Windows sürekli olarak işletim sisteminin güncellenmesi gerektiği uyarısı veriyor olabilir; bunun sorumlusu Microsoft’tur. Apple MacOS ve diğer bazı işletim sistemleri ayda yılda 1 kez tam güncellenirken, Windows ise sürekli olarak güncellemeler alır ve bu güncellemeler genelde cihazlarda daha büyük sorunlara bile yol açabilir.

Windows’un genel olarak ilk dönemlerinden itibaren her ay güncelleme gelmiyordu. Ancak son Windows 10 işletim sistemi Windows işletim sistemi tarihinden çok daha fazla güncelleme aldı ve çok daha iyi oldu. Ancak bazı kullanıcılar bizim gibi düşünmüyor.

Windows güncellemeleri zaman zaman arka arkaya gelebiliyor ve özellikle kotalı internet kullanmaya devam eden Windows kullanıcıları için bu durum çok büyük bir sorun oluşturuyor. Windows işletim sistemi MacOS işletim sistemi olan rakibine karşı çok daha fazla güvenlik problemine sahip ve bunun sebebi sadece tek bir cihaz serisinde değil, milyarlarca bilgisayarda aktif olarak kullanılıyor olmasının da etkisi var.

Bu sebeple özellikle gelen güncellemeler bazen sadece belirli modellerde olan sorunlara yönelik olurken, bazen ise tüm Windows işletim sistemi kullanıcılarını cihaz modeli farketmeksizin etkileyen sorunlardan dolayı olabiliyor. Ancak eğer ki internet sıkıntısı yaşıyorsanız ve cihazınızın çalışmasında herhangi bir problem yoksa, Windows güncellemesi kısmında da herhangi bir şekilde kritik güvenlik güncellemesi benzeri ifadesi yoksa güncellemeyi erteleyebilirsiniz.Her Windows Güncellemesi Yüklenmeli Mi?

Güncellemelerin aslında hiçbir zaman ertelenmesi önerilmemektedir. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar sürekli olarak gelen güncellemelerden dolayı bıkarlar ve bu güncellemeleri yüklemeyi 1 ay süre ile durdurmak isteyebilirler. Windows buna izin vermektedir. Bu yöntemi kullanmak genelde herhangi bir probleme sebep olmaz. Ancak güncellemelerin yüklenmediği Windows işletim sistemi altyapısı ile çalışan cihazların kullanıcıları eğer ki tecrübesiz ve yeni kullanıcılar ise cihazlarda güvenlik probleminin olması mümkün olabilir. Bunun engellenmesi için mümkün oldukça güvenlik güncellemelerinin her zaman yüklenmesi, performans güncellemelerinin yine her zaman aktif olarak bekletilmeden yüklenmesi önerilir.

Eğer çok kısıtlı internete sahip değilseniz çoğu Windows güncellemesi çok yüksek MB değildir. Ana sürüm güncellemelerinin her zaman anında yüklenmesi gerekmediği, ancak güvenlik güncellemelerinin son derece önemli olduğunu belirtmemiz gerek.
Kategori: