Kore Dizisi

Hikayelerinin başarısından mı yoksa kadrosunun profesyonelliğinden mi bilinmez ama, tüm dünyayı kasıp kavuran bir Kore dizileri çılgınlığı olduğu apaçık ortada.

Ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Kore dizileri, bir anda başlayan 2020 yılında da artarak devam edeceğine inandığımız bu furyaya karşı izleyicilerinin beklentilerini layığıyla karşılıyor gibi görünüyor. Zira bu hayranlığın başka bir açıklaması olamaz, olmamalı da.

Global televizyon sektöründe olduğu gibi, Kore dizilerinde de belirli yapımlar diğerlerine adeta fark atmış durumda. E hadi, bunlara bir göz atalım beraber :

 

EN İYİ KORE DİZİLERİ

1. 49 Days

49 days kore dizileri

Trafik kazası sonucunda komaya giren genç bir kadının ilginç hikayesini konu alan 49 Days, konuyu oldukça trajik bir perspektif üzerinden izleyiciler ile buluşturuyor. Azrail, sevgili kızımıza yeniden hayata dönebilmesi için 49 gün süre veriyor. Başrolümüz bu süre içerisinde kendisi için ailesi dışında gerçekten üzülüp, gözyaşı dökecek 3 kişi bulamazsa ölecektir. Bunu yapabilmek için başka bir kadının bedenine gire kızımızın hikayesi böylece başlamış olur.

IMDB Puanı : 8,2

 

2. You’ve Fallen For Me

You have Fallen For Me kore dizileri

 

Bir sanat akademisinde okuyan gençlerin başlarından geçen aşk, heyecan, acı ve gözyaşının modernize edilerek anlatıldığı dizimiz, tam olarak dolu dizgin bir gençlik dizisi.

IMDB Puanı: 7,8

 

3. Playful Kiss

playful kiss kore dizisi

Tembel ve hayalperest bir kız ile okulun gözde, zeki ve soğuk delikanlısının arasında geçen duygusal olayların ele alındığı romantik bir kore dizisi. Garip bir tesadüf sonucu yolları kesişen ikilimizin arasındaki yakınlaşma izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarıyor.

IMDB Puanı: 7,6

 

4. Dream High

dream high kore dizisi

Oldukça klişe bir konu olan ”Hayallerinin Peşinden Koş” fikrini tema edinse de, eğlence dünyasının yıkıcı yüzünü görmelerine rağmen aralarındaki bağı koparmayan bir grup arkadaşın hikayesini ele alan Dream High, kurgusu ve başarılı oyunculukları ile benzeri kore dizileri’nin arasından başarı ile sıyrılıyor.

IMDB Puanı: 7,9

 

5. Personal Taste

personal taste kore dizisi

Hüsranla dolu ilişkiler yaşamış genç bir kadının, yanlış anlaşılmalar sonucunda oda arkadaşı olarak evine aldığı genç ile, ilerleyen zamanlarda yanlış anlaşılmaların su yüzüne çıkması sonucu aralarında geçen komik, duygusal ve yer yer hüzünlü olayların anlatıldığı, hayran kitlesi geniş olan bir Kore dizisi daha.

IMDB Puanı: 7,8

 

6. You’re Beautiful

you are beautiful kore dizisi

Aslında rahibe olan başrolümüzün, talihsizlikler sonucu üstlendiği bir görev neticesinde yolunun kesiştiği ünlü müzik grubu A.N.JEL ile erkek kılığına girmesi sonucu başından geçen komik ve bir o kadar da sürükleyici olaylar.

IMDB Puanı: 8,1

 

7. City Hunter

city hunter kore dizisi
Her ne kadar polisiye olarak gözükse de, aşk için her şeyi göze alan bir erkeğin tutkulu ve sürükleyici hikayesini konu alan başarılı bir kore dizisi.

IMDB Puanı: 8,5

 

8. Secret Garden

secret garden kore dizisi

Harika görünüşlü ama çocuk ruhlu bir adam ile, gözde aktrislerin bile kıskandığı bir vücuda ve güzelliğe sahip olan genç ve başarılı bir dublör olan bir kadının hikayesi. Bir gün yolları birleşir ve tuhaf bir eve girerler. Girdikleri evde yaşlı bir kadının ikram ettiği şarabı içmeleri sonucunda, ertesi gün bedenlerinin yer değiştirdiğini görürler. Kore dizileri arasında en yüksek IMDB puanına sahip bu güzel diziyi mutlaka izlemenizi öneririz.

IMDB Puanı: 8,6

 

9. Goong / Princess Hours

goong princess hours kore dizisi

Liseye gitmekte olan başrolümüzün, ailesini girdikleri darboğazdan kurtarmak adına çok önceden evlilikleri kararlaştırılan veliaht prensi ile evlenmesi ve saray hayatına alışmaya çalışırken oldukça asi ve kibirli olan veliaht prens ve ailesinin yarattığı entrikalar ile başa çıkma sürecinin anlatıldığı dizi, bir dönem Türk televizyonlarında da yayınlanmıştır. Kore dizileri arasında önemli bir yere sahiptir.

IMDB Puanı: 8,1

 

10. Boys Over Flowers

boys over flowers kore dizisi

Fakir kızımızın  yaptığı bir iyilik sonucu, zengin hitap eden bir okula kayıt olması ve okulda F4 adı verilen bir grupla yakınlaşması sonucu aralarında geçen, genel teması aşk olan ancak yer yer komik ve hüzünlü konulara da değinen bir hikayeyi anlatan Boys Over Flowers, oldukça geniş hayran kitlesine sahip olan ve çok tutulmuş bir dizi.

IMDB Puanı: 8,4

 

 

11. The Greatest Love

the-greatest-love-kore-dizisi

Drama türündeki bu kore dizisi, komik, tatlı ve bazen de üzücü. Hikaye, “Ulusal Hazine Kızları” adlı eski popüler kız grubunun vokalisti Ku Ae-Jung’a odaklanıyor. Grup ayrılmalarını açıkladıktan sonra, Ku Ae-Jung hayatta birçok zorluk yaşadı. Öte yandan, gerçekte kibirli ve kaba olan aktör Dok Ko-Jin, halk tarafından kovalanıyor. Beklenmedik bir zamanda, beklenmedik bir yerde ve beklenmedik bir şekilde birbirlerini tanıyana kadar ikisi ayrı dünyalarda yaşıyor.

Oyuncular:

Kong Hyo-Jin, Ku Ee-Jung olarak
Cha Seung-Won, Dok Ko-Jin olarak
Yoon Kye-Sang, Yoon Pil-Joo olarak
Kang Se-Ri olarak Yoo In-Na

 

12. Jumong

jumong-kore-dizileri

Kraliyet ailesinin oğlu olan Jumong, M.Ö. 37’de Goguryeo’nun kurucusuydu. Kral Geum Wa tarafından büyütüldü ve babası General Hae Mo Su’nun Han Hanedanı tarafından pusuya düşürüldüğüne inandığı zaman onu ve annesini aldı. Sonra, güzel bir tüccarın kızı olan So Seo No, Jumong’a yeni bir ülke inşa etme hayalini gerçekleştirmekte yardımcı oldu ve daha sonra onun ikinci karısı oldu.

Oyuncular:

Jumong olarak Song Il Gook
Han Hye Jin, So Seo No olarak
Kim Seung Soo, Prince Dae So olarak
Hae Mo Su olarak Hu Joon Ho
Oh Yun Soo, Lady Yoo Hwa olarak

 

13. Endless Love: Winter Sonata

endless-love-winter-sonata-kore-dizisiWinter Sonata, popüler Endless Love serisinin ikinci bölümüdür. Kore’de ilk yayınlandığında, Japonya, Filipinler ve Güneydoğu Asya’daki diğer ülkelerde de popüler hale geldi. Hikaye, biyolojik babasını aramak için yeni bir liseye taşındığında Joon-sang ile başlar. Diğer lise arkadaşları Oh Chelin, Jin-suk ve Yong-kuk’la bir gezi sırasında Yu-jin, Joon-sang tarafından bir kaza sırasında kurtarılır. Bu sayede yakınlaşıp arkadaşlıklarını ilerletirler. Bununla birlikte, koşullar ve kader onların sevgisinin sonsuza kadar sürecek bir şey olmadığını dikte eder. Sonra aralarına soğukluk girer. On yıl sonra, eski Lise arkadaşları Yu-jin ve Sang-hyuk’un yakında yapılacak düğünü kutlamak üzere toplandılar. Joon-sang’a derinden aşık olan Yu-jin, kalbinde onun için hala bir ateş yakıyor. Fakat Partide, Joon-sang’a çok benzeyen Oh Chelin’in yeni erkek arkadaşı karşısına çıkar.

Oyuncular:

Bae Yong Jun, Kang Joon-sang / Lee Min-hyung olarak
Choi Ji Woo, Jung Yu-jin olarak
Park Yong Ha, Kim Sang-hyuk
Park Sol Mi, Oh Che-lin
Lee Hye Eun, Kong Jin-suk (Yu-jin’in en yakın arkadaşı)

 

14. Prosecutor Princess

Prosecutor-Princess-kore-dizileriŞirin, eğlenceli ve şık. Ma Hye Ri mükemmel bir hafızaya ve odaklanma yeteneğine sahip olan ve bar sınavını kolaylıkla geçen bir kadındır. Ancak şık ve sevecen olmakla daha çok ilgileniyor; bu nedenle ideal bir savcı olmaktan uzak ve işine uygunluğu konusunda şüpheler var. Çocukça yaptığı eylemler ve aşırı moda kafası nedeniyle, üst düzey kolejleriyle sık sık çatışır ve zor vakalarla mücadele ediyor. Ancak zaman geçtikçe, savcı prensesimiz, görev ve adalet duygusu ile kademeli olarak parlak bir savcıya dönüşür.

Oyuncular:

Kim So Yun, Ma Hye Ri olarak
Seo In Woo olarak Park Shi Hoo
Han Jung Soo, Yoon Se Joon
Jin Jung Sun olarak Choi Song Hyun
Lee Min Suk gibi Yoo Gun
Park Jung Ah Jeni Ahn olarak
Choi Sung Ho, Chae Ji Woon olarak

 

 

15. Big

big-kore-dizisiBu fantastik kore dizisi, kendisini aniden 30 yaşındaki Seo Yoon Jae (Gong Yoo) bedeninde bulan 18 yaşındaki Kang Gyung-Joon’un (Shin Won-Ho) ruhunun hikayesini içeriyor. Seo-Yon-Jae başarılı bir doktor ve lise öğretmeni Gil Da-Ran (Lee Min-Jung) ile meşgul. Gil Da-Ran, 18 yaşındaki Kang Gyung-Joon’un öğretmeni gibi görünüyor. 30 yaşındaki Seo Yoon Jae başka bir kadına (Bae Suzy) aşık olduğunda daha da sorunlar ortaya çıkıyor.

Oyuncular:

Gong Yoo, Seo Yoon-Jae’nin cesedi ve Gyung-Joon’un ruhu
Lee Min-Jung, Gil Da-Ran olarak
Bae Suzy, Jang Ma-Ri olarak
Lee Se-Young olarak Jang Hee-Jin
Shin Won-Ho, Kang Gyung-Joon olarak

 

16. The Princess’ Man

The-Princess-Man-kore-dizisiHepimiz Shakespeare’in Romeo’sunu ve Juliet’i seviyoruz. Ancak kesinlikle Kore versiyonunu daha çok seveceksiniz. En romantik Kore dizisi olan Prenses Adam, Prens Suyang’ın kızı ve Kim Jong Seo’nun oğlu arasında trajik bir aşk hikayesi. Kim Jongseo’nun oğlu Seungyoo, asil bir niteliği taşıyan yakışıklı ve bilge bir adamdır. Prenses Sooyang olan King Sejo’nun kızı Princess Seryeong, güçlü merak ve cesur kişiliği olan neşeli, canlı bir bayan. Anında aşık olurlar, ancak daha sonra anne babalarının yeminli olduklarını öğrenecekler.

Oyuncular:

Ay Chae Lee Se Ryung
Kim Seung Yoo gibi Park Shi Hoo
Şarkı Jong Ho Shin Myun olarak
Hong Soo Hyun, Prenses Kyung Hye olarak
Kim Jong Seo olarak Lee Soon Jae
Kim Young Chul, Prens Suyang (daha sonra Kral Sejo olarak)
Lee Min Woo, Jung Jong olarak

 

17. Descendants of the Sun

 

Descendants-of-the-Sun-kore-dizisiDescendants of the Sun (Güneş’in soyundan gelenler), özel kuvvetlerin kaptanı olarak Shi-Jin’in yer aldığı bir Kore askeri romantizmidir. Shi-Jin Yaralıydı ve bu sayede Dr. Mo-Yeon’la tanıştı. Anında ona aşık oldu. Mo-Yeon, yanlışlıkla Shi-Jin’in bir suç çetesinin bir parçası olduğunu varsayıyor. Ona, ordu doktoru Myeong-Joo’nun yardımıyla bir asker olduğunu kanıtlıyor. Birbirleriyle çıkmaya başlıyorlar, ancak işlerinden dolayı ilişkileri iyi gitmiyor. Büyük farklılıklarına rağmen istikrarlı bir ilişkide olacaklar mı?

Oyuncular:

Yüzbaşı Yoo Shi Jin gibi Song Joong-ki
Song Hye-kyo, Doktor Kang Mo Yeon olarak
Jin Goo, Çavuş Binbaşı Seo Dae Young olarak
Kim Ji Won İlk Teğmen Yoon Myung Ju

 

Peki, Sizin Kore Dizileri arasında En Beğendikleriniz Hangileri?

En İyi Netflix Dizileri adlı içeriğimize e mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.