Her gün belirli enerji öğeleri içeren gıdaları bir şekilde tüketmek zorundayız. Aksi durumda vücudumuz çok ciddi alarm sinyalleri verebilir ve bitkin düşeriz. Ancak çok acil durumlarda örneğin bir adada mahsur kaldığınız zaman 2 gün bir şey tüketmezseniz bile ölmezsiniz ancak yorgun düşer ve bazı semptomlar gösterirsiniz. Bazı insanlar özellikle ünlü iş insanlarının haftanın belirli günlerinde daha az yemek yediklerini ve daha farklı aktiviteler yaptıklarını basında her zaman olmasa da aralıklarla görmüşsünüzdür.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in kendi planı dahilinde haftanın 2 günü 1 kez yemek yediği ve ve 1 öğünden başka yemek yemediği haberleri de bir dönem son derece fazla dikkat çeken unsurlardan bir tanesi olmuştu.

Haftanın 5 günü 2 veya daha fazla öğün yemek tükettikten sonra Cumartesi ve Pazar veya farklı 2 günde yemek tüketmemek vücudu nasıl etkiler?

Yapılması Önerilmez

Haftanın 7 günü günde sadece 1 tam öğün ve ara öğünler tüketmek her zaman en sağlıklısı olurdu. Ancak günümüz şartlarında günde 2 tam öğün ve ara yardımcı besinler tüketmeden duramıyoruz ve çoğu insan bu durumdan şikayet ediyor. Ancak günümüz şartlarında bile günde sadece 1 kez akşam yemeğini tam öğün olarak tüketip kalan zamanda ise ara öğünler tüketebiliriz ve bu sayede vücudumuz çok daha sağlıklı olabilir.

Eğer haftanın 2 günü hiçbir şey tüketmez ve sadece içecek içerseniz bu sizin için iyi bir sonuca götürmeyecektir, tam tersine sizin tüm hafta boyunca çok ciddi yorgunluk, vücut ve sindirim dengesizliği nedeniyle çok ciddi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Oruç tutar gibi özellikle haftanın 2 günü her hafta daha az besin tüketmek ise vücudunuzun özellikle sindirim sisteminizin daha iyi dinlenmesine ve buna bağlı olarak daha iyi hissetmeniz yönünde yararlı olabilir.

Ancak 2 gün hiçbir şekilde gıda tüketmemek çok ciddi mide ağrılarından tutun baş dönmesi, algılama zorluğu ve cilt üzerinde ciddi belirtilere sebep olabilir ve çok ciddi sindirim sistemi bozuklukları ile uzun vadeli olarak karşılaşmanıza sebep olabilir.

Her hafta aynı planda ilerlemek ve mümkünse daha az öğün tüketmek 2 gün hiçbir şey tüketmemeye oranla çok daha fazla faydalı olacaktır.