Kolonya markaları – Kolonya Almanya’nın Köln şehrinde bulunmuştur. Bu sebeple bir diğer ismi “Köln Suyu” dur. Aslında diyebiliriz ki kolonya suyun markalaşmış haline verilen isimdir. Formülünün ise Giovanni Paolo de Feminis tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Ülkemize kolonyanın gelişi 1882’li yıllara tekabül eder. Türkiye’de Ahmet Faruki tarafından üretilmeye başlanan kolonya, üretildiği günden bugüne hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Yaz sıcağında bizi serinletir, gelen misafirlere ikram edilir, parfüm yerine kullanılabilir. Tüm bu kullanım alanlarına Covid-19 pandemisi ile beraber kolonyayı dezenfektan yerine kullanmak da eklenmiştir.

Kolonya çeşitleri nelerdir? Tütünden limona ve hatta güle kadar pek çok kolonya çeşidi vardır. Özellikle son yıllarda kolonya çeşitlerinin artmasıyla beraber zevkimize göre olan kokuyu bulma ihtimalimiz de artmıştır.

İşte sizler için hazırladığımız yediden yetmişte herkesin gönüllerinde taht kurmuş kolonya markaları,

8. Servet tütün kolonyaları

7. Rebul kolonyaları

6. Selin kolonyası

5. Bulvar kolonyaları

4. Isparta Gülçiçek kolonyaları

3. Tariş kolonyaları

2. Eyüp Sabri Tuncer

1. Misbahçe kolonyaları

8. Servet Tütün Kolonyaları

Türk kolonya markaları arasında yer akan Servet, tütün kolonyaları ile ünlüdür. 1966’da Düzce’de ürettiği tütün kolonyasını tüm ülkeye tanışmıştır. Şu an mevcut kolonya çeşitleri ceviz yaprağı, kır çimenleri, tütün ve limon şeklindedir.

Servet Tutun Kolonyalari

Servet Tütün Kolonyaları

7. Rebul Kolonyaları

Rebul aslında bir eczane ismidir. Esas ismi ise Büyük Paris Eczanesi’dir. Beyoğlu’nda bulunan eczaneye Kemal Müderrisoğlu 1920 yılında staj yapmak amacıyla başvuruda bulunmuş ve çalışmaya başlamıştır. Zaman içerisinde eczane Rebul kolonya haline evrilmiştir.

Rebul Kolonyalari

Rebul Kolonyaları

Bay Reboul’un önceleri bahçesinden topladığı lavantalardan yaptığı kolonyalar, sonraları tüm Türkiye’ye ve hatta dünyaya yayılmıştır.

6. Selin Kolonyası

Selin kolonya kime ait? Selin markası İzmir’de Ferit Eczacıbaşı tarafından kurulmuştur. Süleyman Ferit Eczacıbaşı İzmir’in ilk diplomalı eczacıları arasında yer almaktadır.

Aslında markanın ilk ismi “Altın Damla Kolonyası” dır. 1980 yılında markanın ismi Eczacıbaşı tarafından “gür akan su” anlamına gelen Selin ile değiştirilmiş. Selin kolonya lavanta, bahçe gülü, ardıç, hanımeli ve sığla çeşitleri ile hala hayatımızı güzelleştirmeye devam ediyor.

Selin Kolonyasi

Selin Kolonyası

5. Bulvar Kolonyaları

Eski kolonya markaları arasında yer alan Bulvar kolonyaları, 1964 yılında İbrahim Göçer tarafından kurulmuştur. Diğer markalardan farklı olarak esansların içinde limon çiçeği kullanması onları daha özel kılıyor. Bu sayede bulvar kolonyalarının birinden aldığımız kokuyu ömür boyu unutmama ihtimalimiz yüksek.

Marka aynı zamanda farklı kokulardaki esansları da el yapımı üretiyor. Eğer farklı ve özel hissettiren bir kolonya deneyimi arıyorsanız, bulvar kolonyalarını öneririz.

Bulvar Kolonyaları

Bulvar Kolonyaları

4. Isparta Gülçiçek Kolonyaları

Serüvenine kolonya üretimi ile başlayıp sonradan bir kozmetik devine dönüşen bir marka var sırada. Isparta Gülçiçek kolonyaları 1976 yılında İsmail Pekcan tarafından kurulmuş. İsminden de anlaşılacağı üzere markanın kuruluş yeri Isparta ilimiz.

Isparta Gulcicek Kolonyalari

Isparta Gülçiçek Kolonyaları

Markanın en bilindik çeşidi Isparta’nın birbirinden güzel çeşit çeşit gülleriyle gül kolonyası. Tabi ki limondan tütüne daha pek çok kolonya türü de var. Eğer evinizi Isparta kokusu sarsın isterseniz, Isparta Gülçiçek kolonyalarını tavsiye ederiz. Garanti veriyoruz, kendinizi gül cennetine düşmüş gibi hissedeceksiniz.

3. Tariş Kolonyaları

En iyi kolonya markaları arasında gösterilen Tariş, tarihte sadece kolonya markası olarak yer bulmaz kendine. Kitlesel işçi protestoları ile de adını sıkça duyduğumuz Tariş’i bu kez tarihi bir kolonya markası şeklinde görüyoruz. 1972 yılından bu yana 8 ayrı çeşidi bulunan kolonyanın iki çeşidi erkeklere özel üretilmiştir. Siz tabi ki sınırlara bağlı kalmayarak istediğiniz kokuyu tercih edebilirsiniz.

Taris Kolonyalari

Tariş Kolonyaları

Üretime diğer birçok firmada olduğu gibi limon kolonyası ile başlayan marka bugün mandalina, tütün, incir, zeytin çiçeği, yeşil çay, lavanta çeşitleri ile hayatına devam etmektedir.

2. Eyüp Sabri Tuncer

Eyüp Sabri Tuncer kolonya markası, en aşina olduğumuz kokulardan biri. Marka ilk ortaya çıktığında alışık olunmayan bir taktik izleyerek ürünlerini ücretsiz bir şekilde promosyon olarak dağıtıyor. Bu taktik işe yaramış ve markanın kolonya satışlarında ciddi bir artış gözlenmiş.

Ardından yurt dışında gidip çeşitli bilgiler edinen firma, kendi esansını  üreten ilk kolonya markası diyebiliriz. Bu azim ve başarı dolu hikaye Eyüp Sabri Tuncer vefat edince oğulları tarafından devam ettirilmiş.

Eyup Sabri Tuncer

Eyüp Sabri Tuncer

Eyüp Sabri Tuncer de diğer bazı kolonya markaları gibi sonrasında büyüyerek kozmetik ürünler üreten firmalardan biri. Duş jelinden şampuana, vücut losyonundan yeni tanıştığımız saç sirkesine kadar geniş ve güvenilir ürün skalasına sahip.

Tüm bunlarla beraber markanın en eski ürünü olan kolonyanın tütün, amber, limon, beyaz çay, japon kiraz çiçeği başta olmak üzere pek çok çeşidi bulunuyor.

1. Misbahçe Kolonyaları

Misbahçe kolonyaları, doğal bileşenleri alkolle birleştirip bizlere muazzam bir koku sergisi sunuyor. Genel olarak kolonya kullanırken ellerinizin kurumasından endişeleniyorsanız, bu kolonyalar tam size göre! İçerisinde bulunan gliserin ve lavanta hidrosolü ile ellerinizi kurutmak bir yana bakım yapıyor.

Son zamanlarda gelen zamlarla beraber 60 mL şişenin fiyatı 100 ila 200 lira arasında değişebiliyor. Fiyatlarının ortalamanın biraz üstünde olduğunun farkındayız ancak doğal ve aynı zamanda bakım yapan bir kolonya arıyorsanız en az 100 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

En eskisinden en günceline, en pahalısından en ucuzuna sizler için kolonya markalarını derledik. Umarız kendinizi en iyi hissettiğiniz kokuyu bulabilirsiniz. Unutmayın, herhangi bir yeri, olayı ve hatta o kişiyi unutabilirsiniz. Ama kokunun hafızamızdaki yeri sandığımızdan çok daha kuvvetlidir.

Misbahce Kolonyalari

Misbahçe Kolonyaları

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En İyi Mafya Filmleri
Kategori: