Kültürümüzün en lezzetli yemeklerinden bir tanesi, kuşkusuz ki nohuttur. Gerek zahmetsiz bir yetişme özelliğinin olması, gerekse de kurak yerlerde dahi yetişmesi, kolay ulaşımın da elde edilmesine sebep olur. Ancak damaklarda iz bırakan lezzetli nohut yemekleri, hiç de kolay pişmez. Ya da bize öyle gelir. Çünkü gerekli kıstaslara dikkat ederseniz, herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Peki, nohut nasıl ıslatılır? Kolay nohut pişirme yöntemleri nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

Nohutun Faydaları

Nohutun Faydaları

Özellikle Anadolu kültürünün en değerli yemekleri arasında yer alan nohut, farklı alanlarda da kullanılır. Humusun da en önemli malzemesi olan nohut, leblebinin de ana malzemesidir. Çorum’un coğrafi işareti olan leblebi, lezzetli nohutlardan yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra nohutun faydalarına da diyecek yoktur. Peki, nedir bu faydalar?

 • Bağırsakların rahatlamasını sağlar.
 • Annelerin en çok gereksinim duyduğu süt bolluğuna yardımcı olur ve anne sütü artar.
 • Akciğerde çıkan yaralar ve iltihapların giderilmesi noktasında da çok önemli fayda içerir.
 • Vücudumuzdaki kanı temizleyici etkisi bulunur.
 • Sinir sisteminin daha kuvveti hale getirilmesine yardımcı olur.
 • Sırt ağırlarının giderilmesi açısından da çok faydalıdır.
 • İdrar sökücü etkisi de bulunur.
 • Kolesterolle mücadelede çok önemli bir yere sahiptir.

Tüm bunların yanında daha pek çok faydayı da içerisinde barındıran nohut, evlerimizin en önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Peki, nohut nasıl ıslatılır? Bunun için farklı yöntemler var. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim. Öncelikli olarak nohutun yetiştirilme sürecinden bahsetmek daha faydalı olacaktır. “Dışarıdan Gelen Ürünler Nasıl Sterilize Edilmeli?” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Nohut Nasıl Yetiştirilir?

Nohut Nasıl Yetiştirilir?

Nohut kurak bir yerde yetişir ve sınıf bakımından da kuru bakliyatlar arasında yer alır. Nohut yetiştirilirken herhangi bir sulamaya da gerek duyulmaz. Yalnızca ekilir ve sonrasında yağmur suları ona yeter. Yeşil hale geldiğinde de tüketilebilen bir besindir. Ancak kuru bakliyat hali için, nohutun tarlada tamamen kuruması gerekir. Tamamen kuruduktan sonra yolunarak tarlaya desteler halinde dizilir. Bir müddet de bu şekilde bekler. Sonrasında da nohut desteleri tarladan alınır ve patoz makinesinden geçirilir. Bu şekilde nohut ve sapları birbirinden ayrılmış olur.

Nohut Nasıl Islatılır? Nohut Islatmanın Püf Noktaları

Tamamen kuru hale gelince tüketilen bu besin, çok fazla kuru olduğu için de, ıslatılması çok önemlidir. Islatılmazsa kesinlikle çok zor pişecek ve belki de lezzeti üst düzey olmayacaktır. Peki, nohut nasıl ıslatılır? Burada dikkat çekici bazı yöntemler var.

 • Nohut, bir gece önceden ıslatılmalıdır. Bunun için bir kap dolusu soğuk suyun içerisine nohutlar bırakılır. Suya bir çay kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı da tuz eklenir. Bu durum nohutun kabuklarından ayrılmasını sağlar. Bir gece bekleyen nohutlar daha sonra bol suda yıkanır ve kabuklarından ayrılması sağlanır. Sonrasında ise pişmeye hazırdır.
 • İkinci yöntem de çok etkilidir. İkinci yöntemdeki tek fark, karbonat yerine şeker kullanımıdır. Aynı miktarda toz şeker de kullanılabilir.
 • Üçüncü yöntem ise cam kavanoz yöntemidir. Nohutlar cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Kavanozun ağzına bir parmak kalana kadar da kaynar su doldurulur. İçerisine bir çay kaşığı karbonat eklenir. Sonrasında ağzı sıkıca kapatılır. Üzerine bez örtülür ve sabaha kadar bekletilir.
 • Dördüncü yöntem ise birinci ve ikinci yöntem ile benzerdir. Tek fark karbonat ve şeker yerine un koymaktır. Koyduğunuz bu un, nohutun tadının daha lezzetli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Yukarıda da görüldüğü gibi nohutun ıslatılması için pek çok farklı yöntem var. Bu yöntemlerin tamamı işe yaramakla beraber, nohutların tatlarının da leziz olmasına yardımcı olmaktadır. Peki, bu etaptan sonra nohutu haşlamak gerekir mi? Gelin bu soruya cevap arayalım.

Nohut Nasıl Haşlanır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Nohutu yukarıda belirtilen yöntemler çerçevesinde ıslatırsanız, kolay bir şekilde pişmesini sağlayabilirsiniz. Peki, nohutun haşlanmasına gerek var mıdır? Aslında yoktur. Çünkü fasulye gibi ıslatılınca az yumuşamaz. Gayet yeterince yumuşar ve bu durum size yeterli olur. Ancak fasulyenin ıslatılsa bile haşlanması gerekir. Buna rağmen çok yumuşama olmadı ise, o halde haşlamanız gerekir.

Haşlarken kaynar suyun içerisine nohutları atmanız yeterlidir. Ancak daima kontrol etmelisiniz. Çünkü su miktarı azalmamalı. Azalırsa kaynar su ilave etmeniz gerekir. Şunu da unutmamanız gerekir ki, fazla haşlamak, nohutların parçalanmasına sebep olacaktır. Parçalanan nohutların pişirilme süresi de kısa olur. Çünkü daha fazla parçalanabilir. O halde de lezzetler birbirine girmez ve lezzet etkisiz kalır. Bu nedenle nohutu haşlarken, çok fazla abartmamanızda fayda var.

Düdüklüde Nohut Pişirme

Düdüklüde Nohut Pişirme

Düdüklü, nohut ve fasulye gibi kuru baklagillerin pişirilmesi için her daim tercih edilir. Sebebi ise pişirme süresini kısaltmasıdır. Ancak nohutta bu durum genelde tercih edilmez. Tabi ki içerisine parça et eklemediğiniz sürece. Parça et eklerseniz, eti kavurduktan sonra gerekli eklemeleri yapıp, 20 dakika pişirmeniz yeterlidir. Düdüklüde nohut pişireceğiniz zaman, suyun nohutların üzerini bir iki parmak geçmesi gerekir.

Tencerede Nohut Pişirme

Tencerede Nohut Pişirme

Yukarıda bahsedilen ıslatma yöntemlerini uyguladıysanız, nohutun kabukları çıkacaktır. Bu durum da nohutun çabuk pişmesine yardımcı olur. Daha sonra gerekli malzemeleri tencereye ekleyip, nohutla bir süre kavurmanız yeterlidir. Suyu da nohutun üzerini geçecek kadar koymalısınız. Bu şekilde nohut 1 saat kısık ateşte pişerse yeterli olur.

Lokum Gibi Nohut Nasıl Pişirilir?

Lokum gibi tabiri, aslında hemen hemen her pişirme yönteminde tercih ediliyor. Çünkü yumuşak olması her daim önemli. Burada dikkat çeken husus da, nohutun pişirilmesi değil haşlanmasıdır. En büyük yapılan hata da, nohutun pişirirken lokum gibi hale geleceğidir. Bu doğru. Ancak ıslatma yöntemi yukarıdaki gibi olmazsa, pişirmek nohutu lokum gibi hale getirmez. Yani önemli olan, nohutun ıslatılmasıdır.

Nohut Buzlukta Saklanır Mı?

Nohut Buzlukta Saklanır Mı?

Buzlukta saklamak ve kış aylarında tüketmek pek çok besin için geçerlidir. Bunlardan bir tanesi de nohuttur. Islatma tekniğini yukarıdaki gibi yaptığınız sürece, nohut buzlukta saklanabilir. Buzdolabı poşetlerinin içerisine ıslattığınız nohutları koyup, havasını alırsanız, buzlukta saklayabilirsiniz. Sonrasında da dilediğiniz zamanda nohutu çıkarıp tüketme şansını elde edebilirsiniz. Çünkü nohut her dönem tüketilen, lezzetine doyum olmayan bir besin olarak karşımıza çıkar. “Çok İlginç Vegan Gerçekleri” isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Nohut nasıl ıslatılır? Kolay nohut pişirme yöntemleri ve bunun gibi pek çok detaydan bahsettiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Yukarıdaki bilgilere dikkat ettiğiniz müddetçe, lezzetli ve kolay bir nohut yemeği pişirme şansını elde edebilirsiniz. Bizler de bunun bilincinde olarak sizler için bu içeriği hazırladık. Umarız sizlere faydalı olan bir içerik oluşturabilmişizdir.
Kategori: