Ay’da yaşam neden yok? İnsanlığın en fazla merak ettiği sorulardan bir tanesi olan bu konu ile ilgili bilim insanları çok net bir yanıt veriyor. Ay atmosfere sahip olmayan aşırı soğuk ve radyasyonu direkt olarak alan bir oluşum. Gezegen değil.

İnsanlar yüzyıllardır özellikle son 30 yıldır kendilerine daha güzel, daha temiz ve daha fazla kaynakların olduğu ‘cennet gezegen’ arıyorlar. Milyarlarca ışık yılı uzaklıkta belki bu tür bir gezegen olabilir ama bugün için insanlar bu tür bir gezegeni bulamadılar ve bulmaları da yakın görünmüyor. NASA, ESA ve diğerleri sürekli bu konuda uzayı taramaya devam ederken bir şekilde somut deliller elde etmeyi başaramadılar. İnsanlı Mars uçuşları bile yapılamazken insanlar çok uzaklarda ‘cennet gezegen’ bulsaydı yine gidebilirler miydi? Sahi gidebilir miydik? Ay’da Yaşam Neden Oluşmadı?

Daha fazla çalışarak belki bunu başarmayı deneyebilirdik ama yakın zamanda böyle bir gezegen bulsak bile asla gidemeyiz. Kimsenin yaşamadığı, temiz, oksijen seviyeleri yeterli ve ağaçlar ile dolu bir gezegen bulsaydık ne hayal ederdik?

Ay’da yaşam yok çünkü atmosfer yok

Ay’da insanların yaşaması için gereken oksijeni tutabilecek bir atmosfer yani katman yok. Bu da insanların Ay yüzeyinde koloniler inşa etmeden, oraya su göndermeden yaşamalarını imkansız hale getiriyor. Ay küçük bir yer değil ve oldukça büyük. Dünya kadar fazla insanı alamayacak olsa da daha sıkışık bir şekilde 8 milyar insanın zor şartlarda Ay’da yaşaması mümkün olabilir.

Dünya dışına hiçbir zaman için çıkmadığı tahmin edilen insanlığın ilk evinin Ay olmayacağı gibi son evinin de Ay olmayacağı açık.

Gelecek birkaç yüzyıla kadar eğer ki insanlar Dünya’dan yok olmazlar ve Dünya bugünkü gibi yaşama uygun kalmaya devam ederse farklı gezegenler arası iletişim ve testler başlayabilir. Bunlar arasına özellikle Mars’ın ilk sırada girecek olduğu tahmin ediliyor olsa da net olarak ne zaman ve nasıl insanlı uçuş programlarına başlanacak olduğu merak konusu.

Başta ABD olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya bu konuda sürekli yeni çalışmalar yapıyor. ABD ve Rusya, Ay’a gitmek konusunda daha önceden tecrübesi olan ve devasa büyüklükte veri ve kayıtlara sahip iki ülke. Dünya’yı terk etmek mümkün olursa ilk olarak ABD, sonra ise Rusya’nın Dünya’yı terk edebilecek devasa uzay gemilerine ve roketlere sahip olması bekleniyor.Ay’da Yaşam Neden Oluşmadı?

Kısa vadeli olarak ABD dahil hiçbir ülkenin aktif olarak uzayda insanlı programlara başlaması veya Ay’da koloni inşa edemeyecek olduğu öngörülüyor. En erken 2025 yılında bu konuda çalışmaların olması beklenirken çalışmaların ne kadar süre içerisinde tamamlanacak olduğuna bağlı olarak atılacak olan adımların nasıl olacağı merak konusu.

*Türkiye ve diğer birçok ülke bugün Ay’a veya herhangi bir Dünya dışı gezegene ulaşabilecek durumda değil. Türkiye’nin insansız uzay programları başlatmak isterse bile en erken 10 yıl içerisinde bu konuda çok basit adımları atabileceği ancak uzak ve zor programlar için bir adım atabilmesinin 20 yıldan fazlasını alacağı öngörülebilir.
Kategori: