Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak florasının düzensizliği vücutta kabızlık veya ishal gibi problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle çok sık kuru gıda tüketimi yapmak ve az miktarda su tüketimi yapmak kabızlığa sebep olmaktadır.

Kabızlık problemiyle sık sık karşı karşıya kalan Kişiler kabızlığa ne iyi gelir? Diye merak etmektedirler. Kabızlığı bulunan kişilerin bir süre sıvı diyet uygulaması ve bağırsakları çalıştıracak meyve ve sebze tüketmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra kuru erik ve kepekli tahıllar tüketmeli, tuvalete çıkma ihtiyacı her duyulduğunda mutlaka ertelemeden gidilmeli, haftanın en az 4 günü boyunca düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve bunun yanı sıra bağırsakları çalıştıracak ilaçlar kullanılmalıdır.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerin vücutları yetişkin vücuduna göre daha hassas olduğu için sık sık kabızlık problemi görülebilmektedir. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? diye merak edenler için ise karın bölgesine yumuşak bir şekilde masaj yapılması, ılık banyo yaptırılması, küçük egzersizler yaptırılması ve beşinci aydan sonra kabızlık görülen bebeklerde lifli meyvelerin suyunun verilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelmekte ve özellikle bağırsaklarda düzensizlikler görülebilmektedir. Bu duruma genellikle düzensiz beslenmeler, gebelik hormonları, kilo alımı, demir ilaçlarının kullanımı veya gerekli miktarda egzersizlerin yapılmaması gibi nedenler kabızlığa neden olmaktadır.

Hamilelik döneminde sık sık kabızlık problemi ile karşı karşıya kalan bayanlar hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Diye merak etmektedirler.

Hamilelik döneminde karşılaşılan kabızlık probleminde kişinin ilaç kullanması yasak olduğu için lifli gıdaların ve meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda doktor tarafından önerilen egzersizlerinde düzenli olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

kabizliga-ne-iyi-gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Sık sık kabızlık problemi yaşayan kişilerin ilaç almadan bu problemlerini ortadan kaldırabilmeleri için kabızlığa iyi gelen besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Birçok kişi tarafından sıklıkla merak edilen kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir? sorusuna cevap olarak şöyle bir listeleme yapmak mümkündür. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler şunlardır;

 • Beyaz et
 • Keten tohumu
 • Kuru meyveler
 • Su
 • Lifli gıdalar
 • Pancar
 • Baklagiller
 • Enginar
 • Pırasa
 • Kereviz
 • Ispanak
 • Kızılcık
 • Lahana

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Bilindiği üzere zeytinyağının vücut üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Genellikle sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili bir besin olan zeytinyağı sık sık kabızlık problemi yaşayan kişiler tarafından zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi? Sorusunun akıllara getirmektedir.

Zeytinyağı temelde en çok sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde düzenleyici ve onarıcı etkiye sahiptir bu durumda genellikle sindirim ve boşaltım sistemlerinde meydana gelen birçok rahatsızlıkta zeytinyağı oldukça Fazla fayda sağlamaktadır.

Bu rahatsızlıklardan en önemlisi ve genellikle sık sık karşılaşılan ise kabızlık problemi olmaktadır. Bu durumda sürekli olarak zeytinyağı tüketimi yapmak midenin hazmetme düzeyini arttırabileceği için gastrit, ülser veya kabızlık gibi problemler de oldukça az görülecektir.

Bunun yanı sıra Kabızlık anında da sabahları aç karında doğal sızma zeytinyağı tüketimi kabızlık problemini ortadan kaldıracaktır.

Kabizliga Ne Iyi Gelir 1

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: