Uluslararası Tıbbi Araştırmalar Dergisi’nde yer alan rapora göre 2019 yılında organların nakledilmeden önce nasıl süreçlerden geçtiği konusunda rapor yayınladı.

Bir organ insan vücudundan çıkarıldıktan sonra kaç saat veya kaç gün bekleyebilir? Bu sorunun yanıtı organdan organa değişebilecek olsa bile ortalama birkaç saat ile 1.5 gün arasında nakil yapılabilecek olduğu belirtiliyor. Buna göre bir insanın böbreği veya kalbinin nakil süresi aynı değil, aynı zamanda bir deri nakli ile bir kalp naklinin bekleme süreleri çok daha kısa ve çok daha uzun olabiliyor.Organ Nakli Olmadan Önce Dışarıda Ne Kadar Bekletilebilir?

Tıp Üniversitesi Enstitüsü müdürü ve Toronto Üniversitesi’nde cerrahi, tıp ve fizyoloji profesörü Dr. Mingyao Liu, bu konuda şöyle diyor; ”Soğukta muhafaza etmek yemeğimizi bozulmasın diye buzdolabına koymamıza benziyor…” Ancak bir organın sadece soğuk olarak muhafaza edilmesi onun canlılığını koruyabilmesi için yeterli değil. Bir organın hijyen kurallarına uygun olarak steril bir kapta herhangi bir şekilde hasar görmeyecek şekilde bir kutunun içerisine taşınması, dışarısı ile temas etmemesi ve düzgün bir şekilde cerrah tarafından çıkarılmasının çok fazla önem taşıdığını belirtiyor uzmanlar.

Soğuk ile direkt temas etmemeli

Tıp Üniversitesi Enstitüsü müdürü ve Toronto Üniversitesi’nde cerrahi, tıp ve fizyoloji profesörü Dr. Mingyao Liu, bir organın soğuk kutu ile temasının koruyucu çözelti uygulanmadan mümkün olmayacağını, bu tür bir durumda direkt olarak organın bozulabilecek olduğuna değinerek mutlaka koruyucu bir çözeltiyle kaplanmasını ve daha sonrasında soğuktan koruyacak olan bu çözeltinin etkisini gösterdiği an ‘kutuya’ koymak gerektiğine değinmekte.

Koruma çözeltilerinin sodyum ve potasyumu normal seviyesinde tutarak organın bozulmasının önüne geçtiğine değinen uzman, bu konuda organların daha dayanıklı olması ve daha az hasar ile hastaya nakil edilebilmesinin son derece büyük önem taşıdığına değiniyor.

Kalp çok hızlı ölüyor!Organ Nakli Olmadan Önce Dışarıda Ne Kadar Bekletilebilir?

New York Manhasset’teki North Shore Üniversitesi Hastanesi kalp nakli cerrahisi direktörü Dr. Brian Lima, kalbin en fazla 4-6 saat içerisinde nakledilmesi gerektiğinin altını çizerek 4 saat içerisinde kalbin bozulmaya başladığını ve ne kadar fazla soğuk olursa olsun, isterse 1 ton koruyucu çözelti eklensin bozulmanın engellenemeyecek olduğuna dikkat çekti.

Lima’nın yaptığı açıklamaya göre eğer ki 4-6 saat içerisinde organ nakledilmez ise ve de özellikle 4 saat sonrasında organ nakil edilecek olur ise bu durumda organın alıcıya bağlanmasının arkasından alıcıda problemler meydana gelebilir ve alıcının vücudunun organı kabul etmeme şansı daha yüksek olabilir.

Boston’daki Massachusetts Genel Hastanesi Transplantasyon Bölümü başkanı Dr. James Markmann’a göre akciğerler 6-8 saat soğuk muhafaza edildiğinde canlı kalabilirken karaciğer ise 12 saat gibi bir süre soğuk muhafaza altında canlı bir şekilde kalabilecek olduğuna dikkat çekmekte.

Bir süre içerisinde hayvan organlarıyla yapılan deneysel çalışma, perfüze akciğerlerin 12 ila 18 ve hatta 36 saate kadar yaşayabileceği gerçeğini gösteriyor olsa da insan vücudunda bunun 12 saate yakın olduğu bilinmektedir.
Kategori: