Grand Theft Auto VI Haberleri

Aynı serinin son oyunu olan Grand Theft Auto V’in üzerinden geçen 12 yılından ardından GTA 6 veya resmî ismiyle GTA VI, fragmanı Rockstar Games tarafından 5 Aralık 2023’te YouTube üzerinden yayınlanmasının ardından çok kısa bir sürede izlenme sayısı 130 milyonu aşmış ve 10 milyon üzerinde de beğeniye sahip olmuştur. Peki ama oyun dünyası tarafından bu denli ilgiyle beklenen ve izlenen Grand Theft Auto VI’nın fragmanı bekleyenlerine ne sunacak olabilir, yazımızda birlikte inceliyoruz. Fakat Grand Theft Auto VI haberlerine geçmeden önce oyunla ilgili oldukça önemli olan bir konuya, Eylül 2022 Sızıntısı‘na kısaca değinmeden geçmiyoruz.

18 Eylül 2022 Sızıntısı

Grand Theft Auto haberleri içerisinde en önemli yere sahip olan Eylül 2022 Sızıntısı, GTAForums sitesi üyelerinden biri olan “teapotuberhacker” isimli kişi GTA VI’ya ait toplamı yaklaşık 1 saat süren çeşitli test videosu parçalarını siteye yüklemesiyle ortalık karıştı. Hacker, Rockstar Games ve onun ana şirketi olan Take-Two Interactive çalışanlarının kendisi ile Telegram üzerinden belirttiği numara aracılığı ile iletişime geçmesi ve bu firmalar ile “bir anlaşmaya varılabilmesini” içeren bir mesaj yayınladı. Hacker ayrıca Grand Theft Auto VI’nın kaynak kodlarını da sızdırabileceğiyle ilgili firmaları tehdit etti.

Birçok parçadan meydana gelen Sızıntı videolarında Jason ile Lucia isimli iki karaktere ait lokanta soydukları ve başka bir videoda ise yine aynı karakterleri bir striptiz kulübüne girdiklerine ait çeşitli kayıtlar yer alıyordu. Görüntülerde test edilen şehrin modern zamana ait Vice City olduğu da göze çarpan ayrıntılardan biriydi.

zovovo eylul 2022 sizinti

Peki Videonun Sızdırılmasından Sonra Ne Oldu?

Geniş kitlelere ulaşan video önce Rockstar Games tarafından GTAForums, Reddit, Twitter gibi sitelerden kaldırtırıldı ve Rockstar Games’in ana şirketi olan Take-Two Interactive bu sızıntıyı kontrol altına almak için çeşitli adımlar attığı duyuruldu. Amerikan uluslararası ulaşım ağı şirketi olan Uber ise konuyla ilgili olarak olası güvenlik ihlallerini onaylayıp FBI ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını duyurdu. Sızıntı videolarını yayınlayan hacker’ın Lapsus$ isimli grubun bir üyesi olabileceği ve bu grubun Grand Theft Auto VI’nın sızdırılan görüntülerinden yaklaşık 1 yıl öncesinde de Nvidia, Samsung ve Microsoft gibi şirketleri de ihlâl ettiği düşünüldü.

Olaydan yalnızca 4 gün sonra, 22 Eylül 2022’de “teapotuberhacker” olduğu düşünülen İngiltere’de Oxfordshire‘dan 17 yaşında olan bir çocuk İngiliz Polisi tarafından tutuklandı. Çıkarıldığı mahkemelerde 7 üyeden oluşan Lapsus$ isimli grubun çok önemli bir üyesi olduğu tespit edildi ve 6’sı bilgisayarı kötüye kullanma, 3’ü şantaj ve 2’si dolandırıcılık olmak üzere toplam 12 suçtan suçlu bulunup, mahkum edilmesine karar verildi.

Rockstar Games ise 2023 Şubat’ında yaptığı açıklamada sızıntının Rockstar çalışanlarını duygusal bakımdan etkilediğini fakat projelerinde herhangi bir aksama olmadığını bildirdi. Bu olay ise çeşitli gazeteciler tarafından “Video Oyun Tarihinin En Büyük Sızıntısı” olduğunu dile getirildi. Grand Theft Auto VI haberlerindeki oldukça önemli bu olayı sizler için kısaca yazıya döktük.

Karakterler

zovovo lucia ile jason

Grand Theft Auto VI haberlerinden söz ederken oyunda yer alacak 2 ana karakterden şöyle bir söz edelim: Yayınlanan fragmanda sızıntının doğruluğunu kanıtlar nitelikte olan konulardan bir tanesi olan karakter isimleri ve onların görüntüleri oldu. Her ne kadar Jason’ın ismi resmî olarak duyurulmuş olmasa da fragmanda Lucia’nın isminin ve dış görünüşünün doğru olduğunu görüyoruz. Lucia ile Jason Grand Theft Auto VI’da “suçlu sevgililer” kavramıyla gerçekte yaşamış olan Bonnie ile Clyde ikilisinden ilham alındığı düşünülüyor.

Lucia ile Jason’ın serinin bir önceki oyunu olan GTA V’in karakterleri olan Franklin, Michael ve Trevor’a göre daha ciddi yapıda oldukları, ve ikili arasındaki “güvene” dair kısa bir konuşma da dikkat çekiyor.

Ayrıca Lucia’nın fragmanın başında hapiste olması, oyunun kapağında da sağ ayak bileğine bağlı olan bir takip cihazı olması da “acaba özgürlüğü karşılığında FBI gibi istihbarat güçleriyle işbirliği içerisinde midir?” gibi çeşitli soruları akla getiren ve dikkat çeken bir diğer ayrıntılar zinciri arasında yer alıyor.

Harita

Elbette Grand Theft Auto haberlerinden söz ederken GTA denilince akla belki de ilk gelen konu olan oyunun nerede geçtiği, haritasının büyüklüğü oluyor. Sızıntının da doğruluğu kanıtlar nitelikte olarak GTA VI ismine de gönderme olarak bizleri tekrardan “VI-ce City’ye” geri gönderiyor. Haritanın GTA V’in yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olacağı ve Florida eyaletini kapsayacağı bekleniyor. Elbette ki diğer Grand Theft Auto evrenlerinin de kurmaca şehirlerde geçtiği göz önünde bulundurularak GTA VI’daki şehrin isminin Florida değil, Leonida olacağı resmî olarak doğrulanmıştır. GTA Vice City’nin Florida’nın küçük bir kısmını kapsadığı, GTA V’ten de 2 kat büyük olacağı ve birden fazla büyük şehiri de içereceği düşünüldüğünde geniş harita sevenler için heyecanlanmamak elde değil.

İlginç bir diğer Grand Theft Auto VI haberlerinde ise, GTAForums’ta deyim yerindeyse oyunu kafaya takmış kullanıcıların gerek sızıntılardan gerekse de yayınlanan fragmandan alıntılayıp kendilerince oluşturup düzenledikleri oldukça ayrıntılı bir harita çalışması da mevcut.

zovovo gta vi en son harita

 

Fragmanda Leonida’yı bir yandan hem gecesiyle hem de gündüzüyle yapıların önceki GTA oyunlarına göre yoğun olduğu ve uzakları daha net bir şekilde gözlemlerken, bir yandan da gerek evinin 7. katında oturmuş televizyon izleyeni gerekse de gece yaşamında Cheetah gibi klasikleşmiş araçlarıyla cıvıl cıvıl ışıkların arasında dolaşan, buluşan insanları gözlemliyoruz

zovovo vice city gecezovovo vice city gece yasami

 

İnsanlardan konu açılmışken oyuna canlılık katacak olan bir diğer Grand Theft Auto VI haberlerimiz arasında yer alan konu ise sahildeki görüntülenen kalabalık GTA V ile kıyaslandığında gerek nüfus gerekse de şemsiye, yer matı gibi çeşitli nesnelerin fazla fazla olması, sahildeki her insanın apayrı yüzlere, kiminin koştuğu, kiminin başkasına vücut spreyi sıktığı, kimisinin de başkasını dikizlediği gibi animasyonlara, her birinin özel giysilere sahip olması bunu nasıl bir bilgisayarın kaldırabileceği hakkında son kullanıcılar arasında daha şimdiden tartışmalara yol açıp, gözlerini korkutmuşa benziyor 🙂

zovovo gta vi sahildeki kalabalik

 

Göz korkutma demişken Grand Theft Auto haberleri içinde doğal yaşama da şöyle bir değinmeden olmaz. Red Dead Redemption 2’deki oldukça özenilerek hazırlanılmış doğal yaşam yeni çıkacak GTA VI’da da yer alacak gibi görünüyor. Fragmanda havuzdan çıkartılan, emanet çekip market basan timsahlarla insanlar rastgele bir zamanda karşı karşıya gelecek; denizde yüzerken köpekbalığı, yunuslar, çeşitli balıklarla; martılar ve flamingolarla da karşılaşacağız gibi gözüküyor. Bakalım RDR 2’deki gibi timsah derilerini yüzüp satabilecek miyiz 🙂

zovovo gta vi dogal yasam

 

Mekanikler

Grand Theft Auto haberlerine ilişkin belki de esas konu olması geren unsur fragmanda izlediğimizin diğer oyun tanıtımlarındaki gibi bir “sinematik” değil, oyunun direkt kendisi olmasıdır. Rockstar Games bugüne kadar yayınladığı fragmanların hepsinde oyun içi oluşturulmuş görüntüleri sunmuştu. Aslında bu bile başlı başına heyecanlanmak için bir neden.

Grand Theft Auto VI haberlerinde, Rockstar‘ın daha önce hiçbir oyununda kullanmadığı derecede ayrıntılı bir su fiziğini Grand Theft Auto VI’da kullanacağı biliniyor. Su fiziğine bu denli önem verilmesi oyunda denizle içli dışlı olacağımızın göstergelerinden biri gibi. belki de bu sayede artık Vice City’de sörf de yapabileceğiz 🏄🏻‍♂️

https://www.twitter.com/GTAVInewz/status/1644781989688496133

 

Red Dead Redemption 2’den alışkın olduğumuz saç ve saçın uzaması fizikleri de Grand Theft Auto VI haberlerinde ilgi çeken bir başka konu. Rockstar Games RDR 2’deki saç fiziğini GTA VI’nın fragmanındaki bu gerçekçi saç salınımı gerçekleştiren kareyle arşa çıkarmış gibi görünüyor. 💁🏻‍♀️

 

Oyundaki yaşantılar nasıl olur acaba diye düşünmeden edemiyoruz. Öyle ki, fragmanda Thrill Billy Mud Club, High Rollerz Lifestyle gibi kulüplerin yanı sıra motorcu çeteleri de olacak gibi görünüyor. Bunlar oyuna nasıl bir dinamik katacak bilinmez ama akıllara GTA San Andreas‘taki farklı gruplar arasındaki gibi çete savaşları olabilir mi sorusunu da getiriyor.

 

Oyunda sosyal medya GTA V’e göre daha çok önem kazanmışa benziyor. kim bilir, belki Rockstar’ın günümüz sosyal medya bağımlılığına yaptığı bir gönderme de olabilir. 🤳🏻

Her ne kadar bu konu hakkında bir kesinlik olmasa da Grand Theft Auto VI haberlerinde söylenti olarak geçen oyundaki yapıların büyük çoğunluğuna girebileceğimiz konusu. Kimi bu sayının GTA V’e göre artacağını dile getirse de kimisi de bu oranın %70’i bulabileceğini söylüyor. Bekleyip göreceğiz.

Grand Theft Auto Haberleri yazımıza son vermeden önce oyunun piyasaya sürülme tarihi tam net bir tarih olmasa da 2025‘te çıkacağı duyuruldu. Fakat PC oyuncuları için zurnanın “zırt” dediği yer tam da burası oluyor. çünkü GTA VI 2025’te yalnızca Play Station ve Xbox konsollara için çıkacak. Rockstar’ın oyunlarını “önce konsola, sonra bilgisayarlara” taktiğine burada da devam ettirdiğini izliyoruz. RDR 2 üzerinden karşılaştırırsak oyun, konsollar için 2018’de piyasaya çıktıktan 1 yıl sonra, 2019’da PC için çıkış gerçekleştirmişti. Temennimiz Rockstar’ın PC başındaki hayranlarını bu kez uzun bekletmemesinden yanadır elbette 😮‍💨

Grand Theft Auto VI haberlerimizi beğendiyseniz bu içeriğimize de göz atmanızı öneririz

https://www.zovovo.com/oyun-oynayarak-kripto-para-kazan/