Türkiye ve ABD’de devlet başkanı olmak için 40 yaşını doldurmuş olmanız gerek. Bunun sebebini açıklayabilen ise yok. Tüm dünyada insanlar belirli bir yaşa kadar eğitim alırlar ve bu eğitimin yanında tecrübe kazanırlar. Ancak 25 yaşında bir insanın veya 30 yaşında bir insanın bir devleti çok güzel yönetebileceğinin bazı örnekleri yok değil.

Neden dolayı 40 yaş veya daha farklı yaşların kısıtlamalara dahil edildiği bir soru işareti oluştururken, bu konuda mantıklı bir açıklama yapabilen olmamasının sebebi ise buna karşı çıkan insanların az olması ve bu durumun aslında çoğu insan tarafından bilinmiyor olmasından kaynaklanıyor.

ABD’de son dönemde 40 olan devlet başkanı olma yaş sınırının 35 yaşa düşürülmesi için çalışan bazı siyasi yetkililer bulunurken, bunun onaylanması için yetkililerin bu duruma onay vermesi gerek.

Devleti Yönetmek Yaşla OlmuyorBu Durumları Sadece Devlet Başkanları Bilir!

Devlet başkanlarının büyük bölümü artık daha genç yaşlara doğru kaymaya başlamış durumda. Yaşı ilerlemiş devlet başkanlarının aslında ülkeleri iyi yönetemedikleri, eski yöntemlere başvurdukları gibi yeni teknoloji ve yeni jenerasyonun isteklerine yanıt vermekte zorlandıkları görülüyor.

Özellikle uzun saatler boyunca çalışmak zorunda olmaları ve diğer etkenler hesaba katıldığında ve sağlık sorunları olduğu düşünüldüğünde devlet başkanlarının genç erişkin insanlardan oluşmasının ne denli önemli olduğu bir kez daha anlaşılabiliyor.

Birçok ABD’i devleti yönetmenin yaşla olmadığını, başarılı adımlar atabilen bir insanın 25 yaşında veya 30 yaşında devlet başkanı olarak ABD’yi ve ABD halkını çok daha iyi yönetebileceğini düşünüyor. Ancak yaş sınırının kademeli olarak düşürülmesine çok sayıda ABD vatandaşının sıcak baktığı, 35 yaşın ilk adım olarak uygulanmasında herhangi bir sakınca olmaması gerektiğine işaret ettiğinden söz ediliyor.
Kategori: