Dikloron ilacı, günümüzde baş ağrısı için de kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Genellikle daha ağır hastalıklar sonucunda kullanıldığı bilinse de dikloron şiddetli baş ağrıları ile beraber kronikleşmiş ağrıların yaşanması durumlarında da oldukça etkili olarak bilinen ilaçlardan biridir.

Dikloron Migrene İyi Gelir Mi?

Dikloron’un migrene sahip kişiler tarafından kullanımı uygundur. Sürekli olarak migrenden dolayı baş ağrısı çeken kişilerin Dikloron ve Dikloron ile eşdeğer olan ağrı kesicilerden kullanmaları ağrılarının geçmesine yardımcı olacaktır.

Dikloron Ne İçin Kullanılır?

dikloron ne icin kullanilir

Dikloronun kullanım amaçları, şöyle sıralanabilir:

  • Kireçlenme
  • Eklemlerde Ağrı Ve Şekil Bozukluğu
  • Sırt, Boyun Ve Göğüs Kafesi Eklemlerinde Sertleşme İle Seyreden Ağrılı İlerleyici Romatizma
  • Akut Guta Bağlı Eklem İltihabı
  • Akut Kas-İskelet Sistemi Ağrıları
  • Ameliyattan Sonraki Ağrı
  • Ağrılı Adet Görme

Dikloron Günde Kaç Tane İçilir?

Dikloronun kullanma dozu, genel olarak hastalıklara göre değişiklik gösterir. Ancak iğne formunda uygulaması uygun görülen kişiler için günde maksimum 1 doz, hap şeklinde uygulaması uygun görülen kişiler içinde sabah ve akşam olmak üzere maksimum 2 doz şeklinde alınması gereklidir. Ağır bir ilaç olmasından dolayı dikloron, dozundan fazla tüketiminde yan etkilerin yaşanmasında neden olabilir.

Dikloron Kas Gevşetici Midir?

Dikloronun kullanıldığı durumlardan biri, kas sistemi üzerinde yaşanan hastalıklardır. Ancak dikloron genellikle kas gevşetici olarak değil kas sistemi iltihaplarının giderilmesi amacı ile kullanılır. Bunan dolayı da dikloronun kas gevşetici değil ağrı kesici olduğu daha yaygın olarak bilinir.

Dikloron İğne Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dikloron’un iğne olarak kullanılmasından sonra etkisi, yaklaşık 5 veya 6 saat boyunca sürer. Ancak kullanımından sonra etki süresi, ilacın hangi amaç için kullanılacak olduğuna göre de değişiklik gösterir. Regl ağrısı gibi durumlar için bünyelere bağlı olarak daha uzun da etkisini koruyabilir.

Dikloron İğne İçilir Mi?

İğne olarak verilmiş Dikloron ampullerinin içilmesi sakıncalı olarak görülen durumlardan biridir. İğnelerin uygulama alanları, kas veya damar olarak değişebilir. Bundan dolayı da iğne olarak uygulaması uygun görülen Dikloronun mutlaka iğne olarak yaptırılması gerekli, oral olara alınmaması tavsiye edilmiştir.

Dikloron Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

dikloron hangi ilaclarla kullanilmaz

Beraberinde dikloron kullanımının uygun olmadığı durumlar, astım ve bronşit ilaçları ile beraber idrar yolları başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonların yaşanması durumlarında kullanılan ilaçlar ile beraber alınmamalıdır. Alınması vücutta çeşitli enfeksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Bundan dolayı da kullanımına ilaç kullanırken dikkat edilmesi gereken ilaçlar arasında yer alır.

Dikloron Uyku Yapar Mı?

İğne olarak kullanılan dikloron ilacının yan etkileri arasında uyku ve sersemlik vardır. Ancak oral olarak içilen dikloron’un yan etkileri arasında uyku nadiren görülür. Görülmesi durumunda doktora başvurulmasına gerek olmasa da ilaç aldıktan sonra dinlenmek faydalı olacaktır.

Kategori: