Kas yapmakla, spor yapmayı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Egzersiz veya diğer adıyla spor yapmak insan sağlığı için gerekliyken, kas yapmak ise egzersiz yapmayı bir adım öteye götürerek yaşam tarzını buna göre düzenlemekten geçiyor.

Kas yapmanın insan sağlığı üzerinde bilinen hiçbir olumlu etkisi bulunmazken, standart bir erkek veya kadının günlük olarak ezgersiz yapmasının sağlık açısında yeterli olduğu biliniyor. Egzersiz yapan milyarlarca insan olmasına rağmen özellikle bazı ülkelerde egzersiz ve günlük aktivitelere önem Avrupa ülkeleri ve ABD’ye oranla çok daha düşük seviyelerde bulunuyor.

ABD’de ve Avrupa’da çok sayıda insanın spor yaptığı ve aktif olarak egzersize önem verdiği biliniyor.Egzersiz Ve Mutluluk Arasında Bir Bağ Var Mı?

Egzersizin erkeklerin stres ve sinirlerini atmak için yapabilecek eylemlerden bir tanesi olduğuna değinen araştırmacılar, özellikle de çok agresif ve sinirli erkeklerin spor yapmasının daha önemli olduğuna değiniyorlar

Peki egzersiz gerçekten mutluluk sağlar mı?

Bu konuda Stanford Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan araştırmalarda egzersiz yapan insanların daha mutlu hissettikleri, direkt olarak olmasa bile dolaylı olarak ezgersiz yapan insanların kendilerini çok daha fazla mutlu hissettikleri belirtildi.

Çok sayıda insanın egzersiz yaptıktan sonra stres ve sinirlerinden arındığına değinen araştırmacılar, bu sayede insanların kendilerini daha mutlu ve daha rahatlamış hissettiklerine vurgu yaptı.

Egzersiz beyin sağlığı için iyiEgzersiz Ve Mutluluk Arasında Bir Bağ Var Mı?

ABD’de yapılan araştırmalarda endorfinlerin salgılanmasının sindirim ve beyin sağlığına iyi geldiği ortaya çıkartıldı. Araştırmacılar, egzersiz yapanların gerek fiziksel, gerek beyin sağlıklarının sindirim sistemi sağlığı ile çok yakından ilgili olduğunu ortaya çıkardılar.

Yapılan araştırmalarda egzersizin direkt olarak vücuda etkisinin olduğu, bu etkinin çok daha fazla sayıda hormonları olumlu bir şekilde etkilediğine değindiler.

Egzersiz aşırıya kaçmamalıEgzersiz Ve Mutluluk Arasında Bir Bağ Var Mı?

Uzmanlara göre eğer ki aşırı egzersiz yapılır ve vücutta ağrılara sebep olup hastalık riski yaratılırsa bu kez egzersiz mutluluk değil, aksine daha kötü hissetmeye neden olabilecek bir aktivite. Eğer egzersiz sırasında kendinizi aşırı yorgun hissederseniz veya çok fazla uykulu hissederken egzersize devam etmek yerine dinlenmeyi tercih edin.

Egzersiz yaparken mutlu olduğunuz sürede durmadan egzersiz yapmaya devam edebilir ve sürekli aynı saatlerde egzersiz yapmak yerine kendinizi mutlu hissettiğiniz veya mutsuz hissettiğiniz saatler egzersiz aralıkları ayırabilirsiniz.