Dünya onu BM’de iklim adına yaptığı konuşması ile tanıdı ve kimse onun hakkında daha önce bir bilgi sahibi değildi. 1.4 milyon öğrenciyi sokaklara çıkaran ve tüm dünyada 1.4 milyon öğrenciyi iklim aktivisti olmalarına 1 adım daha yaklaştıran Greta Thunberg dünya liderlerine çağrıda bulundu. Bazı açıklamaları tepki de çekti ancak çoğu açıklaması desteklendi. Greta Thunberg İsveç doğumlu ve kendisinin bazı kimseler belirli bir sağlık sorunu olduğunu ve bir sendrom yaşadığını düşünüyorlar. Greta Thunberg bu konu hakkında ailesi tarafından bir açıklama yapılmazken, kendisinin çok fazla mimik kullanması ve sesini kontrol edemiyor olmasının bir sendrom yaşadığını gösterdiğini çok sayıda kişi iddia ediyor.

Türkiye’yi Suçladı, ABD’yi, Çin’i Suçlamadı!

İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir?

Greta Thunberg, BM’de kürsüden dünyaya ve liderlere seslendi. Gençlerin artık yalanlara kanmadığını ve hesap soracaklarını açıkladı ve liderlerin gençleri kandırmaya çalıştıklarının farkında olduklarını ve bunun gelecekte hesabını bugünün liderlerinden soracaklarını açıladı. Ancak Greta Thunberg, açıklamasında Türkiye’nin iklim sorunları ile mücadele etmeyen 5 ülkeden bir tanesi olduğunu açıklarken ABD ve Çin’den ise hiç bahsetmedi ve 5 ülke arasında dünyanın en büyük üretim yapan ülkelerini suçlamamış olması bazı kimseler tarafından kendisinin yönlendirildiği iddialarına neden oldu.

Dünyanın iklim şartlarına en büyük zararı veren 2 ülke olan ABD ve Çin’i suçlamayarak orta sıralarda olan Türkiye’yi suçlamış olması çok sayıda insanın ve özellikle Türkün Greta Thunberg’a tepki göstermesine ve ailesine çağrı yapmasına neden oldu.

‘İsveçte Yaşıyorsun, Suriye’yi Gördün Mü?’

İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir?

Greta Thunberg için İsveç’te yaşadığı ve dünyanın en refah ülkesinden bir tanesinde yaşamına başladığı ancak Suriye ve savaşlar nedeni ile ayağa kalkamayan ülkeler hakkında hiçbir bilgisi olmadığı açıklaması yapıldı. Birçok insan Suriye, Pakistan, Afganistan, Irak ve diğer ülkelerde kendisi ile aynı yaşta olanların çok fazla sorun yaşadığını ancak İsveç’in bu ülkelerde yaşananlardan sorumluluk üstlenmediğini açıkladı.

Filistin hakkında da Greta Thunberg tepki aldı ve Filistin’de insanların tehdit altında olduğu bunu kendi ülkesinin durdurmadığı ve bunların neden kendisi tarafından görülmediği ve BM’de açıklanmadığı konusunda çok sert eleştiriler ile karşılaştı.

Henüz 16 Yaşında!

İklim Aktivisti Greta Thunberg Kimdir?

Henüz 16 yaşında olan Greta Thunberg yaşıtlarına göre daha fazla iklim sorunları ile ilgileniyor ve yaşıtlarının da kendisi gibi iklim sorunların karşı devletlere ve liderlere karşı hesap sormasını istiyor. Bazı ülkelerde liderlerden hesap sormanın mümkün olmadığı uyarıları ile karşı karşıya kalan Greta Thunberg’nın kendisine karşı olumsuz eleştirilere yanıt vermediği ve son günlerde kameralardan oldukça uzakta olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada İsveç’e geri dönmeye başladığı ve eğitim hayatını sürdürmeye devam edecek olduğu açıklandı. İsveç hükümetinden konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken ülkesinde popüler isimler arasına giren Greta Thunberg bundan sonra iklim konulu konferanslarda daha fazla göreceğimiz bir isim olabilir.

İklim sorunları tüm dünyada herkesin yaşamını etkiliyor ve çok fazla insan bu sorunlardan dolayı sağlık, maddi ve manevi sorunlar ile karşılaşıyor. Türkiye’nin de kendi üzerine düşen bazı iklim sorumlulukları olsa da bu konuda geçmişten günümüze kadar Türkiye diğer çok sayıda ülkeye göre daha fazla bu sorunla mücadele etti ve bölgesinin en fazla iklim sorunları ile mücadele eden ülkelerinden bir tanesi.

Kategori: