Uçuk Kremi

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uçuk virüsü meydana geldiğinde genellikle dudak bölgesinde uçuk oluşumu meydana gelmektedir.  Kötü görüntü sağlayan bu rahatsızlık aynı zamanda can yakması nedeniyle de birçok kişi tarafından hemen tedavi edilmek istenmektedir.

Piyasada birçok farklı uçuk kremi satışa sunulsa da bazı kremler hem doktorlar tarafından hem de kullanan kişiler tarafından oldukça popülerdir. Özellikle piyasada en iyi uçuk kremi olarak bilinen vectavir uçuk kremi ile dudak veya ağız çevresinde meydana gelen uçuk rahatsızlığı kolayca tedavi edilmektedir.

Herbes simpleks adı verilen virüsün sebep olduğu hastalık meydana geldiğinde yanma hissiyle birlikte kaşıntı da ortaya çıkmaktadır. Kendiliğinden ortalama olarak 10 gün gibi bir sürede geçen bu rahatsızlık herhangi bir müdahale edilmediği takdirde hiçbiriniz bırakmamaktadır. Ancak 10 gün gibi bir süre bu hastalığa yakalanan kişiler için bir hayli uzun bir zamana denk geldiği için çeşitli kremler kullanılarak tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Uçuğa İyi Gelen Kremler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sık sık uçuk problemi ile karşılaşıyorsanız mutlaka uçuk tedavisinde kullanılan uçuk kremlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Uçuğa iyi gelen kremler sayesinde 1 veya 2 gün gibi sürede ortadan kaldırılan bu lezyonlar aynı zamanda antibiyotik ile tedavi edildikleri için de tekrarlama olasılıkları bir hayli düşmektedir. En çok tercih edilen ve doktorlar tarafından reçete edilen uçuk krem isimleri şöyledir;

7- Vectavir

6- Zovirax

5- Asiviral

4- Acyl

3- Terramycin

2- Travazol

1- Bepanten

7- Vectavir Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde en çok kullanılan kremlerin başında gelen Vectavir uçuk kremleri kısa bir sürede vücutta çıkmış uçakları tedavi etmektedir. İçerisinde penciclovir etken maddesine sahip olan bu krem cilt yüzeyine hasar vermeden kısa sürede uçakları tedavi etmektedir.

Aynı zamanda uçağa neden olan virüsün de gelişmesini veya çoğalmasını engelleyerek tekrarlama olasılığını en aza indirmektedir. Özellikle ağız bölgenizde çıkmış olan yaranın uçuk olduğundan emin olmadığınız takdirde bu ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü her ilaç yanlış kullanım halinde birçok olumsuz etkiye sahiptir.

Şu anda eczanede 18 TL’ye satılmakta olan bu krem aynı zamanda AIDS veya AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında da tedavi edici ilaç olarak kullanılmaktadır.

ucuk-kremi

Vectavir Krem

6- Zovirax Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde kullanılan Zovirax uçuk kremi Doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen uçuk kremleri içerisinde yer almaktadır. İçerisinde etken madde olarak asklovir bulunduran bu krem aynı zamanda yardımcı maddeler ile de uçuk tedavisinde oldukça başarılıdır.

Diğer tüm kremlerde olduğu gibi uçuk virüsünü tamamen yok etmese de meydana gelmiş uçuğu ortadan kaldırıp uçuk virüsünün etkisini bir hayli azaltabilmektedir. Eczanede küçük tüpler halinde satılmakta olan bu krem ortalama olarak 14 TL civarında bir ücrete sahiptir.

ucuk-kremi

Zovirax Krem

5- Asviral Uçuk Kremi

Zovirax uçuk kremi ile aynı etken maddeye sahip olan Asviral uçuk kremi genellikle uçuk seviyesine göre tercih edilmektedir. Zovirax ve Vectavi uçuk kremlerine göre daha az etkili olan Asviral uçuk kremi 12 yaşından küçük kişiler de kullanılmasa da 12 yaşını geçmiş tüm bireylerde kullanılabilmektedir.

Viral enfeksiyon için üretilmekte olan tüm kremler gibi bu kremin kullanımında da mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir. Gerçekten uçuk olmayan hiçbir yaranın üzerine kullanılmaması gereken bu krem eczanelerde ortalama olarak 20 TL gibi bir ücretten satılmaktadır.

ucuk-kremi

Asviral Uçuk Kremi

4- Acyl Uçuk Kremi

Acyl uçuk kremi etkili kremler grubunda yer aldığından dolayı mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Özellikle farklı şiddetteki uçakların tedavisinde sıklıkla kullanılan bu krem antibiyotikli kremler içerisinde yer aldığından dolayı herhangi bir antibiyotik ile aynı anda kullanılmaması gerekmektedir.

Özellikle diğer kremlere göre çok daha uygun fiyatlara sahip olan bu krem uçuk tedavisinde en çok kullanılan kremler arasında yer almaktadır. Eczanelerde 5 TL gibi bir fiyattan satılan bu krem oldukça etkilidir.

ucuk-kremi

Acyl Krem

3- Travazol Uçuk Kremi

Eczanelerde satışı bulunan Travazol uçuk kremi sayesinde hem uçuk tedavi edilebilmekte hem de egzama, kaşıntı, iltihaplı sivilce veya kızarıklık gibi durumlar da ortadan kaldırılabilmektedir. Mantar ve bakteri rahatsızlıklarında kullanılan bu ilaç reçeteli ilaçlar grubunda yer aldığından dolayı sadece eczanelerde satılmaktadır.

Doktorun reçete etmediği hiçbir kremin kullanılmaması gerekmekte aynı zamanda travazol krem sadece doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Aynı zamanda içerisinde sahip olduğu etken maddeleri kişilerin alerjisi bulunabileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

ucuk-kremi

Travazol Krem

2- Terramycin Uçuk Kremi

Birçok kişiden duyduğumuz ve uçuk tedavisinde sıkça kullanılan Terramycin krem uçuk tedavisinde, büyük çıbanların tedavisinde, ciltte meydana gelen iltihaplı lezyonların tedavisinde, dudak çatlaklarında, akne tedavisinde, böcek veya arı sokma tedavisinde, cilt yüzeyinde meydana gelen yaraların tedavisinde, kulak yaralarının tedavisinde ve enfeksiyon bulunan tüm yaraların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Eczanelerde ortalama olarak 24 TL civarında satılmakta olan bu krem tıpkı travazol uçuk kremi gibi mutlaka reçete ile satın alınabilmektedir.

ucuk-kremi

Terramycin

1- Bepanten

Aslında genel olarak deri problemlerinde kullanılmakta olan Bepanten besleyici içeriği sayesinde uçuk tedavisinde de kullanılabilmektedir. Sadece uçuk tedavisinde kullanılmayan bu ilaç aynı zamanda deride meydana gelmiş olan tahrişlerde, akne tedavisinde, cilt çatlaklarında ve çeşitli sebeplerle gerginleşen cildin rahatlatılması için kullanılmakta olan bir kremdir.

Özellikle Bepanten plus egzama tedavisinde de kullanılmakta olan kortizonlu kremler grubunda yer almaktadır. Farklı çeşitleri farklı fiyatlar ile satılmış olduğundan en güncel fiyatları hakkında eczanelerden bilgi alabilirsiniz

ucuk-kremi

Bepanten

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Cildinizi Besleyen ve Nemlendiren En iyi 11 BB Krem