İnsanlık giderek daha fazla iltihap ve enfeksiyon sorunlarına çözüm arıyor, bu çözüm çoğu zaman için antibiyotikler ile mümkün olabiliyor. İnsan vücudu her geçen gün daha fazla antibiyotik direnci kazanıyor ve bu nedenle çok sayıda insan 5 yıl önce kullandığı antibiyotik ilacının kendisine iyi gelmediğini ve enfeksiyonu dindirmediğini düşünüyor. İnsanların antibiyotik kullanımının giderek artmaya devam ettiği günümüzde bilim dünyası sürekli olarak farklı tip ve çeşitlerde antibiyotik üretmeye devam ediyor.

En bilinen antibiyotikler arasında yer alan ilk 5 antibiyotik insanların artık vücudunun alışmaya başladığı, etki tesirinin azaldığı ilaçlar arasında yer alıyor.

Neden antibiyotik kullanıyoruz?Antibiyotik Kullanımının Gerçekten Zararı Mı Var, Yararı Mı?

Tıp dünyası antibiyotik kullanımını uzun yıllardır deniyor ve kesin olarak tam insan vücudu ile uyumlu, tüm enfeksiyonları bir hapla veya iğne ile kesen bir antibiyotik ilacı bulunamadı. İnsanlar sürekli olarak grip olduklarında bile antibiyotiklerin kendilerini iyileştirebilecek olduğunu düşünüyorlar ancak yanılıyorlar.

Antibiyotikler eğer doğru kullanılırsa zararlı değil, yararlı olabilir. Enfeksiyona bağlı hastalıklarda antibiyotik kullanımı zaten siz istemeseniz bile doktorların size ilk önerisi olacaktır. Bazı durumlarda tek seçenek antibiyotik kullanımı bile olabilir.

Ancak grip, burun akıntısı, kaş ağrısı, bel ağrısı veya başka benzer sağlık sorunlarında antibiyotik herhangi bir şekilde insanı tedavi etmez, edemez. İnsanların enfeksiyon hastalıklarında ve iltihap gibi durumlarda antibiyotik kullanması yararlıdır. Antibiyotik Kullanımının Gerçekten Zararı Mı Var, Yararı Mı?

Bir insan sürekli her sorunda antibiyotik kullanırsa daha sonraki yıllarda antibiyotik direnci ile kendisine antibiyotikler etki gösteremeyebilir ve bunun sonucunda antibiyotik direncine bağlı olarak ölmesi bile mümkündür. Hayatında 1 kez antibiyotik kullanan 50 yaşında birisi ile 55 kere antibiyotik kullanan birisinin sağlığı asla aynı değildir. 55 kere antibiyotik kullanan daha dirençlidir ve ölümle yüzleşmek zorunda kalabilir. Her çok antibiyotik kullanan ölecek diye bir şey ise asla söz konusu değildir.

Antibiyotik kullanımı daha fazla artacak

Özetle antibiyotik kullanımı insanlar için daha fazla artacak. Artan kullanıma bağlı olarak bir gün yeterli antibiyotik direnci kazanan vücutlar için antibiyotikler fayda etmediği zaman ne yapılacağı ise bilinmez…Antibiyotik Kullanımının Gerçekten Zararı Mı Var, Yararı Mı?

Giderek artan kullanımın ardında sadece hastalar değil, doktorlarda var. Bazı ülkelerde doktorlar hastalara gereksiz yere her sorunda antibiyotik yazarak psikolojik olarak basit rahatsızlıkların kendiliğinden iyileşebileceğini düşünüyor. Bazı psikolojik rahatsızlıklarda (örneğin psikolojik mide yanması) gibi sorunlarda antibiyotik bu hastaların sorunlarını giderebiliyor ancak bu tür hastalara psikolojik ilaçlar yazılması öneriliyor.

Özellikle hastaların doktorlarından antibiyotiği son tercih olarak istemesi değil, kararı doktorlara bıraktıkları gibi güvenemedikleri durumlarda ise doktorlara antibiyotik konusunda soru sormalılar. Eğer antibiyotik alerjiniz varsa asla antibiyotik kullanmayın.
Kategori: