kapı-önü-paspası

 

Hepimiz güzel ve şık bir evimiz olmasını ister ve evimizin dekorasyonuna önem veririz. Bunun için evimizin içi kadar dışının da nasıl göründüğü çok önemli. Bu yüzden dekorasyon aslında evin içinden değil, dışından başlar.

Misafirlerimizi, sevdiklerimizi,ailemizi ve komşularımızı önce evimizin dışında, kapıda karşılarız. Ve kapımızda gördükleri ilk şey ise kapı önü paspasımızdır. İşte bu yazımızda kapı önü paspası yapımı nedir ve kapı önü paspası süsleme nasıl olur bundan bahsedeceğiz.

Klasik paspasların dışında, kendi zevkinize gore yapılmış, sizi ve zevklerinizi temsil eden bir kapı önü paspasını kendiniz de evinizde yapabilirsiniz. Kapı önü paspası yapımı için aslında birçok farklı yöntem vardır. Bunların bazıları örgü ile, bazıları keçe ile yapılabildiği gibi bazı paspaslar da ip ve orta kalınlıklıktaki halatlarla yapılabilmektedir. Kapı paspası süsleme için yöntemler ve materyaller yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Kumaşlardan ve halıfleks parçalarından da kapı önü paspası yapımı ve paspas süsleme çalışması yapmak mümkündür. Tüylü iplerle tığ işi paspas yapmak mümkün olduğu gibi, eskimiş havlu ve çarşaflarla dahi kapı önü paspası yapımı  mümkündür.  Bu paspasları yalnızca kapılarımızın önünde değil, evimizin muhtelif yerlerinde de kullanılabilir. Örneğin çocuklarımızın odasında, ya da mutfakta kullanmak için havlu, kumaş parçaları ve çarşaflarla paspas yapımı mümkündür. Bu paspasları koridor hol gibi alanlarda, banyolarımızda balkonlarımızda kısacası evimizin içerisinde ihtiyacımız olan her alanda değerlendirebiliriz.

Paspas yapımı için bu tür eski kullanılmayan malzemeleri değerlendirmek aynı zamanda geri dönüşüm için de çok önemlidir. Evde kendi paspasınızı kendiniz yaptığınızda yalnızca evinizin dekorasyonuna yeni bir dokunuş yapmakla kalmayacak çevreye ve doğaya da katkı sağlamış olursunuz.

 

Kapı önü paspası yapımı ve kapı önü paspası süsleme için bir yöntem de yapay çiçekleri kullanmaktır. Uzun süredir kullandığınız fakat artık yenilemek istediğiniz kapı önü paspasınıza, kendi zevkinize gore seçeceğiniz yapay çiçekleri yapıştırabilirsiniz. Bu çiçekleri yapıştırmak için çok kuvvetli yapıştırıcılar ya da silikon tabancası kullanabilirsiniz.

Yine boyalar yardımı ile paspasınıza istediğiniz bir yazıyı yazmak ya da resmi yapmak da mümkündür.  Bunun için ihtiyacınız olan şey temiz bir paspas ile istediğiniz renklerle boyalardır.
Kategori: