Yazmak, kalemle yazmak ve yazıcıdan yazdırmak ile arasında bazı farklar var, sonuç olarak ise her ikisi de aynı eylem. Yazıcıların kısa bir tarihine gidip sizi sıkmadan yazıcıların genel olarak nasıl çalıştıklarından konuşalım istiyoruz. Yazıcılar tüm dünyada insanların yıllardır kullanımda olan ve son yıllarda teknolojiden en fazla ama aynı zamanda en az yararlanan cihazlar oldular. Mürekkep ve toner maliyetleri ne kadar düşerse düşsün hep istenen seviyeye gelmedi ve özellikle Türkiye gibi ekonomik olarak daha fazla problemleri olan ülkelerde insanların rahatlıkla toner alabilecekleri duruma gelemediler.

Lazer yazıcılar ve mürekkepli yazıcılar olmak üzere farkı 2 tip yazıcı var, bazı yazıcı tipleri daha farklı çalışsa da genel satışta olan birçok yazıcı türü 2 kategori üzerinden yürütülüyor. Çok sayıda insan lazerli yazıcıların daha pahalı olmasından yakınsa da lazer yazıcıların durumu mürekkepli olan birçok yazıcıya göre daha ucuza gelebiliyor bunun kullanımla ilişkisi olduğu kesin.

Lazer Yazıcı mı daha iyi, mürekkep püskürtmeli yazıcı mı?

Lazer Yazıcı Mı, Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Mı?

Eğer siyah beyaz olarak daha fazla sayfa yazdırmak isterseniz lazer yazıcılar tam size göre! 2019’da artık renkli olarak baskı yapabilen lazer yazıcılar olsa da lazer yazıcıların renkli olarak yazdıranları çok daha fazla fiyatla ev tipi yerine ofis tipi yazıcılar oluyor. Bu nedenle eğer siyah beyaz kağıt yazdıracaksanız yazıcı olarak hem daha fazla toner tasarrufu elde etmek, hem daha fazla sayfa bastırmak ve daha iyi baskı kalitesi elde edebilmek için lazer yazıcıyı tercih etmelisiniz.

Ama eğer sürekli olarak renkli kağıtlar çıkaracak iseniz veya fotoğraf bastıracaksanız bunun için mürekkep püskürtmeli yazıcılardan bir tane almalısınız. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda bilinen markaları ve ‘bitmeyen kartuş’ modellerini tercih ederek kartuşlardan tasarruf sağlayabilirsiniz ancak bunu da daha önemlisi kartuşu fiyat olarak düşük fiyatla satılan ve fiyatı daha yüksek olan yazıcıları tercih etmekte fayda var.

100 liraya yazıcı alıp 500 liraya kartuş alıp daha kötü ve kendinizi ‘kazıklanmış’ durumunda kalmayın.

Baskı Kalitesini Yükseltmeyin

Lazer Yazıcı Mı, Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Mı?

Yazıcı tercih ettiniz ve evinize veya şirkete ofisinize geldi. Ancak bu yazıcının kurulumu sırasında size baskı ile ilgili bazı tercih etmeniz gereken bir takım seçenekler sunulacaktır. Tercihler arasında – ve + arasında size baskı kalitesi tercihi sunulacaktır, ne kadar fazla baskı kalitesini arttırırsanız o kadar fazla toner ve mürekkep harcarsınız ve o kadar fazla sayfa başı maliyet ortaya çıkar.

En iyi baskı kalitesinde 10 sayfa 10 TL ise normal baskı kalitesinde 10 sayfa 5 TL çıkarılabiliyor. Ancak çok sayıda yazıcı sahibi bu konuda bilgi sahibi olmadığı için sayfa başına maliyet daha fazla oluyor ve bu da yazıcı sahiplerinin her yıl daha fazla kartuş ve toner masrafı ödenmesine neden oluyor.

Yazıcı alırken Samsung, Brother, Epson ve Canon ile HP marka yazıcıları tercih ederek güvenilir yazıcı markaları olan bu markalar ile daha iyi baskıları daha düşük maliyetler ile alabilirsiniz. Yazıcı alırken kendinize en uygu tercihi yapmak her zaman daha fazla tasarruf etmenize ve daha iyi sonuçlar almanıza imkan tanıyacak en önemli kararınız olacak. Yazıcınızı kablosuz özelliğe sahip seçmenizde işinize fazlasıyla yarayabilir ve işinizi çok daha fazla süre kısaltabilir.

Kategori: