Kırmızı et tüketmeyi sevenler, ‘her gün verseler her gün yerim ömür boyu!’ diyenlerdenseniz sizde bir ‘kırmızı et hastasısınız’. Kırmızı et hakkında çoğu bilgi ağızdan ağıza yayılsa da ülkemizde maalesef bu konuda en iyi restoran zincirleri bile yeterince doğru bilgi sahibi olabilmiş görülmüyor.

Kırmızı Etin İçi Pembe Kalmamalı!

Kırmızı Et Severleri İçeri Alalım: Kırmızı Et Hakkında Bilinmeyenler

Uzmanlar kırmızı et, tavuk, balık ve gıda ürünlerinin çok pişirilmesini, aksi durumda bakterilerin tam olarak ölmeyeceğini ve özellikle et ve et ürünlerinde çok pişmemiş etlerden bakteri-mikrop kapma ve et yiyen bakteri dahil birçok hastalığın olabileceğine inanıyor. Çok pişmiş et tam kıvamında kısık ateşte pişirilirse suyundan bir şey eksilmez, tadı daha iyi olur! Sebze ürünlerinde ise buharlı pişirme öneriliyor.

Kırmızı Et Sıcak Servis Edilmeli, Bekletilmemeli!

Kırmızı Et Severleri İçeri Alalım: Kırmızı Et Hakkında Bilinmeyenler

Kırmızı et çok sıcak servis edilmeli ve servise gelene kadar ısısını kaybetmemeli. Servise geldikten sonra ılık olana kadar hepsi tüketilmeli. Aksi durumda bakteri üretmesi, gıdanın tadının bozulması ardından mideyi bozması kaçınılmaz olabilir…

Lokummmm Gibi Olmalı, Lastik Gibi Değil!

Kırmızı Et Severleri İçeri Alalım: Kırmızı Et Hakkında Bilinmeyenler

Kırmızı et ağızda çiğnerken lastik gibi tat bırakmamalı. Bunun için ısıtılmış bir demirden yapılmış döküm tavada, mangalda veya ızgarada pişirilmeli ve yavaş yavaş pişmesi sağlanmış olmalı.
Kategori:

Etiketler: