görüntülü sohbet

Arkadaşlarınızla veya dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmek için kurulmuş olan görüntülü sohbet sitelerini hepimiz kullanmışızdır. Bazılarımız anonim bir şekilde tanımadığımız insanlarla, bazılarımız da bu siteler ve uygulamalar vasıtası ile tanıdıkları ile bağlantılar kuruyor.

Çoğumuz yeni insanlarla tanışmak, vakit geçirmek veya yabancı dilimizi geliştirmek için farklı ülkelerden insanlarla konuşmak istesek de görüntülü sohbet siteleri tabu gibi görülüyor ve çoğu insan bu site ve uygulamalarının güvenilir olmadığını düşünüyor. Güvenilirlik konusu siteden siteye değişiklik göstermekle beraber, içeriğimizde yer verdiğimiz siteler tamamen güvenlidir.

Yabancı dilinizi geliştirmek için sohbet sitelerinin yanı sıra farklı ipuçlarını öğrenmek isterseniz Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Görüntülü sohbet siteleri ve uygulamaları sürekli kendilerini geliştirmeye ve kullanıcıları için yeni özellikler çıkarmaya devam ediyor. Bu sitelerin bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz üyeliğin yanında bazı özellikler için belirli bir ücret talep etmekte.

İçeriğimizde son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen görüntülü sohbet sitelerini inceledik ve listeledik. Listemizde yeni insanlarla sohbet etmenize ve görüntülü konuşmanıza olanak veren yerel sitelerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından farklı ülkelerden yabancı kişilerle de iletişim kurabileceğiniz siteleri de bulabilirsiniz.

 

 

1) Omegle

omegle

2009 yılında kurulan ve rastgele videolu sohbet uygulamalarının ilklerinden olan Omegle, günümüzde bile bu alandaki en iyi site olarak kalmayı başarmıştır.

Omegle, kullanıcılarına üyelik gerektirmeksizin internet üzerinde yabancılarla görüntülü sohbet etme olanağı tanıyan bir internet sitesidir. Her ne kadar uygulamayı amacından farklı şekillerde kullanmak isteyenler olsa da, birçok kişi Omegle’I yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için tercih ediyor. Global bir site olduğu için yabancı dillerini geliştirmek için özellikle bu siteyi tercih edenler de bulunmaktadır.

Listemizdeki en eski ve güvenilir sitelerden biri olan Omegle, kullanıcılarına dilerlerse görüntülü konuşmanın yanı sıra sadece yazışma şeklinde sohbet imkanı sunuyor. Omegle maalesef güncel olarak ülkemizde engelli siteler arasında yer alıyor, ancak VPN veya Proxy kullanarak Omegle’ye ulaşmanız mümkün.

Web sitesi: https://www.omegle.com/

 

 

2) Chatroulette

chatroulette

Listemizin ikinci sırasında yer alan Chatroulette, birbirini tanımayan rastgele insanları kamera aracılığı ile buluşturan bir görüntülü sohbet sitesi olarak 2009 yılında kurulmuştur.

Tıpkı Omegle gibi rastgele insanlar ile konuşmanızı sağlayan Chatroulette üzerinde kullanıcı istediği an “sonraki” tuşuna basarak mevcut görüşmeyi sonlandırabilir ve bir sonraki kişi ile görüşmeye başlayabilirsiniz.

Web sitesi: https://chatroulette.com

 

 

3) TinyChat

tinychat

Sosyal uygulamalar konusunda yenilikçi yaklaşımları ile adını duyuran firmalardan biri olan Paltalk tarafından kurulan TinyChat, herkesin kullanımına uygun bir görüntülü sohbet sitesidir.

TinyChat’te kullanıcılara birebir sohbet yerine birçok kişinin katılımı ile farklı bir grup sohbeti modeli sunuyor. Cinsellik ya da benzeri konular konuşulmasa da bazı sohbetler yaşı küçük olanların katılmasını engellemek amacıyla 18 yaş sınırı bulunuyor.

Web sitesi: https://tinychat.com/

 

 

4) OmeTV

OmeTV

Listemizin ilk sırasında yer alan Omegle’ye alternatif olarak yayın hayatına başlayan OmeTV, 6 yıla yakın bir süredir hizmet vermeye devam ediyor.

Omegle’nin bazı başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yasaklanmasının ardından OmeTV gibi alternatif sitelerin sayısı artmaya başladı. OmeTV de özellikle bu kısıtlama sebebi ile yüz binlerce farklı kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşmayı başarmıştır.

Web Sitesi: https://ome.tv/

 

 

5) ChatRandom

chatrandom

En hızlı sohbet sitelerinden biri olan ChatRandom, 10 yıla yakın bir süredir hizmet vermektedir. Siteye giriş yapmak için cinsiyetinizi seçiyor ve ardından hemen sohbete başlayabiliyorsunuz. Sohbete başlamadan önce karşınıza çıkacak adayların ülkelerine ya da cinsiyetlerine göre filtreleme yapabilirsiniz. Mobil cihazlarınız üzerinden görüntülü sohbet yapmak isterseniz de ChatRandom’un cihazlarınıza indirip kullanabileceğiniz mobil uygulaması da bulunmaktadır. Site özellikle kaliteli video aktarımı ve hızı ile rakiplerine üstünlük sunmaktadır.

Web Sitesi: https://chatrandom.com/

 

 

6) CamSurf

camsurf

Tamamen ücretsiz videolu chat sitelerinden biri olan CamSurf binlerce aktif kullanıcıya sahiptir. Sitede görüntülü sohbete başlamak için cinsiyetinizi seçtikten sonra kullanım kurallarını kabul etmeniz gerekiyor.

CamSurf internet sitesinin yanı sıra mobil cihazlarınıza kurabileceğiniz bir uygulama da sunuyor. Ancak chat odaları veya konu başlıkları olmaksızın rastgele sohbet üzerine bir site olduğu için karşınıza kimin çıkacağı belli olmayacağından tatsız deneyimler yaşayabilirsiniz.

Web sitesi: https://camsurf.com/

 

 

7) Emerald Chat

Emeraldchat

Emerald Chat, Omegle’nin yeni nesil alternatifi olduğu iddiası ile piyasaya giriş yapan bir görüntülü sohbet sitesidir.

Bu sitede en çok önem verilen konu bot hesaplara yer vermemektir. Birçok görüntülü sohbet sitesinde ne yazık ki kullanıcıları yanıltmaya yönelik aktivitelerde bulunan bot kullanıcılar olduğu görülüyor ve bu da gerçek kullanıcıların olumsuz deneyimler yaşamalarına sebep olabiliyor. Emerald Chat’te ise bot kullanıcılara kesinlikle izin verilmediği için bunun tam tersi yaşanıyor.

Kullanımı da oldukça kolay olan bu sitede görüntülü sohbet yapabilmek için 18 yaş sınırı bulunuyor.

Web Sitesi: https://emeraldchat.com/

 

 

Listemizin devamında web sitesi yerine yalnızca mobil veya masaüstü uygulamaları ile hizmet veren görüntülü sohbet siteleri yer alıyor.

 

 

8) Azar

azar

Bir dönem Azar uygulamasının sosyal medyadaki reklam bombardımanına mutlaka denk gelmişsinizdir. Yoğun reklam çalışmaları işe yaramış olacak ki Azar oldukça popüler hale gelmiş ve uygulama üzerinden tanışıp arkadaşlıklar kurmuş birçok kişi olmuştur.

190’dan fazla ülkeden farklı kişilerle tanışmanızı sağlayan Azar, yeni arkadaşlıklar kurmanın yanında yabancı dilinizi geliştirmeniz için tercih edilebilir. Diğer uygulamalara ve web sitelerine göre görüntülü sohbet Azar ile daha hızlı ve pratik olarak sunuluyor. Azar uygulamasını ilk açtığınızda öncelikle biriyle eşleşmeyi bekliyorsunuz, eşleşme tamamlandıktan sonra karşınızdaki kişi ile sohbete başlayabilirsiniz.

Web sitesi: https://azarlive.com

 

 

9) Fruzo

fruzo

Başlangıçta flört uygulaması sınıfında yer alan uygulamalardan biri olan Fruzo, zamanla arkadaşlarınız ya da rastgele kişilerle görüntülü sohbet edebileceğiniz bir site halinde gelmiştir.

Sitenin kullandığı sistem, görüntülü sohbette karşınıza çıkacak adayları otomatik olarak belirliyor. Flört amaçlı bir görüntülü sohbet sitesi arayanların mutlaka Fruzo’ya göz atmasını öneririz.

Web sitesi: https://fruzo.com/

 

 

10) JustTalk

JustTalk

Kullanımı basit, güvenilir ve bir o kadar eğlenceli görüntülü sohbet uygulamalarından birisi de JustTalk. Yalnızca mobil uygulaması ile karşımıza çıkan JustTalk, yüksek kalitede video görüşmeleri yapmak, arkadaşlarınızla veya farklı kişilerle görüşmek için kullanabileceğiniz bir uygulama.

JustTalk ile video görüşmesi yaparken birçok farklı çıkartma ve emoji kullanabilir veya anlık fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik uygulamayı kullanmak için konuşmak istediğiniz kişinin de cihazına JusTalk indirmiş olmasına gerek yok. Görüşmek istediğiniz kişiye özel bir link göndererek anında görüşmeye başlayabilirsiniz.

Web sitesi: https://justalk.com

 

 

11) FaceFlow

FaceFlow

Videolu sohbet için sık kullanılan uygulamalardan birisi olan FaceFlow’da hem arkadaşlarınızla hem de hiç tanımadığınız kişilerle görüşme yapmanız mümkündür.

Tamamen ücretsiz hizmet veren FaceFlow üzerinden görüşmek istediğiniz kişilere tıpkı JustTalk’ta olduğu gibi size özel hazırlanan linki göndermeniz yeterlidir.

Yabancılarla konuşmak isteyenlerin sohbet kanallarında tanışacakları yeni kişilerle toplu video görüşmeleri yapabilmeleri mümkündür.

Web sitesi: https://www.faceflow.com/

 

 

12) ICQ

ICQ

Bir kuşağın tüm gençliği tarafından kullanılan ve bilinen ICQ, günümüzde mobil mesajlaşma ve görüntülü görüşme uygulaması olarak yoluna devam ediyor.

ICQ’yu diğer uygulamalardan ayıran temel özelliği ise oldukça basit ve güvenilir bir kullanım sunması. Ayrıca gizlilik ve güvenliğiniz için ICQ üzerinden yaptığınız tüm görüntülü görüşmeler özel olarak şifreleme yöntemi ile saklanıyor. Uygulama bunun yanı sıra yüksek kalitede görüntülü görüşmeler yapmanızı sağlıyor. Ayrıca dilerseniz uygulamada 3D animasyonlar da oluşturabiliyorsunuz.

Web sitesi: https://www.icq.com