DLC nedir? Sorusunun kısa yanıtı Downloadable Content’tir. Downloadable Content = indirilebilir içerik Türkçe karşılığa sahip olan bir kelimedir. Yani dijital olarak indirilebilir olan içerikleri ifade etmek için DLC denir. DLC kullanımı bir kısaltmadır ve Down-loadable Content olarak açılımı mevcuttur.

DLC genelde internette oyunlar ve oyuncular tarafından kullanılan bir kelime olmasına rağmen sadece oyun kısmını kapsamaz. Aynı zamanda DLC tüm indirilebilir medya içerikleri için kullanılabilir.

Ücretli veya ücretsiz herkes tarafından indirilebilecek içeriklerin sonuna veya başına DLC kelimesinin eklenmesi özellikle yaygın olmasa da zaman zaman kullanılmaktadır. Hemen indir veya benzer kelimeler daha çok kullanılmakta olup daha çok beta sürümden çıkan oyunlar için DLC ifadesi sık kullanılmaktadır.

Zaman zaman beta oyunlarda beta sürümün indirmeye hazır hale geldiği “XXX adlı oyunun DLC’si hazır” şeklinde ifadeler kullanıldığı görülmüştür.

Oyunlar İçin DLC Nedir?DLC Nedir? – Downloadable Content Ne Demek?

Oyun içerisinde DLC kelimesi ise oyunlar için gelen güncellemeleri ifade eder. Örneğin CS:GO adlı oyuna gelen ekstra güncelleme “DLC geldi!” olarak açıklanabilir. Bu durumda oyun içerisinde yenilikler sağlayacak, oyunda size ekstra haklar elde ettirebilecek, daha iyi kalite sunabilecek bir güncelleme geldiğini ifade eder.

Oyunlara gelen DLC nedir? Sorusunun yanıtı kısaca oyun için gelen güncellemelerdir. Bu paketler özellikle oyun içerisinden otomatik olarak yüklenmediği gibi mobil oyunlarda ise otomatik olarak uygulamaya veya sunucular üzerinden gelen güncellemeler olarak bilinirler.

Oyun içerisinde DLC’ler özellikle oyuncular daha doğrusu meraklı ve profesyonel oyuncular tarafından sık sık beklenen haberler ve güncellemeler olarak tanınırlar. Oyuncular, kısa süre içerisinde daha fazla güncelleme gelmesinden çok oyunun sorunsuz olmasını ve bu sorunsuzluğun sağlanmasını talep ederler. Çünkü gelen DLC paketleri ücretli olsun veya olmasın oyun içerisinde kaliteyi arttırmak, daha fazla ek özellikler sunmak için oluşturulur. Oyun içerik üreticileri ise bu isteklerin farkında oldukları ve oyunlarının aynı zamanda marka kalitelerinin daha yükseklerde olabilmesini sağlamak için DLC’leri sunarken bu isteklere ve taleplere dikkat ederler.

Ücretli DLC’ler Alınmalı Mı?DLC Nedir? – Downloadable Content Ne Demek?

Bazı şirketler oyunları için sadece belirli bir ücret karşılığında kullanıcıların alabilecek oldukları DLC’ler sunabilir. Bu DLC’ler oyun içerisinde haksız rekabete sebep olabileceği gibi, özellikle online sürümler için ücretli DLC’lerin sunulduğu bilinmektedir. Bu sayede oyun içerisinde kullanıcılar daha fazla DLC içerikleri satın alabilir ve rakiplerine oranla daha avantajlı olabilir. Bu da direkt olarak oyun şirketine para kazandıran bir duruma yol açar.

Oyun şirketleri her zaman için daha fazla para kazanma isteğinde olmalarına rağmen kullanıcılarına sundukları DLC’ler ile eğer ki popüler bir oyun ise oldukça yüksek miktarlarda para kazanabilirler. Hatta oyun içerisinde uzun süreli olarak sunulan yine DLC denen karakter ve benzer içerikler son derece fazla satılan ücretli paketler olmaktadır.

Oyunlar için sunulan DLC’leri satın almak ister bilgisayar oyunları, ister ise mobil oyunlar için fayda sağlayabilir. Ancak her DLC paketi oyun içerisinde size katkı sunmayabilir. Örneğin karakter paketi içeren DLC’leri satın almak sadece kozmetik görünüm açısından oyunda sizi farklı kılabilir. Örneğin PUBG adlı oyunun mobil sürümünde oyun içi satın alınabilir – indirilebilir içerikler zaman zaman ücretli, zaman zaman ise ücretsiz olarak sunulmaktadır.

DLC olarak oyun içerisinde sunulan silah kaplamaları ve diğer tüm renk ve karakter değişimi sağlayan ürünler indirmeye hazırdır ancak oyunda size ekstra bir katkı sağlamaz. Sadece karakteriniz daha fazla görenlerin dikkatini çeker ancak bu da para vermeye değip değmeyeceğine oyuncunun kendisinin karar vermesi gereken bir şey.

Bilgisayar Oyunu DLC YüklenmiyorDLC Nedir? – Downloadable Content Ne Demek?

Özellikle Steam‘dan indirdiğiniz DLC’lerin yüklenmesi genellikle kolay olmaktadır. Zaman zaman yüksek GB’li bilgisayar oyunlarının DLC paketlerinde sorunlar meydana gelebilir. Özellikle DLC paketlerini doğru indirdiğinizden, doğru yükleme yapmak istediğinizden ve dosyanın eksiksiz olduğundan emin olarak yüklenmeyen DLC paketlerini yeniden yüklemeyi deneyin. Eğer sorunlarla karşılaşırsanız gerek aldığınız yer, gerek ise oyun ile direkt olarak irtibat kurabilir. Oyun forumlarından da diğer oyuncular size bu konuda yardım edebilir ve DLC’de neden hata aldığınızı ya da ne gibi bir sorun yaşadığınızı, DLC kurulmuyor çözümü konusunda yardımcı olabilirler.

DLC Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularDLC Nedir? – Downloadable Content Ne Demek?

DLC paketleri hakkında en fazla merak edilenler genelde paketin özellikleri ve içerdikleri üzerinde olsa da bazı durumlarda DLC ile ilgili farklı sorular sorulabilir.

DLC Paketleri Yüklerken Oyundaki Veriler Gider Mi?

DLC paketine bağlı olarak oyun verileriniz silinebilir. Bu konuda paket açıklamasına bakınız.

DLC Paketini Yüklemek Zorunlu Mu?

Oyundan oyuna değişir ancak genel ortalamaya bakıldığında DLC paketlerini yükleme şartı yoktur. Ama özellikle ücretsiz olan DLC paketlerinin yüklenmesi önerilir. Bu sayede oyunda yaşanan sorunlar azalır, daha iyi kaliteli oyun oynama imkanı ortamı en iyi düzeyde sağlanmış olur. Oyun içerisinde diğer kullanıcılar DLC paketlerini yükleyecek oldukları için siz DLC paketini yüklemediyseniz onlara oranla geride kalabilir ve bunun sonucunda oyun içerisinde hak ve puan kaybı gibi durumlarla ister istemez karşı karşıya kalma riskinizi çok ama çok fazla yükseltmiş olursunuz.

Ücretli DLC Paketleri Nasıl Alınır?

Yine oyundan oyuna ve DLC paketinin sunulduğu platforma göre değişkenlik gösteren bu sorunun yanıtı genelde kredi kartı ile alım yapılabileceği yönünde olmaktadır. Kredi kartı dışında DLC paketinin sunulduğu platform daha fazla ödeme seçeneği sunuyor olabilir.