Dealer genelde Türkiye’de pek fazla kullanılan kelimelerden bir tanesi olmamasına rağmen son dönemde özellikle müzayedeler söz konusu olduğu zaman karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamıyla dealer kısaca tüccar demektir. Herhangi bir eşyanın veya yatırımın alım ve satım işlemlerini yapan kişilere dealer denmektedir.

Tüccar nedir? Sorusunun yanıtı nasıl aynıysa, dealer nedir? Sorusunun yanıtı yine aynıdır. Dealer, Türkçe tüccar kelimesinin İngilizce karşılığıdır.

Dealer Ne İş Yapar?Dealer Nedir?

Dealer kişiler yani tüccarlar birçok farklı alanda çalışmaktadır. Altın, hisse senedi veya farklı piyasalarda özellikle çok daha fazla sayıda tüccar bulunmaktadır. En iyi Borsa Uygulamaları yazısına mutlaka göz atın.. Herhangi bir değerli mal veya ürünün alım ve satım işlemlerini yapan bu kişiler bu alım ve satım işlemlerinden büyük oranda para kazanmaktadırlar. Tüccar olan çoğu kişi genelde herhangi bir malım alım ve satımını yapan kişilere dönük değil de değerli emtiaların alım ve satım işlemlerini yapan kişilere dönük olarak kullanılmaktadır.

Örneğin altın ticareti yapan bir dealer kişiye dealer denirken kuyumlara ise dealer denmiyor. Bunun sebebi olarak dealer bir bütün olarak değerlendirildiğinde daha çok büyük ticaret hacmi olan kişi ve firmalar için kullanılmasından kaynaklansa da eski dönemlerde dealer kelimesinin çok daha fazla kullanıldığı, genel sokaktaki satıcılara bile tüccar yani dealer denildiği o dönemden bugüne kadar bilgiler arasında yer almaktadır.

Dealer Mesleği Kazançlı Mı?Dealer Nedir?

Tüccarlar son derece yüksek kazanç elde edebilirler. Bunun temel sebebi ellerinde olan ürünü en uygun fiyattan almaları ve en yüksek fiyattan satmalarıdır. Genellikle firmalar bünyesinde çalışan dealer kimselerin büyük oranda kazanç elde edildiği bilinmektedir.

Kişisel olarak tüccarlık mesleğini yapanların yine aynı zamanda çok yüksek kazanç sahibi oldukları yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu elbette kişiden kişiye değişebilecek bir durum olduğu gibi dealer kişiler bile zaman zaman çok yüksek tutarlarda kazanç sahibi olamayabilirler.

Dealer kişiler ne kadar kazanacaklarını daha önceden bilemeyebilirler. Örneğin bu ay net olarak ne kadar kazanacaklarını önceden tahmin edemezler. Eğer ki bir firma bünyesinde çalışıyorlar ise maaşlı olarak çalışırlar, ancak firma dışında kendileri altın ve hisse senedi alım ve satım işlemleri yapıyorlarsa bir önceki aya oranla bu ay çok daha düşük veya yüksek kazanç elde etmeleri mümkün olabilmektedir.

Dealer Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olunmalı?Dealer Nedir?

Tüccar olmak için herhangi bir okul okumanıza gerek yok. Bugün çok büyük kazanç elde eden çok sayıda tüccarın lise ve dengi okullardan mezun oldukları, üniversitelerin özel ekonomi bölümlerini okumadıkları bilinmektedir. Çünkü bir kişinin tüccar olması için akıllı olması gerekir. Akıllı olan kişi tüccar olmak için üniversiteden eğitim almanın gerekli olmadığını bilir. Zira piyasalarda işlem yaparken nelere dikkat edilecek olduğu ve benzer konuları kişi kendi deneyimi ile daha iyi oranda bile öğrenebilir.

Örneğin bir hisse senedinin ne kadar olacağını üniversite eğitimi sonucunda öğrenmek mümkün değildir. Ancak tüccarlar piyasalarda çok güçlü işlemleri takip ederler ve kendi işlemlerinin de etkisi ile bir hisse senedinin nasıl seyredeceğini daha güçlü bir şekilde tahmin edebilirler. Firmalar bünyesinde çalışan çok sayıda dealer bugün lise ve üniversite mezunu olmasına rağmen bu iş için özel bölüm olmadığı bilinmektedir.

Dealer Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularDealer Nedir?

Dealer ile ilgili soru işaretleriniz mi var? Bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Dealer Olmak İçin Yaş Şartı Var Mı?

Hayır. Ancak 18 yaş ve üzeri olmanız gerekir ki piyasalarda işlem yapabilesiniz.

Dealer Kişiler Vergi Verir Mi?

Evet. Gerek alım, gerek satım işlemlerinden doğan vergi yükümlülükleri mevcuttur. Bunları öderler.

Dealer Kurumsal Olabilir Mi?

Evet kurumlar dealer olabilir. Örneğin hisse senedi alımı ve satımı yapan firmalara dealer firma denilebilmektedir.