Bazı insanlar sık sık boğazlarının gıdıklandığını ve kaşındığını söylerler. Hiçbir sebep yokken bu durum ortaya çıkabilir. Sizin gözle göremediğiniz bir durum boğazınızda gıdıklanmaya sebep olabilir. Bunun en büyük sebepleri arasında yine enfeksiyonlar gelirken, son dönemde geçirdiğiniz hastalıklar, boğaz şişmesi ve bakterilerle beraber polenler-tozlar boğazlarınızın gıdıklanmasına neden olabilir.

Boğaz gıdıklanması çoğu zaman boğaz şişmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bademcik iltihabı olan kişi önce boğazlarının ağrıdığından yakınır, bir süre sonra boğaz ağrısı geçtiğinde ise boğazlarının kaşındığından yakınmaya başlar. Boğaz Gıdıklanması Nasıl Geçer?

Kısa süre içerisinde tedavi edilen ancak bazı insanların ölümcül reaksiyonlarla karşı karşıya kalmasına sebep olan bademcik iltihabı veya benzer boğaz bölgenizden bir sorun yaşadıysanız bu kaşıntının veya gıdıklanmanın sebebi buna bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Boğaz kaşıntısı tehlikeli mi?Boğaz Gıdıklanması Nasıl Geçer?

Hayır. Boğaz kaşıntısı veya boğaz gıdıklanması nedenleri arasında ölümcül herhangi bir durum bulunmaz. Ancak solunum yolunu etkileyecek derecede şoka giren kişilerde ölümcül bir durumla karşı karşıya kalmak mümkündür.

Genellikle boğazı kaşınan insanlar önce ellerini boğazına götürür, geçmeyince su veya farklı içecekler içerler. Ancak boğaz enfeksiyon nedeniyle kaşınıyor ise bu yöntemler boğaz kaşıntısı nasıl geçer? Sorusuna derman olmayacaktır.

Boğaz kaşıntısı nasıl geçer?

Boğaz kaşıntısını giderebilmek için çözümler. Boğaz kaşıntısı tedavisi genellikle basittir.

Boğaz gıdıklanmasına iyi gelen tedavilerBoğaz Gıdıklanması Nasıl Geçer?

Boğazınız kaşınıyorsa hemen bir bardağa su ekleyin ve daha sonrasında bir tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Ardından kesilmemiş limon varsa kesilmemiş limondan birkaç damla mümkün oldukça çok suyun içerisine sıkın ve ağzınızı bu su ile gargara yapın.

Bu durum boğaz kaşıntısı tedavisi arasında ilk sırada uygulanacak tedavi yöntemidir. Ancak buna rağmen geçmeyen boğaz kaşıntınız varsa yine yarım bardak suya 1 tam kesilmemiş limonu sıkın ve üzerine çok az tuz ekleyin. Bu suyu bir kerede için. (Bardağın dibinde olacak kadar su yeter)

Antiseptik gargaralar

Boğaz kaşıntısı nasıl geçer? Sorusunun 2. yanıtı antiseptik ağız gargaralarıdır. Ağız gargaraları sayesinde boğazda ve ağızda yer alan bakteriler ölür, bunun sonucunda kaşınma durumu ortadan kalkar.

Boğaz ağrısını ve boğaz gıdıklanmasını giderecek olan antiseptik gargaralar dışında yine antiseptik ağız spreyleri bulunmaktadır. Bu spreyler gargaraya göre daha iyi olabileceği gibi bazen ise gargaraya göre daha etkisiz olabilir.

Pastil

Boğaz kaşıntısına doğal tedavi uygulanabilir. Bal ve karabiber karışımı uygulanarak yenilebilir. Bunun dışında eczaneler ve internette satılan pastiller boğaz kaşıntısını giderecek en etkili ajanlar arasında yer alır. Pastiller günde 2 ila 6 adet arasında ağızda eritilerek boğaz gıdıklanması tedavisinde size yardımcı olabilirler.

Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen boğaz gıdıklanmanız geçmiyorsa en kısa süre içerisinde aile sağlığı merkezine başvurmanız veya daha doğru teşhis için kulak, burun, boğaz hekimlerine başvurmanız önerilir.
Kategori: