ABD anakarası bugünlerde kasırganın vurması beklentileri ile olası önlemler alıyor. Florida sınırlarının kasırga tarafından vurulması durumunda bir de COVID-19 vakalarının olmasına bağlı olarak ABD ekonomisinin bu durumdan ciddi oranda etkilenebileceği, ABD’nin ciddi sıkıntılar yaşayabileceği tartışılıyor.

Kasırgalara karşı alınabilecek en iyi önlemler, konusunda ise birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunların en başında sudan ve suya yakın olan yerlerden uzak durmak gerekiyor.

Büyük şehirler daha güvenlidirKasırgaya Karşı Nasıl Önlemler Alınmalı? – Kasırgaya Karşı En İyi Önlemler!

Kasırgaya karşı büyük şehirler her zaman olmasa bile çoğu zaman daha güvenlidir. Yardım ve desteğin ulaşması daha kolay olduğu gibi büyük şehirler genelde kasırgalara karşı daha fazla önlemlerin alındığı yerler olmaktadır.

Altgeçitler asla güvenli değildir!

Arabanız ile kasırganın vuracağı ana saniyeler kala altgeçitlerin sizin için güvenli olacağını düşünebilirsiniz. Asla değil! Altgeçitlerde kalacak olan araba olası beton çökmeleri durumunda sizi boğulmaya sürükleyebilir ve öldürebilir.

Penceresiz oda en güvenlisi değildir!

Bodrum katında pencere olmaması durumunda eviniz kasırgada su ile dolabilir ve bodrum katına dolacak olan su sizi öldürebilir. Eğer bodrum katınızda küçük bir pencere bile yoksa bodrum katı sizin için güvenli değildir. Kasırgada küçük pencereli bodrum odaları güvenli olabilir.

Basınca karşı pencereler asla açılmamalıdır!Kasırgaya Karşı Nasıl Önlemler Alınmalı? – Kasırgaya Karşı En İyi Önlemler!

Kasırga henüz vurmadan önce evin pencerelerini basınçta patlayacak olduğu düşüncesi ile açmayın. Pencereler kasırga vurması durumunda zaten patlayacak ve şiddetle cam parçaları su içerisinde hızla ilerlemeye başlayacaktır. Ancak kasırga anında pencerelerden uzak durun, mümkünse üst katlarda su ve benzer maddelerin direkt sizin üzerinize gelmeyeceği odanın banyosunda durmayı tercih edin.

Dağlar en güvenlisi olabilir

Dağlar yüksektir ve kasırgaların vurması daha zordur. Ancak yine de dağda bile olsanız kasırgaya karşı kendi önlemlerinizi almak son derece önemlidir.

Araçta kalmayın!

Kasırgayı aracınızda atlatmaya çalışmak son derece tehlikelidir. Kasırga fırtınasının tankları bile sürükleyebileceği ve ciddi boğulmalar ile yaralanmalara sebep olabileceği, özellikle ölüm tehlikesinin daha fazla olduğu asla unutulmamalıdır.

Marketler güvenli değildir!

Marketler kasırga durumunda en güvenilir yerler değildir. Marketler alçak olması ve genelde kapılarının daha dayanıksız olması gibi sebepler dolayısı ile asla tercih edilmemesi gereken yerler arasındadırlar.
Kategori: