Argan Yağı, son 5-6 yıldır adını sık sık duyduğumuz bir yağdır. Argan ağacından elde edilen bir yağdır ve bu ağaç ülkemizde yetişmemektedir. Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır ve Faslılar yüzyıllardır bu ağacın faydalarından yararlanmaktadırlar.
Birçok kozmetik ürünlerde kullanılan bir yağdır ve ayrıca sadece yağ formu şekliyle de satılmaktadır. Argan ağacının tohumlarından elde edilen bu yağın faydalarına değinmekte yarar var.

 Argan Yağı Faydaları
Argan Yağının Faydaları

 1. E vitamini içeren bir yağdır. Antioksidan özelliği vardır.
 2. Kırışıklıkları azaltır ve cildin sıkılaşmasında etkilidir.
 3. Sivilce tedavisine yardımcı olur.
 4. Tüm yağlarda olduğu gibi cildin nemli kalıp yumuşaklığını korumasını sağlar.
 5. Ciltteki tahrişlerin giderilmesinde etkilidir.
 6. Göz altı kırışıklıkları için çok etkilidir.
 7. Gebeliklerde oluşan çatlakların giderilmesinde faydalıdır.
 8. Saçlarda oluşan kırıkları önler.
 9. Matlaşmış saçlara canlılık ve parlaklık sağlar.
 10. Saç ve saç derisini besler.
 11. Tırnakların kırılganlığını önler.

 

Argan Yağının Yüz İçin Kullanımı

argan-yaginin-cilde-faydalari-kullanimi-uygulanmasi
Ilık su ile yıkadığınız yüzünüze pamuğa damlattığınız 3 – 4 damla argan yağını sürebilirsiniz. Ya da parmaklarınıza 3 – 4 damla damlatın ve göz altı bölgesine, kırışık olan yüz bölgelerinize ya da tüm yüzünüze ince tabaka halinde sürün. Bu miktarda argan yağı fazlası ile yeterli olacaktır. Daha fazla damlatmanıza gerek yoktur. Cilde çok çabuk nüfuz eden bir yağdır.

 

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

argan-yagi-saca-nasil-uygulanir
Elinize ya da doğrudan kafanıza iki çorba kaşığı kadar yağı döküp parmaklarınızla saç derinize uygulayın. Eğer saçlarınız uzun ise ve saç uçlarınıza da uygulmak istiyorsanız biraz daha avcunuza dökün ve sadece saç uçlarınıza bu yağı iyice yedirin. Daha sonra saçınızı 25 dakika kadar örtün ve sonra ılık su ile durulayın.

 

Tırnaklar İçin Argan Yağının Kullanımı

argan-yaginin-tirnaklarda-kullanimi

Yarım çay bardağı argan yağına 4 – 5 damla limon sıkın ve karıştırın. Parmak uçlarınızı bu karışıma sokun ve 15 dakika bekletin. Her hafta bu uygulamayı tekrarlayın.

 

Argan Yağının Vücut İçin Kullanımı

argan-yağı-ne-işe-yarar

Duş aldıktan sonra ellerinizi bir birine sürterek ısıtın ve sonra elinize döktüğünüz yağı tüm vücudunuza sürün. Argan yağının diğer yağlardan farkı çok çabuk emildiği için yapışkan bir yapıda olmayışıdır. Dolayısı ile sürdükten sonra tekrar duş almayı gerektirmez. Bu yapısı ile mesaj uygulamalarında kullanılan yağlardan birisidir.
Son yıllarda adını duymaya başladığımız, vücut için son derece doğal ve sağlıklı bir yağ olan argan yağını denemenizde fayda var.

Argan yağının E vitamini açısından birçok yağdan çok daha zengin olduğunu da bir dip not olarak belirtmekte fayda var.
Kategori: