekrandan görülebilecek olduğu belirtililiyor.

Sağlık Durumu: Bu ekrandan kendinize ait sağlık bilgilerinizi girerek durumunuzu kontrol edebilir ve bakanlığa bildirebilirsiniz. Bu verilerde eğer ki sağlık durumunuz iyi görünmüyor ise ve seçeneklere göre corona virüsü olduğunuz tespit edilirse size uzaktan yardım sağlanabilir. Ekrandan yapılacak olan testler tanı niteliğinde olmasa bile, özellikle çok büyük belirtiler gösteriyorsanız buradan bile tanı almak için ilk adımları atabilirsiniz. 

DİKKAT: Eğer nefes alıp vermekte zorlanıyorsanız derhal 112 Acil Yardım Hattı’nı arayınız, bu ekran üzerinden vakit kaybetmeyiniz.

HES Kodu İşlemleri: Bu ekrandan ise şehirlerarası seyahat öncesinde süreli veya süresiz olarak kod alabilirsiniz. HES kodu almak için tıklamanız gereken burasıdır. (Detaylar aşağıda görseldedir)

Maske Talep Et: 10 günde 1 kez ücretsiz olarak verilen maskeleri bu ekrandan talep edebilirsiniz. Eğer ki zaten kod aldıysanız bu ekrana girdiğinizde size kod geldiği bilgisi çıkacak ve bu sebeple size yeni kod gelmeyecektir. Ancak eğer maske kodu almadıysanız bu ekrandan maske kodunu hemen talep edebilirsiniz ve hemen ardından kısa süre içerisinde herhangi bir maske stoğu bulunan eczaneden ücretsiz olarak maskenizi teslim alabilirsiniz. Maskeler Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından karşılanmaktadır ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyecektir.

Güncel İstatistik: Bu ekran ise HES (HAYAT EVE SIĞAR) uygulamasının en önemli ekranlarından bir tanesidir. Bölgenizde ne kadar vaka yoğunluğu olduğu, nerede vakaların daha fazla olduğu sistemden otomatik gösterilmektedir.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır?

İkinci adımda karşınıza çıkan ekrandan ‘yeni kod ekle’ bölümüne basarak HES (HAYAT EVE SIĞAR) kodu oluşturma adımının 3. adımına geçebilirsiniz.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır?

3. adımda ise ne kadar süre ile kodun aktif kalmasını isteyip istemediğiniz konusunda size soru soruluyor. Burada isterseniz sınırsız seçeneğini seçebilir, isterseniz belirli bir tarih aralığını seçebilirsiniz. Sınırsız seçimini seçtiğinizde kod sürekli olarak aktif kalırken, diğerinde ise belirlediğiniz tarihte kod sona ermektedir ve yeniden kod almanız gerekebilir. Bu noktada eğer ki tarihleriniz kesin değilse süresiz seçeneğini seçerek bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır?

4. adımda ise artık kodunuz hazır demektir. Bu kod ile bundan sonra şehirlerarası seyahat edebilirsiniz.

DİKKAT: Güncel hükümet ve devlet uyarılarını dikkate almanız, şehirlerarası seyahat konusunda önerileri dinlemeniz son derece önem taşımaktadır.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu SMS İle Nasıl Alınır?

HES (HAYAT EVE SIĞAR) Kodu Nasıl Alınır?

SMS ile HES kodu almak için yapmanız gereken oldukça basittir. Ancak öncesinde cep telefonunuz olması gerekir. Eğer size ait bir cep telefonu yoksa herhangi bir yakınınızın cep telefonundan kendi adınıza kod alma şansınız bulunuyor. Telefon numarası kendi adınıza kayıtlı olsun veya olmasın kolay HES kodu alma adımlarını SMS yoluyla diğer kimselerin cep telefonundan da yapabiliyorsunuz.

HES yazarak aralarında boşluk bırakıp sırayla T.C. Kimlik Numaranız, T.C. Kimlik Seri Numaranızın son 4 hanesi ve istenen kod süresi (gün sayısı olarak yazılmalı) yazarak 2023’e SMS atabilirsiniz.

Örnek HES SMS metni: HES 12345678991 1222 35 yazıp 2023’e gönderilir.

Ardından HES kodunuz SMS olarak size kısa süre içerisinde geri mesaj olarak gelecek ve bu kodu farklı bir yere yazarak saklayabileceksiniz.

Uyarılar

Güncel seyahat uyarılarını dikkate alın.

Mutlaka sık sık ellerinizi dezenfekte edin, ancak evde iseniz ellerinizi sık sık dezenfekte etmek yerine ellerinizi günde en az 3-6 kez ılık suyla yıkayın, mümkünse alkollü dezenfektan kullanmayın.

Evlerinizde kalmaya devam edin ve mümkünse iş ve alışveriş dışında evlerinizden pek fazla çıkmayın. Çıkarsanız kalabalıklara karışmamaya özen gösterin.

Gündemi sık sık izleyin.