Türkiye gibi ülkelerde kasırgalar pek fazla yıkıcı etki yaratmıyor. Ancak Türkiye tarihinde de özellikle kasırga olaylarının yaşandığı bilinen bir gerçek. Irma ve diğer ABD’yi vuran pek çok kasırga özellikle Florida bölgesi sakinlerini oldukça tedirgin eden kasırgalar olarak biliniyor.

ABD yönetimi bu durumlardan dolayı milyarlarca dolarlık zarara girerken, özellikle vatandaşlarının evlerinin onarımı, yapılacak yardımlar için milyarlarca dolar harcamalar yapıyor. Trilyonlarca dolarlık Amerikan ekonomisinin tüm bunları karşılama gücü fazlasıyla bulunmasına rağmen özellikle de kısa süre içerisinde insan canına zarar gelmemesi ABD yönetimi için birinci öncelik olarak görülüyor.

Kasırgaların şiddetini belirlerken uzmanlar farklı göstergelere göre hareket ediyorlar ve bu genelde kasırgaların gelmeden önce ne kadar şiddetle bölgeyi vuracağı konusunda soru işaretlerine yanıt arıyor.

Kasırgalar Neden Vurucu Şiddetle Geliyor?

Kasırgaların vurucu, kasıp kavuracak şiddetle geliyor olmasının sebebi doğa olaylarına bağlı. Doğa zaman zaman insandan daha fazla güçlü olduğunu, insanların kendisini durduramayacak olduğunu gösteriyor. Bu gezegen bizden önce vardı, bizden sonrasında da varolmaya devam edecek. Bu gezegende olan vaktimiz son derece fazla görünse bile insanlar için bir gün yaşanmaz hale gelecek ve bunun bir eseri olarak sonuçta gezegen yok olmaya yüz tutacak.

Kasırga SeviyeleriKasırgalar İçin 6. Kategoriye İhtiyaç Var Mı?

  • Kategori 1: Fırtınalar saatte 74-95 mil (119-153 kilometre) hızla rüzgarlara sebep olur. Bunlar çatılara zarar verebilir, ağaç dallarını kırabilir ve bazı ağaçları kökünden ayırabilecek tehlikeli rüzgarlar oluşmasına sebep olabilir. Elektrik kesintileri yaşanabilir.
  • Kategori 2: Fırtınalar 154-177 kilometre (96-110 mil) rüzgarla gelir. Bu tür rüzgarlar, güç kaybı, alçaltılmış sokaklar ve büyük çatı ve iyi inşa edilmiş çerçeve evlerde kaplama, ahşap hasarı dahil olmak üzere çok büyük hasara neden olabilir.
  • Kategori 3: Fırtınalar saatte 178-208 kilometre (111-129 mil) rüzgarla gelebilir. Evlerin zarar görmesi büyük oranda mümkün olabilir. Özellikle sahil şeridi evlerinin daha fazla zarar görmesi ve tahtaların kopması mümkün olabilmektedir.
  • Kategori 4: Fırtınalar saatte 130-156 mil (209-251 kilometre) rüzgar oluşturmaktadır. Maddi hasar çok olabilir. Çoğu ağaç kenetlenecek veya kökünden sökülecektir. Hasar aylarca sürebilecek onarımlara sebep olabilir ve fırtınanın harap olduğu alanın çoğu “haftalarca veya aylarca yaşanamaz” hale gelebilir.
  • Kategori 5: Fırtınalar 252 kilometre (157 mil / saat) veya daha yüksek şiddette rüzgarlara sahiptir. Kategori 5 kasırgaları, çatı hasarları, yıkılan duvarlar ve devrilen-düşen ağaçlar ve elektrik hatları kopması nedeniyle en kötü kasırgadır.

6. Kategori

Uzmanlar 6. kategori kasırganın daha büyük insan ve çevre yıkımına sebep verebilecek kasırgalar için kullanılabilecek olduğunu belirtiyor. Özellikle evlerin yıkıldığı, insanların öldüğü, elektrik santrallerinin kullanılamaz hale geldiği kasırgalar için 6. kategori öneriliyor.
Kategori: