Eğer Dünya’da bir insan kalmasaydı ve siz bir binanın çatısına boş gezegeni izlemek için çıkmak isteseydiniz ve yıllardır bakım yapılmayan bir asansörü şans eseri kullansaydınız bu durumda büyük ihtimal çürümüş halatlar nedeniyle ölecektiniz. Normalde bile günümüzde gerek aşırı yük bindirilmesi, gerek ise farklı teknik nedenler dolayısı ile çok dayanıklı olan asansör halatları bir anda kopabilir ve bu durumda özellikle çok ciddi ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için yapılması gerekenler arasında ilk sıralarda kullanıcıların güvenli, bakımı yapılmış olan asansörleri tercih etmesi gelir.Düşen Asansörde Hayatta Nasıl Kalabilirsiniz?

O an ne yapacağınıza karar vermek çok zordur ama asansörün halatları koptuysa ve bu durumda yapmanız gerekenin ne olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız hiçbir şey düşünmeyin. Asla zıplamayın.

İşte asansör düşerken yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler.

Yere Uzanın

Uzmanlar sırtüstü yere uzanılmasının darbeyi emecek olduğunu, asansörün delinmeyeceği için kişinin kaburgalarının kırılsa bile organlarının delinmeyecek olduğu düşüncesindedirler.

Bazı uzmanlara göre ise asla bu yöntem tercih edilmemesi gerekiyor. Ancak genel görüş ayakta kalmanın çok daha şiddetli hasara sebep olabileceği yönündedir. Bu nedenle asansör düşerken mutlaka dikkatli olmalı ve derhal yere yatmalısınız. Mutlaka kafanızı eliniz ile korumaya çalışın.

Asla Zıplamayın

Asansörün yere ne kadar süre sonra çakılacak olduğunu bilmediğiniz için zıplamak size daha fazla zarar verir. Organlarınız bir anda hasar görebilir ve yere çakılmadan önce zıplarsanız daha büyük şiddetle kemikleriniz kırılabilir, kaburga kemikleriniz kalbinize batarak sizi kanama nedeniyle çok kısa süre içerisinde öldürebilir.

Zıplamak doğru bir karar olmadığı gibi, eğer ki asansörün alt kısmında yere ne zaman çakılabilecek olduğunu göreceğiniz şeffaf dayanıklı cam varsa bakarak zıplamak belki bir tercih olabilir. Tutturup tutturamayacağınız ise size kalmış.

Asansörün Üstüne Çıkın

Asansörün eğer çatısına çıkabilecek durumdaysanız ve acil olarak bunu yapabilecek durumunu varsa bazı uzmanlar bunun darbeyi daha fazla azaltacak olduğuna dikkat çekiyorlar. Ancak eğer çıkmaya zaman yoksa bunun denenmesinin daha tehlikeli olabileceği düşüncesinde olanlarda var. Özellikle üstü açık olan asansörlerde bunun yapılması asla önerilmiyor. Halatın bir anda düşmesi riski olduğu için dikkat etmek gerekiyor.
Kategori: