Dünya insanlar için %100 uygun bir gezegen olmadığını her fırsatta insanlar için belli eder. Biz insanlar bugüne kadar modern teknoloji ve diğer gelişimlerimiz sayesinde Dünya’nın bizim için daha uygun bir yer olmasını sağlamaya çalıştık, ama bir şartla: Dünya’ya zarar vererek.

Örneğin sel taşkınlarını engellemek için su kaynaklarını kestik, ağaçları kestik ve daha birçok farklı düzenlemeler yaparak Dünya’ya zarar verdik. Peki ya saatte 2.000 kilometre rüzgarın olduğu bir gezegende yaşıyor olsaydık ne olurdu? Sonuç sadece ölürdük değil.Neptün: Süpersonik Rüzgarların Hakim Olduğu Buz Devi

Bir şekilde insanlar bu kadar şiddetli rüzgarlara dayanıklı olan yapılar kurabilir, yeraltında yaşayabilirdi. Ölümler bu kadar şiddetli rüzgarda olacak olsa bile tüm insan ırkı 2.000 km rüzgarlı bir gezegende bile yaşayabilirdi.

2.000 KM Hızda Esen Rüzgarlara Sahip

Son derece soğuk bir gezegen olması bile bilinen ve buzullar ile kaplı olduğu belirtilen Neptün’de bir günde ortalama rüzgar hızı 1.236 km kadar hızlı ve bu hız gezegende nelere sebep oluyor bilinmiyor. Bugün için insanlık en fazla odaklandığı gezegen olan Mars’tan bile canlı yayınlar alamıyor ve gezegende neler olup olmadığını hiçbir zaman öğrenemiyor.

Ancak fotoğraflar alabiliyor ve bu fotoğraflar sadece birkaç bölgeden sınırlı olabiliyor. Tam da bu sebeple Neptün gibi gezegenlerde neler olduğunu bugün için görüntüleyemiyor olsak bile bilmemiz bile gelecekte insan ve robotların yaşamı adına son derece önemli bir adım olarak görülüyor.Neptün: Süpersonik Rüzgarların Hakim Olduğu Buz Devi

İnsanlık tarihinde bugüne kadar diğer gezegenlere hiçbir insanın ayak basmadığı, sadece Ay yüzeyine ayak basıldığı biliniyor. Ay programları bile bugün yüksek risk dolayısı ile yapılamıyor. Ay’a ayak basan insanlar sadece birkaç kişi ile sınırlı iken, insanlar için bu görev bile son derece tehlikeler ile doluydu. Geri dönmek mümkün olmayabilirdi, yüzeye bastıklarında eriyebilir, yanabilir veya farklı tehditlerle karşılaşabilirlerdi.

Uranüs ve Neptün Gaz Devi Değil!

Eskiden bilimadamları Uranüs ve Neptün ile ilgili gaz devi düşüncesiydiler, ancak artık bunların gaz devi olmadıkları, Neptün’ün buz devi olduğuna karar verdiler. Buzlarla kaplı olduğu tahmin edilmekte olan Neptün’ün büyük ve mavi görüntüsü insanı kendisine baktırırken, bir tarafta ise bu gezegen ile ilgili bildiklerimizin son derece az olması akıllarda karışıklık yaratıyor.Neptün: Süpersonik Rüzgarların Hakim Olduğu Buz Devi

2019’da yapılan araştırmalara göre Neptün’de bir rüzgar fırtınasının 2 ila 6 yıl kadar sürdüğünü, 2.000 km/saat hıza varan rüzgarların gezegende yaşamayı yüzey bölümünde imkansız kıldığına değinmekteler.

Neptün, Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlere oranla asla çıplak gözle görülmezken, bu kadar şiddetli rüzgarların hakim olduğu bir gezegen hakkında gelecekte daha fazla bilgi edinmek mümkün olacak.