Tıp dünyası gelişmiş olmasına rağmen insanların ağrı sorunu ortadan kaldırılamadı. Ağrı sorunları arasında en şiddetli ağrılar insanlık tarihinde hep vardı ancak geçtiğimiz yüzlerce yıl önce insanların bugüne oranla daha az şiddetli ağrılar çektikleri tahmin ediliyor. Ağrı kesicilerin etkisi ile bugün insanlar ağrıları daha az hissediyor olsa da çok uzun yıllar önce insanların yaşadıkları sağlık sorunlarının bu kadar aşırı fazla olmadığı, buna bağlı ağrı şiddetinde de daha az ağrılar yaşadıkları tahmin ediliyor.Ağrı Nedir, Neden Oluşur – Neden Bazı İnsanlar Daha Çok Ağrı Hisseder?

Yapılan araştırmalarda ağrı kesici bağımlısı olan insanların vücutlarında bir süre sonra ağrı kesiciler ya hiç etki etmiyor, ya da çok daha yüksek dozlar daha kısa süreler etki edebiliyor. Bunu engellemek için gereksiz yere en ufak baş ağrısında ağrı kesici içilmemesi gerektiğine değinen uzmanlar, bu konuda yapılması gerekenin herkesin ağrı kesicileri mümkün mertebe en az düzeyde almasını ve en kötü durumlarda bile ağrı kesicilerden eğer kişi uzak durabiliyorsa ağrı kesicilerden uzak durmasını öneriyorlar.

Eğer şiddetli migren ağrınız var ise ağrı kesici içebilirsiniz, ama eğer migren ağrınız hafif ise ağrı kesici almanız önerilmez.

Ağrı varsa bir sorun vardırAğrı Nedir, Neden Oluşur – Neden Bazı İnsanlar Daha Çok Ağrı Hisseder?

Birkaç dakika içerisinde herhangi bir bölgenizde ağrılar olabilir. Bunlar normal olabileceği gibi normal ağrılar olmayabilir. Eğer çok şiddetli spor yaptıysanız ve bir anda kolunuz ağrımaya başladıysa bu durumda kolunuzun ağrımasının nedeni aşırı spor yapmaktan kaslarınızın veya kemiklerinizin hasar görmesi veya küçük bir darbe olabilir.

Ancak göğüs bölgenizde herhangi bir zaman hiçbir sebep yokken çok şiddetli bir ağrı hissederseniz bu kalp krizinden dolayı olabilir.

Sonuç olarak tüm ağrıların bir sebebi vardır. Kolunuz ağrıdığında durduk yere ağrıyor diye düşünmemek gerekir. Altta belki de sizin görmediğiniz bir sebep vardır ki o ağrı o bölgede ortaya çıkmıştır.

Neden bazı insanlar daha çok ağrı hisseder?

Bilimadamları yaptıkları araştırmalarda insanların ağrı sorunu yaşamasının altında SCN9A geni olduğunu buldular. Bu gen dolayısı ile bazı insanlar ağrıları daha şiddetli hisseder iken, bazıları ise daha az şiddetli olarak hissederler.

Bu nedenle eğer yanınızda bir arkadaşınız veya herhangi bir insan ağrı çekiyor ve siz onun bu ağrıyı abarttığını düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.

Sizin az hissettiğiniz ağrıyı karşınızdaki kişi daha fazla hissediyor olabilir ve bu sebeple onu yargılamak elinde olmayan nedenden dolayı doğru olmayacaktır.

Ağrıyı geçirmek için tavsiyelerAğrı Nedir, Neden Oluşur – Neden Bazı İnsanlar Daha Çok Ağrı Hisseder?

Doğal yollarda ağrı geçirmek her ağrı için asla mümkün değildir. Ancak bazı hafif şiddetli ağrıları doğal yollardan geçirebilmek mümkün.

Eğer çok aşırı sıcakta kaldınız ve başınıza güneş geçtiyse ve başınız ağrıyor ise bir tülbent içerisine soğuk sarımsaklı yoğurt sürerek (kalın tülbent olmalı dışarı akmamalı) alnınıza bağlayarak soğuk bir odada dinlenebilirsiniz. Bu yöntem pek bilinmiyor olsa da çok iyi baş ağrısı kesicidir ve özellikle zehirlenme gibi durumlarda yaşanan baş ağrısını kesmeyecek olsa bile doğal sebeplerden olan ağrıları kesmekte etkilidir.

Yine ılık bir duş almak ağrılarınızı dindirebilir. Çok aşırı spor yaptıysanız ve kaslarınız kasıldıysa ılık değil sıcak suyla duş alırsanız ağrılarınız hafifleyebilir.

Eğer ağrınız vücut bölgenizde ise o bölgeye jojoba yağı ve nane yağı ile masaj yaparak ağrıyı geçirebilirsiniz.

*Bu içerik tıbbi tavsiye yerine geçmemelidir. İçerik bir uzman tarafından hazırlanmıştır. Ancak ağrı durumlarında eğer ki kötü hissediyorsanız hemen acil yardım hattı 112’yi arayınız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://www.livescience.com/63939-why-some-people-feel-more-pain.html