Birleşik Krallık’taki York Üniversitesi’nde köpek bilişini araştıran psikolojide yardımcı öğretim üyesi Alex Benjamin, köpeklerin insanlar gibi gülüp gülmedikleri sorusuna yanıt aradı. Üzüldüklerinde veya canları yandığında mutsuz bir surat ifadesine bürünen köpeklerin mutlu olup olmadıkları ve gülüp gülmedikleri konusu birbirinden ayrı olarak değerlendirildi.

Bir sokak köpeğinin şartları ile bir ev köpeğinin şartlarının hiçbir zaman için aynı olmadığını bildiren araştırmacılar, bu konuda yapılması gereken çok sayıda çalışma olabileceğini ancak sonucun elde edilebilmesinin beklenenden daha zor olduğuna değindiler.Köpekler Güler Mi?

Birleşik Krallık’taki York Üniversitesi’nde köpek bilişini araştıran psikolojide yardımcı öğretim üyesi Alex Benjamin ve ekibi ise bu konuda soru işaretlerine yanıt aradılar. Araştırma çalışmasına göre köpekler mutlu olabiliyor, üzülebiliyor ancak bunları yüz ifadelerine ne kadar yansıtabiliyorlar? Bu soruya yanıt bulunmaya çalışıldı.

Köpeklere Mama Verildiğinde Aynı Davrandılar

Yapılan çalışmada köpeklere birkaç farklı senaryo oynatıldı. Köpeklere bir konserve kutusu verildiğinde onu açmaya çalışırken ile aç kaldıklarında mama verildiğinde yine aynı yüz ifadesine sahip oldukları ve bu iki durum arasında hiçbir fark olmadığı belirtildi.

Köpeklerin yüz ifadelerini kontrol edip edemeyecekleri konusunda soru işaretlerine yanıt arayan uzmanlar yine köpeklerin gülüyor gibi görünebileceklerini ancak bunu isteyerek yapmıyor olabileceklerine değindi.Köpekler Güler Mi?

Bir köpeğin suratının gülüyor gibi görünmesinin sebebinin arkasında farklı sebepler olabileceğini gösteren çalışmada kesin olarak bu sonuca varabilmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiği bildirildi.

Evde köpek besleyenler özellikle köpeklerinin zaman zaman surat ifadesinin farklı olabildiğini bilirler. Özellikle herhangi bir acı verici eylem içerisinde olduklarında ‘mahçup’ surat ifadesine büründüklerini düşünürüz ancak uzmanlara göre bu durum çok farklı sebeplere dayanan bir vaka.

Köpekler İnsanları Anlıyor

Araştırmaya göre yine köpekler insanları anlıyor ve özellikle de herhangi bir doğal olayı bizden daha önce tespit ederek bunu bize ve kendi cinslerine belli etmeye çalışabiliyorlar. Koku duyusu gibi konularda insana göre çok daha hızlı hareket eden köpeklerin insanlar gibi gülüp gülemedikleri konusu ise gülemediklerine işaret ediyor. Kendi istekleri ile gülüyor olsunlar veya olmasınlar bir şekilde acı hissettiklerinde veya mutlu olduklarında surat ifadelerinin kendiliğinden değişmesi veya değişmemesi değil, önemli olan köpeğin psikolojisidir.

Bir köpek sürekli olarak şiddete maruz kalıyor ise veya daha önce herhangi bir zamanda sahibi tarafından kötü davranıldı ise bunu unutması mümkün olmayabilir, bu sebeple insanlara saldırgan hale gelebilir. Hiçbir sebep yokken bile maalesef özellikle sokak köpekleri insanları tehdit olarak algılayabilir ve onlara saldırabilir

Özellikle pitbull benzeri cinsler söz konusu olduğunda bu konuda surat ifadelerinin sinirli veya kızgın gibi görünmesine rağmen saldırmayabilecekleri, yine de bu türlerin tehlikeli oldukları ve insan yaşamının olduğu yerlerde özellikle olmaması gerektiği bilinmeli. Yasal olarak bu türlerin zaten üretilmesi, satılması vs yasak.

https://www.instagram.com/p/B6oBUpuhSgm/

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.thedodo.com/do-dogs-smile-1140940754.html

https://www.livescience.com/65506-are-dogs-smiling.html