Bir süre boyunca arka arkaya her gün aynı yemeği tüketmek istediğiniz hiç oldu mu? Hepimizin olmuştur. Veya bir gün bir anda canımız bir şey çeker ve ondan 2-3-4-5 tane tüketiriz. Normalde asla o kadar yemek istemiyor olmamıza rağmen canımızın o an daha fazla yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkar ve bunun sonucunda belki bu durum günlerde devam edebilir.Her Gün Aynı Besini Uzun Süre Tüketirsem Ne Olur?

Mesela çok sevdiğiniz domatesli makarna. Son 3 gündür isteğe bağlı olarak canınız istediği için domatesli makarna yerseniz vücudunuzda herhangi bir sorun olması mümkün değildir. Ancak bu durum uzun vadeli olarak devam ederse insan vücudu alarm seviyesine, ardından kriz seviyesine, en son ise koma seviyesine geçecek şekilde bir reaksiyon göstermektedir.

Hep Aynı Gıda Neden Tüketilmemeli?

Bunun sebeplerinden en önemlisi aslında tehlikeleri olsa da, insanlar için damak tadı ve her gün aynı besini tüketmek istemiyor olmalarından kaynaklanıyor. Bundan 200 yıl önce insanlar için yemek çeşidi bugün olduğu gibi çok fazla değildi. 1 gün yedikleri yemeği ertesi gün tekrar ısıtıp yerlerdi. Ancak bugün yemek çeşidi çok fazla, daha fazla erişim var ve daha fazla sayıda insan üretime destek olduğu için her yıl daha fazla insanın karnını doyurmak için çeşitli yemeklere ulaşma imkanı kendiliğinden destekle yükselmektedir.

Hep aynı gıdayı tüketirseniz vücudunuz alması gereken besin, vitamin ve mineral değerlerini alamaz ve bunun sonucunda hasta koma durumuna kadar gidecek bir sürece girmeye hazırlanıyor demektir.

Dr. Joy Dubost Açıkladı

Diyetisyen Dr. Joy Dubost, “her gün aynı yemeği tüketirsem ne olur?” sorusuna yanıt vererek akıllardaki soru işaretlerini giderdi. Dubost, insanların her gün farklı birden fazla besin, içecek ihtiyacı olduğunu, besin çeşitliliği ne kadar fazlaysa vücudun alması gereken vitamin, mineral desteğinin o kadar kolay ve rahat alınabilecek olduğunu açıkladı.

Her gün aynı yemek tüketilirse vücudun tek bir besinden ister kırmızı et olsun, ister sebze olsun asla gereksinimleri karşılamasının mümkün olmadığını, kişinin ortalama 4 hafta içerisinde son derece bitkin hale geleceği, 8. hafta civarlarında ise acil müdahale ekipleri tarafından koma durumuna girmesi ve müdahale edilmesi beklendiğine değindi.

2 ay içerisinde hastanın dışarıdan beslenmeye muhtaç koma durumunda olacağına değinen Dr. Joy Dubost, bu nedenle insanların asla bu tür riskli şeylere itimat etmemesi gerektiğini belirtti.