Dünya artık insanlar için hem çok daha güvenli, hem çok daha güvensiz bir gezegen haline geldi. Milyonlarca insan her gün güvenlik endişesi ve sorunları yaşarken bunu engellemek tam anlamıyla mümkün olamıyor. Polisler, güvenlikler ve çok daha fazlası var ancak bunların her biri insanlar için fayda sağlayamıyor ve milyonlarca insan her gün milyarlarca dolarlık kayıp yaşıyor.

Evlerimizin güvenliğini sağlamak ve daha fazla güvende olabilmek için mutlaka dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır ve bu kurallar asla yazılı olmayabilir. Ancak bundan sonrası için bu kurallarda resmen Zovovo.com’da yazıldır ve her ev sahibi sakinin dikkat etmesi önerilir.

Ses Yapın!

Eğer evinizde alarm sistemi var ise ve buna rağmen hırsız veya saldırgan girdi ise alarm sistemi devreye girsin veya girmesin “polis geliyor, güvenlik sistemi devreye girdi” diye bağırın. Eğer güvenlik sistemi yoksa bile bunu söylediğiniz zaman saldırgan korkacaktır ve hemen kaçması beklenir. Bununla beraber eğer ki bu aklınıza gelmezse pencereden “hırsız varrrrr” diye bağırmanız bile saldırganın veya hırsızın kaçmasını sağlayacak olan önemli detaylar arasındadır.

Evinizi Paylaşmayın

Evinizin görüntüsünü internet üzerinden özellikle de sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşmayın. Eğer ki paylaşıyorsanız bile çok dikkatli olmanız gereken bir konu olarak semtinizi paylaşmayın ve evinizin site adını mümkünse yazmayın. Bu durumda direkt olarak saldırganların hedefi haline gelebilirsiniz. Özellikle evinizde kasa, paraların durduğu herhangi bir bölüm veya değerli eşyaları sosyal medyada asla ama asla paylaşmayın.

Anahtar Koymayın!

Asla paspasın altına anahtar koymayın. Belki 1000 yıl önce bu kabul edilebilir bir güvenli yöntemdi ancak artık değil. Hırsızlar her zaman için evin etrafını gözlerler ve paspasın altında anahtar olup olmadığı, saksıda veya doğalgaz kutusunun üzerinde yedek bir anahtar olup olmadığını görebilirler. Onlar bu işi profesyonel olarak yaparlar ve siz kendi elinizle hırsızlara kapıyı açması için asla ama asla anahtar vermeyin, en azından bizce bu yöntemden derhal kısa süre içerisinde vazgeçin.

Etrafı Aydınlatın

Geceleri evinizin etrafının aydınlık olması saldırganların ve hırsızların girmemesi için sebeplerden bir tanesidir. Evin etrafının özellikle bahçeli ev ise aydınlık olmasının önemi çok fazladır.

Kilitleyin

Kapı kilitlerinizin ve camlarınızın güvende olduğundan ve kilitli olduğundan emin olun.

Bu maddeler sizi hırsız ve saldırganlardan mümkün oldukça en üst düzeyde korur. Ancak siz her zaman yanınızda cep telefonu bulundurmaya da özen gösterin. Aksi durumda 112 ve 155 gibi acil destek ve yardım hatlarını aramanız mümkün olmayabilir.