Devlet başkanları, çöpçüler, mavi ve beyaz yakalılar, kısaca her insan hayatında defalarca kez gaz çıkarıyor. Her insanın gaz çıkarma sıklığı farklı olmasına rağmen, bazı sindirim sistemi sorunları olan insanlar daha fazla gaz çıkarabilir. Çok sayıda insan gaz çıkardığında çevresinde herhangi bir kimsenin bu durumun farkında olup olmadığını düşünür ve bu konudan dolayı utanır.

Ancak gaz çıkarmak insanlığın tahminen en başından beri devam eden, hayvanlarda bile görülen standart bir durumdur.

İnsanlar genelde çok heyecanlı olduklarında gaz çıkarabilirler. Halk arasında argo tabirle ”gazlanmak veya diğer adıyla osurmak zararlı mı?” diye geçen bu durum tıp dünyası için gayet normal olarak karşılanmaktadır.

Gaz çıkaramıyorsanız tehlike alarmları çalıyor demektir

Eğer bir insan gazı olduğu halde gaz çıkaramıyor ise kısa süre içerisinde karın ağrısı yaşaması ve bu ağrıdan dolayı acil servise başvurması mümkündür. Her yıl milyonlarca insan gaz çıkaramadığı için acil servislere başvuruyor ve çoğuna lavman tedavisi yapılması önerilerek gaz çıkarmaları sağlanıyor.

Gaz çıkaramayan bazı insanalar ise ölümcül olabilecek hastalıklara bağlı olarak gaz çıkaramıyor olabilir.Gaz Çıkarmak Hakkında Merak Edilenler

Eğer bağırsak düğümlenmesi veya bağırsak tıkanması gibi çok nadir görülen sağlık sorunlarından birisini yaşıyorsanız – ki bu sorunlar ani gelişir ve her yaşta olabilir – acil olarak acil servise başvurmanız önerilir.

Sanılanın aksine sesli gaz daha az kokar

Sesli olarak gaz çıkaran insanların gazı, sessiz olarak gaz çıkaran insanların gazına oranla çok daha az kokar. Sessiz gaz çıkaran insanlar çok fazla kokulu gaz çıkarabilirler.

Her insan sesli veya sessiz gaz yapabilir ve bu kendi isteği ile değil, vücudunun kendi çalışma sistemine bağlı olarak beklenmedik zamanlarda olur.

Gaz çıkarma sıklığı insandan insana değişir

Sanılanın aksine kadınlar erkeklerden daha kötü kokulu, daha sesli ve daha çok gaz çıkarabilirler. Gaz çıkarma sıklığı insandan insana değişiyor olsa da genelde aşırı kilolu olan insanlar daha çok gaz çıkarır. Zayıf insanların çok daha az gaz çıkardıkları biliniyor iken, sindirim sistemi sorunları olan insanların daha kötü kokan ve daha çok gaz çıkarabildikleri bilinmektedir.

Kategori: