Bağırsaklarımız hayatımızın bir parçası. Sağlıklı bir yaşam için bağırsak sağlığımıza önem vermeliyiz. Sürekli aynı katı gıdadan uzak durmalı, su içmeli ve bağırsaklarımızın daha sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Bazen istemediğimiz sağlık sorunları gündeme gelebilir ve bu sebeple de acil olarak önlem almak zorunda kalabiliriz.

Bağırsak düğümlenmesi nedir? Öncelikli böyle bir sağlık sorunu yaşadığınızdan endişe ediyorsanız beklemeden en yakın tam teşekküllü bir hastanenin acil servisine başvurun. Bu sorun eğer uzun süre tedavi edilmez ise ölümcül olabilir ve erken teşhis her zaman için insanların hayatını kurtarabilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir, Neden Olur, Tedavisi Ve Teşhisi Nasıl?

Bağırsakların düğümlenmeye başlaması ile hastalar karın ağrısı hisseder. Ağrı karın bölgesinin her bölgesinde olabileceği gibi belirli bir bölümünde de olabilir ve bu sebeple hastalar karın ağrısına eşlik eden bir hassasiyet hissederler. Aniden karnınız ağrımaya başladığında hemen bağırsak düğümüne yakalandığınız anlamı da taşımıyorsunuz aslında.

Bağırsak düğümlenmesi belirtileri

  • Karın ağrısı
  • Karında hassasiyet
  • Sindirim sorunları
  • Kabızlık
  • Çilek jölesi kıvamında kanlı büyük tuvalet
  • Kusma
  • Mide bulantısı

Bu belirti maddelerinden özellikle çilek jölesi kıvamında kaka söz konusu ise bu sorun olmasa bile hemen acil servise gidilmesi önerilir. Acil servis sizin gerekli kontrollerinizi yapacak ve hastalığınızın teşhisi için müdahaleye başlayarak olası sorunları engellemeye yönelik tüm adımları atacaktır.

Bağırsak düğümlenmesi yaş açısından 0-4 yaş arası bebeklerde ve 50-60-70’li yaşlarda gözlemlenebilir. 100.000 insandan sadece 2 veya 3 tanesinde görülen bu sorun cerrahi ile tedavi edilebileceği gibi hava ve su gibi bazı yeni tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilir.

Ölümcül olabilir ama korkmayın!

Eğer bağırsaklarınızda bir sorun olduğunu düşünüyor ve kabızlık sorunu gibi sorunları da yaşıyor ve bunun üzerine devamlı bir karın ağrısı sorunu yaşıyorsanız bağırsak düğümlenmesi sağlık sorununu yaşamaya başlamış olabilirsiniz.

Bu sorun evde kendiliğinden geçmesi zor olan, hatta imkansıza yakın olan bir sağlık sorunudur. Bu sebeple hastalar eğer geç kalırlar ise karın içerisine akacak olan iltihap sebebiyle hastalar ölümcül sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Apandisit gibi bir sağlık sorunu değildir bağırsakların düğümlenmesi. Daha farklı bir sorundur ancak tedavi yöntemi ve teşhis yöntemleri de oldukça farklı olabilmektedir.

Bu sorun ölümcül bir sorun olabilir ancak hemen ölümcül olması pek de mümkün olmayabilir. Hastalar 1 saat içerisinde ölmezler ve bu sebeple acil servise en kısa sürede ulaşmak hastalığın teşhis ve tedavisi için gereklidir. Lütfen bu türden bir sorunla karşı karşıya iseniz hastaneye gitmekten imtina etmeyin.

Kabızlık sorunu yaşayan, çok fazla yiyen insanlarda daha sık görüldüğü bildirilmiştir

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir, Neden Olur, Tedavisi Ve Teşhisi Nasıl?

Bu sorun daha çok kabızlık sorunu yaşayan insanlarda yaşanmıştır. Lifli gıdalar yönünden zengin beslenen ve sık mushil ilacı kullanan insanların bu türden bir sağlık sorununa daha fazla denk gelme sıklığı olduğu uzman hekimlerin gözetiminde yapılan kontrollerde bildirilmiş olup uzmanlar bağırsak sağlığı hakkında insanların daha dikkatli olmasını önermişlerdir.

Kategori: