Sıvı tüketimi ve katı gıdaların tüketimi vücudumuzu harekete geçirir ve bağırsaklarımız ile idrar torbası adı verilen mesanemiz bunları ayrı ayrı yerlerde birbirinden farklı şekilde tam otomatik çalışan bir robot mekanizması gibi ayırır. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa vücudunuz bunları yaparken siz herhangi bir şey hissetmez ve herhangi bir şekilde bunların dışa atılana kadar farkında bile olamazsınız. Ancak tuvalet alışkanlıkları küçük yaşta başlar ve aileniz nasılsa sizde genelde öyle alışmış olabilirsiniz.

Günümüz insanları artık eskisine nazaran ailelerinden değil, internet üzerinden ve arkadaş çevresinden bu konularda bilgiler ediniyor, çok az azınlık olan çok zeki insanlar ise zaten doğuştan neyin nasıl olması gerektiğini çok iyi biliyorlar.

Tuvaletinizi Yaptınız Ama Sonrası?Hepimizin Yaptığı Tuvalet Hataları!

Tuvaletinizi yaptıktan sonra sifonu çekmek yetmez. Bu büyük bir yanlıştır. Tüm dünyada milyarlarca insan tuvaletlerde trilyonlarca mikrop olduğunu aslında biliyor, ancak bunların nasıl temizlenecek olduğu ve nasıl hijyenik kalabileceğini ise bilmiyor.

Tuvalet Kapağını Kapatın

Tuvaletlere konan kapaklar kullanmadığınız zaman kapalı kalması için eklenmiştir. Süs değildir. Veya dayanmak için yapılmamışlardır. Aslında dayanmak için yapılmış olabilirler ancak daha çok kapanması amacı ile yapıldıkları bilinir. Tuvaletlerin kapaklarının kapalı kalması banyonun en mikroplu yeri olan tuvaletin içerisindeki mikropların büyük oranda havaya karışmasını engeller ve aynı zamanda olası bir sinek ve benzer hayvanların tuvalet içerisine girmesini engelleyerek olası mikropların yayılmasını engelleyecektir.

Banyo Yapmadan 1 Kez Sifonu ÇekinHepimizin Yaptığı Tuvalet Hataları!

Banyo yapacak olduğunuzda sifonu temiz bile olsa 1 kez çekin. Mümkünse tuvaleti çamaşır suyu ile temizledikten sonra kapağını kapatın ve banyoyaya öyle girin. Banyo yaparken tuvalet dahil tüm alanlar buharla dolacaktır ve buhar tuvaletteki mikrobun tüm banyoya yayılmasına sebep olabilir.

Mutlaka Temizleyin

Tuvalet bembeyaz ve temiz görünüyor olabilir. Çünkü sifonu çekiyorsunuz. Ancak tuvaletlerinizi her gün en az 1 kez saati farketmeksizin güçlü ancak güvenilir örneğin Domestos çamaşır suyu ile temizleyin. Bu sayede olası mikroplardan kurtulmuş olursunuz.

3 Ayda Bir Değiştirin!Hepimizin Yaptığı Tuvalet Hataları!

Tuvalet fırçalarını her zaman kullanmanıza gerek yok. Eğer olası bir sorun varsa kullanın, ancak yoksa asla kullanmanıza gerek yok. Tuvalet fırçalarını kullandıktan sonra asla yere su akmamasına ve çevreye dokunmamasına çok dikkat ederek geri yerine koyun. Aynı zamanda tuvalet fırçalarını mümkünse her 30 günde 1 kez, değilse her 90 günde 1 kez yenisi ile değiştirin. Fırça üzerindeki mikropları tamamen temizlemek asla mümkün olmadığı için bu işlem sizin ve ailenizin olası bakteri ve mikrop tehdidinden arınmanızı sağlayacak çok önemli bir adımdır.
Kategori: